عکس مستند

 • ۲۵ آبان روز حماسه و ایثار مردم اصفهان

  عکس۲۵ آبان روز حماسه و ایثار مردم اصفهان

  همزمان با ۲۵ آبان روز تشییع ۳۷۰ شهید گلگون‌کفن دفاع مقدس و روز حماسه و ایثار مردم اصفهان، شهر مزین به تمثال شهدای بیست‌وپنجم آبان ۱۳۶۱ شد.

 • همراه با جانباز دفاع مقدس؛ یک دست هم صدا دارد!

  عکسهمراه با جانباز دفاع مقدس؛ یک دست هم صدا دارد!

  محمود قربانیان جانباز دفاع مقدس که یک دست خود را در سال ۱۳۶۶ در منطقه دشت ذهاب تقدیم میهن اسلامی کرده در روزهای پس از جنگ با تعمیر لوازم خانگی در حال خدمت‌رسانی به همشهریان خود است.

 • اشتغال در روزهای ندامت

  عکساشتغال در روزهای ندامت

  با همکاری دایره قضائی خمینی شهر به ویژه دادستان و قاضی ناظر زندان و مدیرکل زندان‌های استان اصفهان و رئیس زندان خمینی شهر، بستری برای مددجویان رأی باز فراهم شد که بتوانند درآمدی برای خود و خانواده داشته باشند و دغدغه‌های معیشتی آنها کاهش پیدا کند، بیش از ۲۸۰ مددجوی زندانی در کارگاه‌ها و شرکت‌های…

 • میراث سنگی سلجوقیان در روستای محمدآباد قم

  عکسمیراث سنگی سلجوقیان در روستای محمدآباد قم

  کاروانسرای سنگی محمدآباد در فاصله ۴۸ کیلومتری شمال شرقی قم در منطقه قمرود از بناهای تاریخی دوران سلجوقیان است. این بنا با مساحت چند هکتاری از بزرگترین کاروانسراهای ایران به شمار می‌رود و در ساخت آن از لاشه سنگ‌های کوه استفاده شده است.

 • برداشت گل زعفران در مشهد

  عکسبرداشت گل زعفران در مشهد

  هر سال در اواسط فصل پائیز برداشت گل زعفران درمشهد و اطراف آن آغاز می‌شود. امسال به دلیل خشکسالی و کاهش نزولات آسمانی میزان برداشت زعفران از مزارع مشهد نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته است.

 • آسمان خاکستری نصف جهان

  عکسآسمان خاکستری نصف جهان

  بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و سه ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان، شاخص کیفیت هوا با عدد ۱۵۱ در شرایط ناسالم برای عموم (قرمز) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

 • دوره آموزشی عکاسی و فیلم در فصل پاییز

  مدرسه رسانه ایمنا برگزار می‌کند؛

  فرهنگدوره آموزشی عکاسی و فیلم در فصل پاییز

  دوره جامع آموزشی عکاسی و فیلم از ابتدای آذر ۱۴۰۲ در مدرسه رسانه ایمنا برگزار می‌شود.

 • پاییز روستای وفس، ماسوله استان مرکزی

  عکسپاییز روستای وفس، ماسوله استان مرکزی

  وفس در صد کیلومتری اراک قرار دارد و به دلیل برخورداری از آب و هوای بسیار مطبوع، باغ‌های میوه، زمین‌های زراعی، چشم‌اندازهای بکر و خانه‌های پلکانی به ماسوله استان مرکزی معروف است. مردم این روستا به یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های ایرانی یعنی تاتی سخن می‌گویند.

 • باران پاییزی در اصفهان

  عکسباران پاییزی در اصفهان

  با فعالیت سامانه ناپایدار در اصفهان باران پاییزی هوای اصفهان را تازه کرد.

 • روایت کاسبی در شاهرگ اقتصادی شهر اصفهان

  عکسروایت کاسبی در شاهرگ اقتصادی شهر اصفهان

  بازارها به عنوان یک رکن اصلی اقتصادی، اجتماعی در شهرهای بزرگ همواره مورد توجه حاکمان، سیاستمداران و مردم عادی بوده است. ناصر خسرو، سیاحی که در سال ۴۴۴ هجری قمری به اصفهان سفر کرده است ضمن توصیف بازارهای متعدد شهر اصفهان از بازاری سخن می گوید که دویست صراف در آن به داد و ستد مشغول بوده اند.

 • کندوان، برترین روستای گردشگری جهان

  عکسکندوان، برترین روستای گردشگری جهان

  کَندُوان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی واقع در شهرستان اسکو است. این روستا در ۱۸ کیلومتری شهر اسکو و 65 کیلومتری تبریز واقع شده‌ و به دلیل معماری منحصر به فرد خانه‌هایش مورد توجه گردشگران است.

 • برداشت سیب از باغات ارومیه

  عکسبرداشت سیب از باغات ارومیه

  آذربایجان غربی با دارا بودن ۶۵ هزار هکتار باغات سیب که حدود ۵۰ درصد از کل باغ‌های استان را شامل می‌شود ، با تولید سالانه ۱.۲ میلیون تن محصول و تولید ۲۰ تن در هکتار ، قطب سیب درختی کشور محسوب می‌شود و ۳۰ درصد سیب کشور حاصل تولید این استان است.

 • هوای پاک ارمغان اولین باران پائیزی در اصفهان

  عکسهوای پاک ارمغان اولین باران پائیزی در اصفهان

  همزمان با فعالیت سامانه ناپایدار و بارش اولین باران پائیزی، هوای پاک شهر میهمان اصفهان شد.

 • برداشت انار از شهر یاقوت‌های سرخ ساوه

  عکسبرداشت انار از شهر یاقوت‌های سرخ ساوه

  انار ساوه از مرغوب ترین و شناخته شده ترین انارهای ایران و از مهمترین محصولات باغی استان مرکزی است که در فصل پاییز برداشت می شود. ملس ساوه، آلک ، یوسف خانی و ملس تبریزی از ارقام انار این شهرستان است که به دلیل دانه نرم و پر آب بودن در بازارهای داخلی و خارجی مشتری بسیار دارد.

 • در کوچه پس‌کوچه‌های شهر اصفهان؛ محله کردآباد

  عکسدر کوچه پس‌کوچه‌های شهر اصفهان؛ محله کردآباد

  محله کردآباد در حریم شهر اصفهان و در منطقه چهار شهرداری قرار دارد. این محله از به‌هم پیوستگی سه محله به نام‌های کردآباد، کلمان و سواردز تشکیل شده است.

 • شیره پزی در روستای تاریخی هزاوه

  عکسشیره پزی در روستای تاریخی هزاوه

  هر ساله همزمان با برداشت انگور از تاکستان‌های وسیع روستای هزاوه، آیین شیره پزان در این روستای تاریخی برگزار می‌شود. مهمترین محصول روستای هزاوه انگور و قطب تولید شیره در استان مرکزی است.

 • روز اراک

  عکسروز اراک

  شهر اراک به بناهای تاریخی خود معروف است از جمله بناهای تاریخی این شهر می توان به حمام تاریخی چهار فصل، خانه حسن پور، مجموعه تاریخی بازار اراک، موزه مفاخر، کلیسای مسروپ مقدس، موزه صنایع دستی، مدرسه و مسجد سپهداری، قلعه حاج وکیل یا عمارت کلاه فرنگی، بقعه پیرمرادآباد و... اشاره کرد.

 • میل‌های سنگی میراث باستانی شهر قم

  عکسمیل‌های سنگی میراث باستانی شهر قم

  میل، تک بنایی است که در قدیم به آن چراغدان و چراغ‌پایه نیز گفته می‌شد. این بنا به عنوان راهنمای قافله‌ها و کاروان‌ها عموماً در کنار راه‌ها و جاده‌ها ساخته می‌شد و در تاج آن‌ها آتشی روشن می‌کردند تا گمگشتگان با دیدن نور آن‌ها در شب‌های تاریک یا روزهای مه‌گرفته راه را از بی‌راه تشخیص دهند.

 • روز جهانی عصای سفید و نابینایان همراه با زوج روشن‌دل

  عکسروز جهانی عصای سفید و نابینایان همراه با زوج روشن‌دل

  روز جهانی عصای سفید (White Cane Safety Day) یا روز جهانی نابینایان، برابر با ۱۵ اکتبر و بیست‌وسوم مهرماه ۱۴۰۲ به سراغ علی‌اکبر و اله رفته‌ایم که جهان هستی را با چشم دل می‌بینند، دست نوازش خداوند را در تک‌تک لحظات خود احساس می‌کنند و نیرویی وصف‌نشدنی از تکاپو در چشمانشان جریان دارد.

 • آزادراه شاهچراغ

  عکسآزادراه شاهچراغ

  همزمان با حضور رئیس جمهور در استان فارس، آزادراه اصفهان شیراز با نام «شاهچراغ» صبح امروز پنجشنبه بیستم مهرماه به بهره‌برداری رسید.

 • زاینده بود!

  عکسزاینده بود!

  مهمترین رودخانه فلات مرکزی که سنگ‌بنای تمدن منطقه مرکزی ایران به شمار می‌رود و رسالتش را در نامش مستتر کرد چند سالی است زایندگی‌اش قربانی خشکسالی و مدیریت نامناسب منابع آبی در مسیر زندگی بخشی‌اش شده و جز نام و بستری تشنه رمقی بر تن این شاهرگ حیاتی فلات مرکزی ایران باقی نمانده است.

 • تولید آجر در کوره‌ آجرپزی

  عکستولید آجر در کوره‌ آجرپزی

  قدمت استفاده از آجر در بناها دست کم به ۵ هزار سال پیش بازمی‌گردد و نخستین بار در ساخت شهرهای منطقه بین‌النهرین و دره سند پاکستان از آن استفاده شده است. آماده‌سازی خاک رس، ساخت گِل، قالب‌گیری، خشک کردن و پخت آجر در کوره مراحل ساخت آجر است.

 • حاج قاسم، قهرمان امت اسلام

  عکسحاج قاسم، قهرمان امت اسلام

  سردار سربلند سپاه اسلام حاج قاسم سلیمانی قهرمان ملی ایران و امت اسلام است، او سرشناس‌ترین و قوی‌ترین فرمانده مبارزه با تروریسم بود که به دست خبیث‌ترین انسان‌ها یعنی آمریکایی‌ها به شهادت رسید. ده‌ها میلیون نفر در ایران، و بعضی کشورهای دیگر به پاس خونِ فرمانده سپاه قدس به خیابان‌ها آمدند.

 • عروسی بختیاری؛ جشنواره رنگ و شادی

  عکسعروسی بختیاری؛ جشنواره رنگ و شادی

  مراسم ازدواج یا در زبان عامیانه «عروسی»، یک ضیافت سنتی یا آیینی است که طی آن آغاز زندگی مشترک یک زوج، جشن گرفته می‌شود. این رسم در کشورها، فرهنگ‌ها، ادیان و مذاهب، گروه‌های قومی و حتی طبقات اجتماعی گوناگون به اشکال مختلفی برگزار می‌شود.

 • به بهانه روز جهانی سالمند

  عکسبه بهانه روز جهانی سالمند

  سازمان ملل متحد در سال ۱۹۸۲ شورای جهانی سالمندی را تشکیل داد و در همان سال طرحی را برای تعیین یک روز جهانی برای سالمندان ارائه داد تا اینکه در سال ۱۹۹۰ این شورا اول اکتبر را روز جهانی سالمندان تعیین کرد؛ به همین دلیل از تاریخ ۹ تا ۱۵ مهرماه جهت گرامیداشت این مناسبت، هفته سالمند نامگذاری شده…

 • برداشت پسته در آذرشهر تبریز

  عکسبرداشت پسته در آذرشهر تبریز

  آذربایجان شرقی از مجموع بیش از ۵۳۴ هزار و ۱۹۱ هکتار باغات پسته کشور حدود ۰/۴ درصد سطح زیر کشت باغات پسته در سطح کشور را دارد و مقام ۱۴ کشور را به خود اختصاص داده است.

 • هنرستان هنرهای زیبای اصفهان

  عکسهنرستان هنرهای زیبای اصفهان

  در آغاز سال تحصیلی ۱۳۱۵ هنرستانی به نام «هنرستان دولتی» که تابع وزارت پیشه و هنر بود همزمان با تهران، شیراز و مشهد در رشته های فلزکاری و درودگری در اصفهان تأسیس شد .

 • گرمابه‌ های تاریخی و سنتی سمنان

  عکسگرمابه‌ های تاریخی و سنتی سمنان

  گرمابه‌ها پیش و پس از اسلام در ایران علاوه بر اهمیت به پاکیزگی از نظر رفتار فرهنگی و  همچنین معماری مهم بودند و گاهی به عنوان محل نشست بزرگان شهر و یا مکانی برای برگزاری دورهمی‌ به هدف سرگرمی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

 • خانه‌ای برای آینده سازان کشتی اصفهان

  عکسخانه‌ای برای آینده سازان کشتی اصفهان

  خانه کشتی تجدد با هدایتگری رسول جزینی مدتی است که به پرورش استعداهای کشتی در سطح پایه به منظور تقویت این کهن رشته ورزشی در نصف جهان می‌پردازد.

 • بوی ماه مهر در بازار اصفهان

  عکسبوی ماه مهر در بازار اصفهان

  در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید بازار نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر رونق خاصی پیدا کرده است و خانواده‌ها در تکاپوی تهیه ملزومات تحصیلی برای دانش‌آموزان خود هستند.