آمادگی کامل ۳۴۰ تیم امدادی و خدماتی اصفهان در ایام محرم

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: به منظور پیشگیری از رخداد حوادث و اجرای طرح‌های ایمنی در هیئت مذهبی مساجد، بقاع، امامزاده‌ها و حسینه‌ها استان در ایام محرم‌الحرام به ویژه تاسوعا و عاشورای حسینی، تعداد ۳۴۰ تیم امدادی و خدماتی در آمادگی کامل قرار دارند.

منصور شیشه‌فروش در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با تاکید بر استقرار نیروهای امدادی و خدماتی تا اتمام مراسم مذهبی در میادین اصلی و مسیرهای پرتردد شهرهای استان اظهار کرد: این تیم‌ها متشکل از عوامل آتش‌نشانی، خدمات شهری شهرداری‌ها، نیروهای فنی شرکت‌های آب، گاز و برق، مرکز بهداشت، پلیس راه و راهور، جمعیت هلال احمر، پایگاه‌های اورژانس در مناطق مختلف شهرها، روستاها و میسر جاده‌ها با آموزش‌های لازم مستقر هستند.

وی با اشاره به فعالیت هیئت مذهبی مساجد، بقاع، امامزاده‌ها و حسینه‌ها در سطح استان افزود: دستورالعمل ایمنی برگزاری مراسم مذهبی قبل از برپایی ایام محرم‌الحرام تدوین و به همه حوزه‌های بنیاد شهید مستضعفان، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رسیدگی به امور مساجد و تبلیغات اسلامی برای اجرا، ابلاغ شده است.

مدیریت بحران استانداری اصفهان درباره آمادگی کامل ۳۴۰ تیم امدادی و خدماتی اصفهان در ایام محرم تصریح کرد: رعایت کامل کنترل و اصول ایمنی نحوه اتصالات برق به ویژه اتصالات برق اضطراری، پیش‌بینی ورود و خروج سریع و آسان به ویژه خردسالان و بانوان در مواقع اضطراری از مراسم مذهبی، پیشگیری از آلودگی هوا در محل مراسم عزاداری با حضور جمعیت کثیر مردم، پیش‌بینی نصب کپسول آتش‌نشانی مناسب و تجهیزات اطفای حریق در محل عزاداری، رعایت سه متری حریم شبکه‌های برق در محل از جمله دستورالعمل ابلاغ شده به هئیت‌های مذهبی است.

وی ادامه داد: استفاده حدالامکان از داربست فلزی در برپایی مراسم سوگواری، عدم بهره‌برداری از سیم و کابل‌های فرسوده در برق‌رسانی به محل‌های مراسم و هماهنگی با شرکت‌های توزیع برق گاز و سازمان آتش‌نشانی برای نصب ایمن شبکه‌های برق و گاز، خودداری از نصب علم و پرچم بر شبکه‌های و تأسیسات برق و جلوگیری از برخورد آنها با شبکه‌ها هنگام عبور از عرض خیابان‌ها، تاکید شده است.

شیشه‌فروش اضافه کرد: نظارت بر رعایت اصول ایمنی در محل طبخ غذا و انبار پشتیبانی در مراسم عزاداری، ضرورت پیش‌بینی در مقابله با ناپایداری‌های جوی، وزش تندبادها، رعایت صرفه‌جویی در مصرف آب، رعایت موازین بهداشتی با همکاری مرکز بهداشت در تهیه و توزیع آب و غذا، رعایت اصول ایمنی و راهنمایی و رانندگی در حمل‌ونقل افراد و تجهیزات در شهرها، روستاها و جاده‌های برون شهری برای پیشگیری از تصادفات که گاهی اعزام می‌شوند از دیگر دستورات اجرایی در ایام محرم است.

وی با تاکید بر آماده‌باش تمام پایگاه‌های اورژانس، گفت: در خواست اورژانس ۱۱۵ از رؤسای هیئت‌های مذهبی، تاکید و آموزش در خصوص باز نگهداشتن مسیر و پیشگیری از حوادث و رعایت ایمنی برای رسیدن آمبولانس بر بالین نیازمندان در طول زمان عزاداری و تردد در خیابان‌ها است.

مدیریت بحران استانداری اصفهان اظهار کرد: تلفن‌های سه شماره‌ای ۱۹۴ شرکت گاز، ۱۲۱ برق، ۱۲۵ سازمان آتش‌نشانی و ۱۱۵ فوریت‌های پزشکی در طول ایام محرم‌الحرام برای ارائه مشورت برای هیئت‌های مذهبی و مردم در آمادگی کامل هستند.

وی درباره توصیه‌های ایمنی ملزومات و تجهیزات مصرف برق در زمان‌های برگزاری مراسم در سطح شهرها، روستاهای استان، افزود: لزوم معرفی تجهیزات تابلوهای برق دارای برچسب، عدم ارتباطات وسایل برق با مصارف آب مانند آب سردکن‌ها و کلیدهای برق عمومی، خودداری استفاده از لامپ‌های برق ولتاژ بالای خطرآفرین بدون حباب و حفاظ مناسب، لزوم استاندارد فیوز برق، رعایت فاصله متناسب سیم‌ها، اتصالات و ادوات برقی از مواد و وسایل قابل اشتعال مانند پرچم و پلاکارد و امتناع جدی از گرفتن انشعاب برق از تیرهای برق از مهم‌ترین توصیه‌ها است.

شیشه‌فروش خودداری از شکل پیچ خوردگی اتصال سیم‌های جهت پیشگیری از اتصالات کوتاه در محل‌های برپایی مراسم عزاداری را حائز اهمیت دانست و افزود: سامانه برق در صورت وجود نقص فنی از عوامل مهم در حوزه آتش سوزی‌ها محسوب می‌شود که دستیابی به اصول ایمنی حوزه برق ضروری است که در این زمینه رعایت نکات ایمنی نسبت به بازنگری سیستم برق اعم از سیم کشی کابل‌ها، پریزها، فیوزها و کلیدها در محل‌های برگزاری مراسم مذهبی الزامی است.

وی رعایت اصول ایمنی و پیگیری از رخداد حوادث در انبارها را مهم دانست و تصریح کرد: ممنوعیت استفاده از گاز با شعله عریان در انبارها، نصب تابلوهای استعمال دخانیات مطلقاً ممنوع در محوطه داخل انبارها، لزوم سیستم سیم کشی برق انبارها از نوع توکار و لوله، نصب تهویه مناسب در انبارهای نگهداری از دستورالعمل‌های ابلاغ شده به هئیت‌های مذهبی در استان است.

مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: تدارک معابر خروجی هئیت‌ها در آبدارخانه‌ها، جلوگیری از ورود کودکان به آبدارخانه، تدوین محل مناسب خارج از آبدارخانه‌های هئیت‌ها در صورت نیاز به نگهداری مواد نفتی و سیلندر گاز، خودداری از نگهداری مواد نفتی و قابل اشتعال در داخل سالن و محل مذکور، نصب تهویه مناسب و مجزا، لزوم نصب تابلو رعایت نکات ایمنی در این محل‌ها، رعایت نکات ایمنی در استفاده از بالابرها، نصب دستگاه خاموش کننده‌ها و کنترل دودکش‌ها ضروری است.

وی با اشاره به افزایش یک تا دو درجه‌ای دما طی روزهای آینده در برخی از مناطق استان اصفهان و خیزش کانون‌های گرد و غبار، خاطرنشان کرد: کمیته اضطرار شرایط گرد و غبار به طور مستمر نسبت به رصد و پایش شرایط ایجاد شده با صدور اطلاعیه‌ها، پایش کانون‌های فرسایش بادی و اعمال محدودیت‌ها اقدام می‌کند.

کد خبر 770275

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.