حاجی‌بابایی: بانک‌ها همراهی لازم را برای پرداخت تسهیلات ندارند

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بانک‌ها همراهی لازم را برای پرداخت تسهیلاتی مصوب مجلس ندارند و این موضوع موجب نارضایتی مردم و تولیدکنندگان شده است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، حمیدرضا حاجی‌بابایی در جلسه علنی امروز _شنبه دوم تیر _ در جریان بررسی گزارش وزیر اقتصاد درباره روند حمایت از تولید و اشتغال پایدار و رشد تولید در جمع‌بندی خود اظهار کرد: در بودجه سال ۱۴۰۲، ۳۱ همت برای تولید در نظر گرفته شد که با احکامی بودجه به ۷۷ همت رسید که از میزان ۳۱ همت عملیاتی شده، همچنین از این مقدار تنها ۱۳۴۷ همت نقدی و باقی‌مانده اوراق قرضه است.

وی افزود: علاوه بر این ۱۰۰ همت تکلیف بانک‌ها بوده که به خوبی عملیاتی نشده است؛ بنابراین بانک‌ها انباشت این مبالغ را دارند و نظارتی بر کار آن‌ها نمی‌شود. قرار بود ۳۱ همت در سال ۱۴۰۲ به صورت تلفیقی به بانک‌ها داده شود که تا ۳ برابر افزایش پیدا کند، اما بانک‌ها همراهی لازم و کافی را در این رابطه نداشتند.

حاجی‌بابایی یادآور شد :۷۰ درصد از ۳۱ همت ۱۴۰۲، باید برای تولید به استان‌ها داده شود، اما گزارش هیئت امنای استان‌ها حاکی از این است که صرفاً ۲۰ درصد از سهم مرتبط با استان‌ها عملیاتی شده است و نظارتی در این رابطه نیست. لازم است وزیر اقتصاد در این باره نظارتی کند.

وی با اشاره به بودجه تولید در سال ۱۴۰۳، بیان کرد: در بودجه سال ۱۴۰۳، ۳۱ همت اعتبار برای تولید پیش‌بینی شده که ۷۰ درصد آن معادل حدود ۲۲ همت در اختیار استان‌ها است؛ ویژگی بودجه سال جاری این است که این کار باید ماهانه انجام بپذیرد و یک‌دوازدهم پرداخت شود و صددرصد تخصیص‌یافته تلقی شود. انتظار می‌رود دولت این بودجه را بر اساس یک‌دوازدهم در اختیار استان‌ها قرار دهد.

نایب‌رئیس مجلس افزود: بانک‌ها همراهی لازم برای پرداخت تسهیلات مصوب مجلس را ندارند و این موضوع موجب نارضایتی مردم و تولیدکنندگان شده است، افرادی که قرار بود تسهیلات برای ایجاد اشتغال خرد در اختیار آنان قرار گیرد.

حاجی‌بابایی بیان کرد: ارز ۲۸۵۰۰ تومانی برای بعضی اقلام اجرا نشده است تا کارهایی همچون اعطای کالابرگ به عنوان مکمل کار صورت گیرد و آثار بیرونی گرانی‌های عجیب و غریب در بعضی اقلام همچون شکر و حبوبات وجود دارد.

کد خبر 765387

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.