راه‌حل‌های نوآورانه شهرهای اروپایی برای مبارزه با موج‌های گرمایی

اثرات متعدد تغییرات آب‌وهوایی اجتناب‌ناپذیر است و به‌طور نامتناسبی بر آسیب‌پذیرترین جوامع تأثیر می‌گذارد، بنابراین شهرهای اروپایی به ارائه راه‌حل‌های نوآورانه‌ای برای مبارزه با امواج گرما پرداخته‌اند تا از سلامت ساکنان خود اطمینان پیدا کنند.

به گزارش سرویس ترجمه خبرگزاری ایمنا، دوره‌های طولانی هوای گرم در حال تبدیل شدن به یک واقعیت جدید برای مردم سراسر جهان است، چراکه گرمای شدید ناشی از تغییرات آب‌وهوایی با شکسته شدن رکوردهای دمایی ژوئن همراه بوده است.

موج گرمای غیرمعمول زودهنگام و شدید، از لهستان تا اسپانیا، به رکوردهای دمایی جدیدی در سراسر اروپا منجر شده که نگرانی‌های موجود در زمینه زیست‌پذیری شهرهای اروپایی در آینده را افزایش داده است. ایالات متحده نیز در حال تجربه گرمای شدید است. این رویدادهای گرمایی نشان می‌دهد واکنش به تغییرات آب‌وهوایی باید جهانی، فوری و شدید باشد.

راه‌حل‌های نوآورانه شهرهای اروپایی برای مبارزه با موج‌های گرمایی

اقدامات شهرهای اروپایی در برابر گرما

اثرات متعدد تغییرات آب‌وهوایی اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد و به‌طور نامتناسبی بر آسیب‌پذیرترین جوامع تأثیر می‌گذارد. برای شهرهای اروپایی بسیار مهم است که به دنبال راه‌های جدیدی برای مبارزه با امواج گرما باشند تا از سلامت ساکنان خود محافظت کنند.

سلامت عمومی، زیرساخت‌ها و مصرف انرژی تنها چند مورد از مواردی هستند که امواج گرما می‌تواند تأثیر زیادی روی آن‌ها داشته باشد و شهرهای اروپایی باید به‌دنبال راه‌حل‌هایی برای جلوگیری از بیماری‌های مربوط به گرما در دوره‌های هوای گرم باشند. این شهرها تاکنون اقداماتی را برای مبارزه با موج‌های گرما انجام داده‌اند.

راه‌حل‌های نوآورانه شهرهای اروپایی برای مبارزه با موج‌های گرمایی

سرسبزسازی شهرها

سبزتر کردن شهرها راه دیگر برای مصونیت بیشتر شهرها در برابر امواج گرما است. طبق مطالعات متعدد، فضاهای سبز شهری به کاهش اثرات منفی امواج گرما بر سلامت کمک می‌کنند. تغییرات آب‌وهوایی نیازمند راه‌حل‌های جدیدی برای حفظ و ارتقای کیفیت زندگی در شهرها هستند و فضاهای سبز عمومی طیف گسترده‌ای از مزایای اجتماعی و بهداشتی مرتبط را به همراه دارند. تأثیرات اجتماعی مثبت این فضاها بر گرما، شلوغی، آلودگی، ترافیک، سر و صدا و ایمنی عمومی مشهود است.

بسیاری از شهرداران اروپایی به اهمیت فضای سبز شهری پی برده و تلاش زیادی برای بهبود کیفیت زندگی ساکنان خود با افزودن فضای سبز بیشتر انجام به‌کار گرفته‌اند. از آنجا که امواج گرما مکررتر و کنترل آن سخت‌تر می‌شود، شهرهای اروپایی باید فضاهای سبز را به‌عنوان ابزاری قدرتمند در برابر امواج گرما در اولویت قرار دهند.

راه‌حل‌های نوآورانه شهرهای اروپایی برای مبارزه با موج‌های گرمایی

استخدام افسر ارشد گرما در آتن

شهرها به‌طور کلی به دلیل افزایش جذب گرما در زیرساخت‌هایشان، به‌نحوی ویژه در برابر امواج گرما آسیب‌پذیر هستند و یکی از اقداماتی که ممکن است برای مبارزه با افزایش دما انجام دهند، استخدام یک افسر ارشد گرما محسوب می‌شود. نقش این افسران در هر شهر متفاوت است، اما به‌طور کلی شامل کار با ادارات و گروه‌های مختلف، همچنین افزایش آگاهی عموم مردم در مورد تهدیدات امواج گرما می‌شود.

آتن، پایتخت یونان، اولین شهری در اروپا بود که سال گذشته موقعیتی را ایجاد کرد که مستلزم یافتن راه‌های خلاقانه برای خنک کردن شهر و محافظت از ساکنان در برابر گرمای طاقت‌فرسا بود.

راه‌حل‌های نوآورانه شهرهای اروپایی برای مبارزه با موج‌های گرمایی

نیمکت خنک‌کننده پاریس

پاریس پایتخت فرانسه در سال‌های اخیر چندین راه‌حل بسیار نوآورانه را آزمایش کرده که برای محافظت از پاریسی‌ها در برابر درجه حرارت بالا طراحی شده است. این شهر در سال ۲۰۱۸ به آزمایش نیمکتی پرداخت که برای کمک به مردم در راستای غلبه بر گرما طراحی شده است. این نیمکت ۱۰ نفره در طول موج گرما و خشکسالی اروپا در این سال، بیرون یکی از ۶ ایستگاه بزرگ راه‌آهن در پاریس نصب شد و با پمپاژ آب خنک‌شده از رودخانه سن کار می‌کرد.

راه‌حل‌های نوآورانه شهرهای اروپایی برای مبارزه با موج‌های گرمایی

برنامه مسیریاب تلفن همراه در بارسلونا

بارسلونا، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری اروپا، نیز سال گذشته راهی برای اطمینان از خنک ماندن بازدیدکنندگان و مردم محلی در روزهای گرم تابستان پیدا و یک برنامه تلفن همراه ارائه کرد که به مردم امکان می‌دهد تا سایه‌دارترین مسیر را بین دو مکان پیدا کنند و از گرمای شدید محفوظ بمانند.

خنک کردن خیابان‌ها با مه‌پاش در وین

وین، پایتخت اتریش، پروژه خنک کردن خیابان‌های خود را از آگوست ۲۰۱۹ آغاز کرد. آن زمان تردد خودرو در تعدادی از خیابان‌ها به مدت چهار هفته ممنوع و دستگاه‌های مه‌پاش و صندلی‌های خنک‌کننده در نظر گرفته شد.

راه‌حل‌های نوآورانه شهرهای اروپایی برای مبارزه با موج‌های گرمایی

کد خبر 763045

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.