صدور هشدار زرد با وقوع طوفان لحظه‌ای و گردوخاک در اصفهان/ الگوی جوی بهاری تغییر کرد!

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به هشدار زرد و ورود سامانه گرادیان فشاری و وزش باد به نسبت شدید، گردوخاک و کاهش کیفیت هوا گفت: جوی به نسبت پایدار همراه با تغییر الگوی جوی بهاری به تابستان در استان استقرار دارد.

لیلا امینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا درباره پیش‌بینی وضعیت جوی هوای استان اصفهان اظهار کرد: بررسی خروجی مدل‌های هواشناسی بیانگر استقرار جوی به نسبت پایدار همراه با تغییر الگوی جوی بهاری به تابستان است.

وی افزود: بر این اساس تا روز شنبه هفته آینده وضعیت جوی در بیشتر مناطق استان، صاف گاهی قسمتی ابری در ساعات بعدازظهر همراه با وزش باد و در نواحی شمالی، مرکزی و شرق، گاهی وزش باد به نسبت شدید و گردوخاک محلی مورد انتظار است.

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: از روز شنبه شدت وزش باد تشدید خواهد شد و با کاهش دید و کیفیت هوا همراه است، اوج فعالیت آن در مناطق شرقی، شمالی و مرکزی خواهد بود. طی این هفته روند دمایی افزایش دارد.

وی درباره صدور هشدار سطح زرد هواشناسی با ورود سامانه گرادیان فشاری و وزش باد به نسبت شدید، گردوخاک و کاهش کیفیت هوا در استان، تصریح کرد: فعالیت این سامانه از روز یکشنبه سیزدهم آغاز و تا اواخر وقت سه‌شنبه پانزدهم خرداد با وزش باد به نسبت شدید تا شدید، تندباد و طوفان لحظه‌ای، گردوخاک، کاهش دید، آلودگی و کیفیت هوا همراه است.

امینی گفت: فعالیت این سامانه مناطق شمالی، شرقی و مرکی به ویژه اصفهان، اردستان، انارک، بادرود، کاشان، آران و بیدگل، نطنز، نائین، ورزنه، مهاباد، خوروبیابانک، چوپانان، نجف‌آباد، مورچه خورت، لنجان (زرین‌شهر)، مبارکه، کوهپایه و کبوترآباد را در بر می‌گیرد.

وی اظهار کرد: اختلال در تردد جاده‌ای، شهری و روستایی، اختلال در ناوگان حمل و نقل، کاهش کیفیت هوا در حد گروه‌های حساس، شکستن درختان و احتمال سقوط از ارتفاع، سقوط ساختمان‌های غیرمستحکم و نیمه کاری، از مخاطرات ویژه سامانه مذکور است.

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان افزود: نداشتن فعالیت در فضای باز به ویژه گروه‌های حساس، خودداری از فعالیت در ارتفاع، تعویق سفرهای غیرضروری به استان‌های شمالی و شرقی، نداشتن اتراق و پارک خودرو در زیر درختان، ساختمان‌های نیمه کاره توصیه می‌شود.

وی با بیان اینکه دمای هوا طی ۲۴ ساعت آینده یک تا دو درجه گرم‌تر خواهد شد، گفت: بیشینه دمای هوای کلان‌شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به ۳۷ درجه سانتی‌گراد بالای صفر و کمینه آن بامداد فردا به ۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

امینی خاطرنشان کرد: خوروبیابانک با دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد و بوئین میاندشت با دمای ۷ درجه سانتی‌گراد بالای صفر به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین مناطق استان هستند.

کد خبر 758328

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.