کیفیت قرائت نماز لیلة‌الدفن+ نام پدر شهدای خدمت

با توجه به اینکه تدفین بیشتر شهدای سانحه سقوط بالگرد امروز انجام شده و تا لحظاتی دیگر نیز پیکر آیت‌الله شهید رئیسی نیز در حرم مطهر امام رضا(ع)تدفین می‌شود، تعداد زیادی از هموطنان آماده قرائت نماز لیلة‌الدفن برای شهدا می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، امروز پنجشنبه پیکر شهدای خدمت در شهرهای مشهد، بیرجند، اصفهان، زنجان و تبریز تشییع شد.

با توجه به اینکه تدفین بیشتر شهدای سانحه سقوط بالگرد امروز انجام شده و تا ساعتی دیگر نیز پیکر آیت‌الله شهید رئیسی نیز در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام تدفین می‌شود، تعداد زیادی از هموطنان آماده قرائت نماز لیلة‌الدفن برای شهدا می‌شوند.

با توجه به اینکه در عبارت آخر این نماز، نیاز به ذکر نام پدر فرد متوفی است، نام پدر شهدای اخیر ذکر می‌شود:

نام پدر شهید سیدابراهیم رئیسی: سید حاجی

نام پدر شهید حسین امیرعبدللهیان: محمد

نام پدر شهید سید محمدعلی آل هاشم: سید محمد تقی

نام پدر شهید مالک رحمتی: حاج اسکندر

نام پدر شهید محسن دریانوش: مختار

نام پدر شهید سید طاهر مصطفوی: سید احمد

نام پدر شهید بهروز قدیمی: اسحاق

در ادامه نظر برخی از مراجع در مورد کیفیت نماز لیله الدفن آمده است.

نماز لَیلَةُ الدّفن یا نماز شب اول قبر، از نمازهای مستحبی که نماز هدیه و نماز وحشت نیز نامیده می‌شود، برای میت در شب اول قبر (از اول شب تا صبح) می‌خوانند.

نظر آیت‌الله خامنه‌ای

مستحب است در شب اول قبر دو رکعت نماز وحشت برای میت بخوانند. و دستور آن این است که در رکعت اول بعد از حمد، یک مرتبه آیة‏الکرسی و در رکعت دوم بعد از حمد، ده مرتبه سوره "انا انزلناه" بخوانند، و بعداز سلام نماز بگویند: "اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثواب‌ها الی قبر فلان" و به جای کلمه فلان، اسم میت را بگویند.

نماز وحشت را در هر موقع از شب اول قبر می‌شود خواند، ولی بهتر است در اول شب بعداز نماز عشا خوانده شود.

اگر بخواهند میت را به شهر دوری ببرند، یا به جهت دیگر دفن او تأخیر بیفتد، باید نماز وحشت را تا شب اول قبر او تأخیر بیندازند.

نظر آیت‌الله سیستانی

دو رکعت است، در رکعت اول بعد از حمد آیت الکرسی را تا «هم فیها خالدون» بنابر احتیاط واجب بخواند و در رکعت دوم بعد از حمد ده بار سوره قدر را بخواند و پس از اتمام نماز بگوید: «اللهم صل علی محمد وآل محمد وابعث ثواب‌ها إلی قبر فلان (به جای فلان نام شخص را بگوید)».

نظر آیت الله مکارم شیرازی

مستحب است در شب اوّل قبر، دو رکعت نماز وحشت برای میّت بخوانند، به این ترتیب که در رکعت اوّل بعد از حمد، یک مرتبه «آیة الکرسی» و در رکعت دوم بعد از حمد، ده مرتبه سوره «انّا انزلناه» و بعد از سلامِ نماز بگوید: «اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد، وَ ابْعَثْ ثَوابَهُما إلی قَبْرِ فُلان» خدایا درود فرست بر محمّد و آل محمّد و بفرست ثواب این نماز را به سوی قبر این مرده فلانی پسر فلانی، (و به جای کلمه فلان، اسم میّت را ببرد).

«نماز وحشت» را در هر موقع از شب اوّل قبر می‌توان بجا آورد، ولی مناسبت تر است در اوّل شب، بعد از نماز عشا باشد و اگر دفن میّت به علّتی تأخیر بیفتد، باید نماز وحشت را تا شب اوّل دفن او تأخیر اندازد.

کد خبر 756544

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۹:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
  0 0
  چرانام ونام پدر بقیه شهدا و نزاشتین.
  • IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۴
   0 0
   اسامی همه شهدای خدمت و نام پدرشون ذکر شده