رکورد فروش سال گذشته نمایشگاه کتاب، شکسته شد

سخنگوی نمایشگاه کتاب اعلام کرد: با فروش ۴۲۵ میلیارد تومانی طی ۹ روز از برگزاری نمایشگاه، رکورد فروش سال گذشته شکسته شد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، علی رمضانی اظهار کرد: آب‌وهوای خوب تهران در این ایام برگزاری نمایشگاه کتاب، رحمتی برای مردم است؛ از مردم برای اینکه یک ساعت پیش از بازگشایی نمایشگاه در مصلی حاضر بودند، سپاسگزاریم، یکی از خبرنگاران این‌طور روایت کرده بود که ما مجبور به حضور زودتر هستیم، شما مردم چرا زودتر می‌آیید؟ این اشتیاق برای ما بسیار ارزشمند است و خداوند را شکر می‌گوییم.

وی از مدیران و دست‌اندرکاران شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران تشکر کرد و افزود: شرکت ملی پست با رساندن بسته‌های کتاب به خانه مردم، آن‌ها را خوشحال می‌کند. از دبیر کمیته مالی نیز بسیار سپاسگزارم که در این جلسه حاضر شده و در طول برگزاری نمایشگاه خدمات مهمی ارائه می‌کنند.

قائم‌مقام و سخنگوی سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اشاره به برگزاری ۴۴ نشست در روز دهم برگزاری نمایشگاه کتاب ادامه داد: ۱۰۰ اندیشمند در این نشست‌ها حضور دارند. جا دارد از خبرنگارانی که در نشست معرفی کتاب «تکتا» که ویژه داده‌های تحلیلی نمایشگاه دوره قبل است، شرکت کردند، تشکر کنم. تلاش می‌کنیم با این کتاب تصویری از صنعت نشر ایران را نشان دهیم.

رمضانی درباره نظرسنجی روز نهم نمایشگاه گفت: سوال این بود که «در طول سال کتاب‌های مورد نیاز خود را از چه طریقی تهیه می‌کنید؟» ۶۰ درصد گفتند خرید از نمایشگاه به صورت حضوری و مجازی انجام می‌دهند، ۴۲ درصد از فرشگاه‌های اینترنتی کتاب خریدند، ۴۶ درصد مشتری کتاب‌فروشی‌های سطح شهر بودند، ۲۴ درصد از کتابخانه‌ها کتاب به امانت گرفتند و ۳ درصد از سایر روش‌ها کتاب تهیه کردند که این مطلب بیانگر جایگاه ویژه نمایشگاه کتاب در تأمین نیاز جامعه به خرید کتاب است.

وی همچنین بیان کرد: پرتکرارترین تعبیر مردم از نمایشگاه کتاب، «خانه» بود و «باغ و بوستان» بسیار مورد اشاره مردم قرار گرفته است. برخی گفتند نمایشگاه کتاب برای ما «بهشت» است و برخی گفتند محل «فراغت»، «جهان»، «کهکشان» و «باغ پر از گل» است و ما فکر نمی‌کردیم مردم با نمایشگاه این‌طور ارتباط معنوی برقرار کنند. شاید این بهانه‌ای برای روایت ویژه‌ای از نمایشگاه کتاب باشد.

قائم‌مقام و سخنگوی سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اعلام فروش کتاب تا روز نهم نمایشگاه مصادف با پنجشنبه، بیست‌وهفتم اردیبهشت بیان کرد: در بخش حضوری نمایشگاه تا پایان روز بیست‌وششم اردیبهشت ۲۷۹ میلیارد تومان کتاب فروخته شد که از این میزان ۱۴۹ میلیارد تومان از درگاه‌های رسمی فروش نمایشگاه و ۸۵ میلیارد تومان از درگاه‌های غیررسمی نظیر کارت به کارت انجام شد؛ در بخش مجازی نمایشگاه هم تا پایان روز گذشته پنجشنبه، بیست‌وهفتم اردیبهشت در مجموع ۱۴۶ میلیارد تومان کتاب فروخته شد که از این میزان ۱۰۸ میلیارد تومان توسط ناشران کتاب فروخته شد و ۳۸ میلیارد تومان از فروش این بخش توسط کتاب‌فروشان انجام و ثبت شد.

رمضانی با اشاره به اینکه در مجموع ۴۲۵ میلیارد تومان کتاب در ۹ روز برگزاری نمایشگاه کتاب فروخته شده، ادامه داد: این میزان فروش در مقایسه با کل فروش سال گذشته نمایشگاه کتاب در دوره سی‌وچهارم که ۴۰۱ میلیارد تومان بود رشد کرده است.

وی همچنین از فروش کتاب در نمایشگاه مجازی خبر داد و بیان کرد: بخش مجازی نمایشگاه ۸۷۰ هزار نسخه تا پایان روز گذشته فروش داشته که این میزان نسخه کتاب در ۴۷۵ هزار بسته ساماندهی شد. با توجه به واریز مرحله دوم در بخش مجازی و واریزی مرحله سوم در روز پایانی نمایشگاه کتاب از ناشران و کتابفروشان می‌خواهیم در ارسال بسته‌های مردم سرعت عمل بیشتری به خرج دهند و آنها را از چشم‌انتظاری خارج کنند.

قائم‌مقام و سخنگوی سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران همچنین از صدور هفت رأی در هیئت رسیدگی به تخلفات نمایشگاه در روز نهم برگزاری نیز خبر داد و افزود: این هیئت دیروز در رسیدگی به تخلفات ناشران هفت رأی صادر کرد و همه آنها برای تخلفاتی نظیر فروش کتاب‌های بدون مجوز و بی‌ربط در سالن مربوطه به انواع محکومیت نظیر توبیخ با درج در پرونده و اخذ تعهد محکوم شدند. بعضی هم تعطیلی غرفه به مدت مشخص و کاهش ۵۰ درصدی فضای غرفه در سال آینده را داشتند.

محمد احمدی، معاون فنی و بازرگانی شرکت ملی پست نیز اظهار کرد: افتخار می‌کنیم که در سال‌های طولانی توانستیم با برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب همکاری داشته باشیم. این رویداد یک کار جذاب و سخت برای شرکت ملی پست و سایر سازمان‌های صاحب‌اثر در این حوزه بوده است. این کار در عین سختی روال منسجمی داشته است.

وی افزود: در ۱۰۰ نقطه در ۳۱ استان کشور شبکه جمع‌آوری کتاب را برقرار کردیم و در استان تهران ۲۹۰ هزار بسته، قم ۷۵ هزار بسته و خراسان رضوی با ۴۰ هزار بسته بیشترین محل‌های جمع‌آوری بودند و در بخش مقصد توزیع کتاب تهران با ۱۵۰ هزار مرسوله، اصفهان با ۴۰ هزار مرسوله، خراسان رضوی با ۳۹ هزار مرسوله سه استان نخست در مقصد توزیع کتب تا روز گذشته بودند و تا امروز بیش از ۵۵۰ جلد کتاب تحویل مردم شده است.

احمدی شبکه توزیع کتاب را تا اقصی نقاط کشور و روستاهای دوردست معرفی کرد و گفت: سال جاری تمهیدات ویژه‌ای برای توزیع بهتر کتاب‌ها پیش بینی شد. با افزایش ساعات کار موزعین و همچنین توسعه زیرساخت‌ها و استفاده از تجهیزات سورتینگ هوشمند، ارسال بسته‌های کتاب را سرعت دادیم.

معاون فنی و بازرگانی شرکت ملی پست همچنین عنوان کرد: امیدواریم با همین کیفیت خدمت‌رسانی را برای مردم داشته باشیم.

محمد خلج، مدیر کمیته مالی و اداری نمایشگاه کتاب نیز بیان کرد: از بانک عامل نمایشگاه که بانک ملی است تشکر می‌کنم. ۱۸۰۰ دستگاه پوز در سطح نمایشگاه توسط شرکت سداد مستقر است که تا روز گذشته ۸۰۰ هزار تراکنش در نمایشگاه کتاب ثبت شد، ۵۰ نیرو از شرکت سداد پشتیبانی مورد نیاز ناشران را در نمایشگاه کتاب بر عهده دارند.

وی به آمار بن‌های خرید کتاب پرداخت و افزود: ۱۶۵ هزار دانشجو و طلبه برای بن کتاب ثبت نام کردند و ۲۰ هزار عضو هیئت‌علمی نیز برای ثبت نام بن کتاب خود اقدام کردند. مرحله سوم پرداخت وجه ناشران در بخش مجازی را فردا انجام می‌دهیم.

کد خبر 754441

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.