سند راهبردی شیراز سومین حرم اهل بیت(ع) رونمایی شد

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در آیین رونمایی از سند راهبردی شیراز سومین حرم اهل بیت(ع) گفت: سند راهبردی شیراز سومین حرم اهل بیت، وحدت حداکثری مردم و مسئولان برای ارتقای جایگاه شیراز به تراز سومین حرم اهل بیت(ع) است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا از فارس، سیدابراهیم حسینی، امروز_ چهارشنبه بیست‌وششم اردیبهشت_ در آئین رونمایی از سند راهبردی "شیراز، سومین حرم اهل‌بیت (ع) " که در محل حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) با حضور نماینده محترم ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، تولیت حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) و استاندار فارس برگزار شد، ضمن فرا رسیدن روز بزرگداشت حضرت شاهچراغ (ع) اظهار کرد: در سال ۸۷ در سفر پر خیر و برکت مقام معظم رهبری به شهر شیراز جنت تراز، ایشان در بدو ورود خود به آرامگاه حافظیه فرمودند که مفاخر شهر شیراز و استان فارس به حدی زیاد است و به قدری شهر شما در همه جای جهان شهره است که نیازی نیست کسی برای معرفی این شهر و گذشته آن مطلبی بیان کند و پس از آن در جلسات متعدد به ذکر ویژگی‌های این دیار و مردم شریف آن پرداختند.

وی افزود: ایشان همچنین فرمودند شیراز دارالعلم و معلم سایر شهرها است و شهر ویژه گردشگری در حوزه‌های مختلف مذهبی، تاریخی، فرهنگی و امروز درمانی در جریان است.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز تصریح کرد: بررسی دیدگاه‌های مقام معظم رهبری نشان می‌دهد ایشان به شیراز به عنوان یکی از استوانه‌های اساسی در ایجاد تمدن نوین اسلامی به عنوان مقدمه ظهور حساب جدی باز کرده‌اند، همان که در بیانیه گام دوم به عنوان خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی اشاره فرمودند.

حسینی ادامه داد: مقام معظم رهبری در جایی دیگر فرمودند که شیراز سومین حرم اهل بیت (ع) است و از آن روز هر فرد و هر دستگاهی به فراخور سهم خود برای اجرای این دستور تلاش داشته است.

وی اضافه کرد: در جلسات برگزار شده با بزرگان استان همچون نماینده ولی فقیه استان فارس، استاندار فارس و تولیت آستان مقدس حضرت شاهچراغ (ع) این موضوع بحث و بررسی شد و در آبان ۱۴۰۱ این موضوع تصویب شد که ضرورت تدوین پیشنهاد سند راهبردی سومین حرم اهل بیت (ع) در دستور کار قرار بگیرد، از این رو در جلسه شورای فرهنگ عمومی این موضوع مطرح و تدوین این سند در دستور کار قرار گرفت.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز خاطر نشان کرد: این سند در چارچوب هشت گام ارائه و تصویب شد و پس از آن مطالعه ابعاد مختلف سند آغاز شد.

حسینی ادامه داد: اولین گام در این سند راهبردی ارزشمند چشم‌انداز، رسالت و بیان الزامات اقتضائات به شاکله دبیرخانه اجرایی بود که در جلسه شورای فرهنگ عمومی ارائه و تصویب شد و امروز این سند رونمایی شد.

وی اضافه کرد: با تصویب این سند به چند تکلیف تاکید شده است که استانداری و برنامه و سازمان برنامه و بودجه باید برنامه عملیاتی دستگاه‌های اجرایی را باید ارائه کنند و در خصوص لزوم اعتبارات اجرایی از محل اعتبارات ملی و استانی سازمان برنامه و بودجه نیز تکلیف دارد و استانداری فارس نیز در دو شورای ملی زیارت و شورای عالی انقلاب فرهنگی این سند را تصویب کند و هر ساله گزارشات مربوطه در هفته کرامت در جلسه شورای فرهنگی عمومی و شورای اداری ارائه شود.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز اظهار کرد: جان مایه این سند وحدت حداکثری مردم و مسئولان برای ارتقای جایگاه شیراز به تراز سومین حرم اهل بیت است و انتظار داریم این جلسه به عنوان آغاز کار باشد. همچنین در مرحله دوم برای درک محتوای این سند تلاش شود و از مردم این درخواست را داریم که برای این سند مطالبه‌گری جدی از مسئولان داشته باشند.

حسینی همچنین از اساتید دانشگاه و حوزوی درخواست کرد تا این سند را مورد ویرایش قرار داده و نظرات و دیدگاه‌های خود را اعلام کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در پایان این موضوع را اعلام کرد که شهرداری شیراز این موضوع را در دستور کار قرار داده است تا به عنوان یک نماد دینی یک پرچم در سطح شهر برافراشته شود که تدوین و ارائه طرح این پرچم در قالب یک مسابقه به فراخوان گذاشته شده است و به زودی پوستر آن منتشر می‌شود.

رونمایی از این سند یک نقطه عطف برای شیراز، استان فارس و کل کشور است

در این مراسم همچنین محمد حسن اسدی شهردار شیراز در سخنانی، اظهار کرد: رونمایی از این سند یک نقطه عطف برای شیراز، استان فارس و کل کشور است.

وی با بیان اینکه امروز آغاز یک‌راه بزرگ است، افزود: در این سند وظایف همه دستگاه‌های اجرایی در سطح شهر و استان مشخص‌شده است و همه ما وظیفه‌داریم که به اهداف این سند جامه عمل بپوشانیم.

شهردار شیراز تصریح کرد: همان‌طور که همه شیراز را به‌عنوان قطب پزشکی و گردشگری می‌شناسند، امروز می‌توانیم آن را به‌عنوان یک‌قطب فرهنگی و مذهبی در ایران قرار بدهیم و روی آن تبلیغ کنیم.

اسدی ادامه داد: آیت‌الله دژکام امام‌جمعه شیراز اخیراً اشاره کردند که شیراز باید عروس شهرهای ایران شود، پس ما به‌عنوان مدیریت شهری و ۱۳ عضو شورای شهر باید تلاش کنیم که فرمایش ایشان و سند راهبردی را عملی کنیم.

وی با اشاره به اینکه نقاط دیگر دنیا روی کمترین چیزهایی که در مقبولیتشان هم شک و تردید است، مانور می‌دهند و گردشگر جذب می‌کنند، اضافه کرد: شیراز با برخورداری از چند حرم مطهر، می‌تواند تحولی را در زندگی معنوی و حتی مادی مردم ایجاد کند.

شهردار شیراز در پایان خاطر نشان کرد: ظرفیت گردشگری مذهبی شیراز می‌تواند منشأ تحولات اقتصادی باشد.

کد خبر 753903

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.