مصونیت اسرائیل از مجازات بین‌المللی، مشروعیت قوانین بین‌المللی را به چالش می‌کشد

نماینده دائم کشورمان در نیویورک در سخنانی گفت: مصونیت اسرائیل از مجازات بین‌المللی، مشروعیت قوانین بین‌المللی را به چالش می‌کشد و مایه تأسف است که شورای امنیت نتوانسته است به صورت یکپارچه این حملات تروریستی را محکوم کند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، امیرسعید ایروانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که روز یکشنبه به‌منظور بحث در خصوص اقدامات شورای امنیت در خصوص وضعیت غزه برگزار شد، اظهار کرد: اقدامات وحشیانه و نسل‌کشی در غزه همچنین نقض مکرر قوانین بین‌المللی بدون رضایت صریح و حمایت همه جانبه سیاسی، مالی و نظامی و مشارکت ایالات متحده امکان پذیر نبود. از دیگر سو آمریکا بازی ریاکارانه‌ای در شورای امنیت دارد.

وی افزوداد: هدف واقعی واشنگتن با پیشنهاد پیش‌نویس قطعنامه که در بیست‌ودوم مارس توسط فدراسیون روسیه و چین وتو شد، تدوین متنی مبتنی بر مصالحه نبود، بلکه با ایجاد پیش‌شرط‌هایی برای آتش‌بس و گنجاندن عناصر سیاسی غیرقابل قبول، پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده قصد داشت به اسرائیل برای انجام عملیات نظامی در رفح چراغ سبز نشان دهد و دست اسرائیل برای تداوم پاک‌سازی قومی در غزه را باز بگذارد. به نحو ریاکارانه این اقدامات تحت عنوان پیشنهاد آتش‌بس انجام شده است.

وی افزود: ایالات متحده با ایفای نقشی مخرب، تمام ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک برای جلوگیری از برقراری آتش‌بس را از کار انداخته و به‌عمد تلاش‌های چندجانبه تحت نظارت سازمان ملل را به خاطر منافع خودخواهانه ژئوپلیتیکی خود در منطقه خاورمیانه تضعیف کرده است.

نماینده کشورمان با اشاره به پایبند نبودن رژِیم صهیونیستی به تعهدات بین‌المللی و قطعنامه شورای امنیت در خصوص آتش‌بس اظهار کرد: این وضعیت ثابت می‌کند که ما به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تحت فصل هفتم نیاز داریم و این رژیم باید مشمول مجازات‌های بین‌المللی شود.

ایروانی همچنین با اشاره به حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به اماکن دیپلماتیک کشورمان در دمشق و شهادت هفت نفر از وابستگان نظامی کشورمان در این حادثه ابراز کرد: با این اقدام، رژیم اسرائیل مرتکب نقض آشکار منشور ملل متحد، قوانین بین‌المللی، حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه شد که ننگ عمیقی برای اصل مشترک جامعه بین‌المللی، یعنی مصونیت کارکنان و اماکن دیپلماتیک و کنسولی است.

وی تاکید کرد: مصونیت اسرائیل از مجازات بین‌المللی، مشروعیت قوانین بین‌المللی را به چالش می‌کشد و مایه تأسف است که شورای امنیت نتوانسته است به صورت یکپارچه این حملات تروریستی را محکوم کند.

منبع: ایسنا

کد خبر 743086

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.