هوای اصفهان ۴ درجه گرم‌تر می‌شود/ آغاز بارش‌های بهاری در استان

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به صدور هشدار نارنجی از اوج فعالیت بارشی سامانه در غرب، جنوب و مناطق مرکزی است، مخاطرات همراه با سامانه، کولاک برف، سیلابی شدن مسیل‌ها و آب‌گرفتگی معابر، سقوط بهمن، گردوخاک و کاهش دید خبر داد.

لیلا امینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، درباره پیش‌بینی وضعیت جوی هوای استان اصفهان، اظهار کرد: بررسی نقشه‌های هواشناسی بیانگر ورود سامانه ناپایدار مرطوب و به نسبت قوی از امروز بعدازظهر بر استان است که تا روز چهارشنبه فعال خواهد بود.

وی افزود: بر این اساس از امشب تا روز چهارشنبه شرایط جوی به صورت افزایش ابر، مه‌آلودگی، رگبار باران، رعدوبرق و در نواحی سردسیر برف، وزش باد شدید و طوفان‌های لحظه‌ای و در مناطق شرقی و شمالی گرد و خاک محلی پیش‌بینی می‌شود.

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان ادامه داد: اوج فعالیت بارشی سامانه در غرب، جنوب و مناطق مرکزی است، مخاطرات همراه با سامانه، کولاک برف، سیلابی شدن مسیل‌ها و آبگرفتگی معابر، سقوط بهمن، گردوخاک و کاهش دید است.

کولاک برف، رعدوبرق در راه اصفهان است

وی درباره صدور هشدار نارنجی نخست با ورود سامانه بارشی از روز سه‌شنبه، بیست‌ونهم اسفند، تا پایان وقت چهارشنبه، یکم فروردین ۱۴۰۳، گفت: فعالیت این سامانه با بارش باران رگباری و در مناطق سردسیر برف، وزش باد شدید و طوفان‌های لحظه‌ای، نوسانات دما، مه‌آلودگی و کاهش دید، کولاک برف، رعدوبرق و احتمال تگرگ همراه است.

امینی اظهار کرد: در این مدت مناطق غربی، جنوبی و مرکزی به ویژه اسلام‌آباد موگویی، بویین میاندشت، سمیرم، چادگان، خمینی‌شهر، خوانسار، فریدن (داران)، دهاقان، دهق، برخوار (دولت‌آباد)، لنجان، شهرضا، فرودگاه اصفهان، فریدون‌شهر، فلاورجان، کاشان، کبوترآباد، گلپایگان، کوهپایه، مبارکه، شاهین‌شهر و میمه، مورچه‌خورت و نجف‌آباد تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

وی افزود: لغزندگی سطح جاده‌ها و معابر شهری، جاری شدن روان آب و سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی و مسیل‌ها، کولاک برف، خسارت به سازه‌های موقت و ماشین‌آلات کشاورزی، کاهش دید و اختلال در تردد شهری و روستایی، احتمال سقوط اجسام و از ارتفاع، کاهش دید و اختلال در حمل و نقل، خسارت به نهال و محصولات کشاورزی از اثرات مخاطرات سامانه مذکور است.

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان تصریح کرد: احتیاط در سفرهای بین شهری و استانی به چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه بویراحمد و فارس، یزد و سمنان، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی و گردشگری، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، نداشتن اتراق در زیر ساختمان‌های نیمه ساز و درختان فرسوده، اتخاذ تدابیر در فعالیت‌های کشاورزی و دامداری، لایروبی مسیل‌ها و رودخانه‌ها توصیه می‌شود.

وی درباره سامانه دوم با فعالیت وزش باد، گردوخاک و کاهش دید از بعدازظهر سه‌شنبه تا اواخر وقت چهارشنبه در استان گفت: فعالیت این سامانه با وزش باد و طوفان و در مناطق مستعد گردوخاک و کاهش دید همراه است.

امینی اظهار کرد: در این مدت مناطق شمال، شرق، مرکز و جنوب استان به ویژه سمیرم، نائین، اردستان، ورزنه، فریدن (داران)، فریدون‌شهر، فرودگاه اصفهان، شهرضا، کاشان، کبوترآباد، کوهپایه، گلپایگان، مبارکه، مهاباد، مورچه‌خورت، نجف‌آباد، خوروبیابانک، دهاقان، برخوار (دولت‌آباد)، چادگان، چوپانان، خمینی‌شهر، خوانسار، اصفهان، انارک و اسلام‌آباد موگویی، با مخاطرات هشدار نارنجی سامانه مذکور روبه‌رو هستند.

وی افزود: احتمال آسیب به صنعت کشاورزی، آسیب به بنرها و سازه‌های شهری، احتمال شکستن درختان فرسوده، اختلال در مسیر تردد محورهای مواصلاتی استان به ویژه در ساعات بعدازظهر، کاهش دید به واسطه گردوخاک، لغزندگی سطح جاده‌ها در مناطق بارشی، احتمال کولاک، کاهش دید و اختلال در تردد از اثرات مخاطرات سامانه مذکور است.

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان ادامه داد: احتیاط در سفرهای درون و برون شهری، تمهیدات لازم جهت حفظ ماشین‌آلات کشاورزی، توقف فعالیت‌ها در فضای باز و ارتفاعات، انجام تدابیر پیشگیرانه جهت کاهش خسارات احتمالی ناشی از وزش باد شدید و نداشتن توقف در زیر درختان توصیه می‌شود.

وی با بیان اینکه دمای هوا طی ۲۴ ساعت آینده در بیشتر مناطق استان بین دو تا چهار درجه افزایش خواهد داشت، گفت: بیشینه دمای هوای کلان‌شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به ۲۵ درجه سانتی‌گراد و کمینه آن بامداد فردا به ۱۱ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

امینی خاطرنشان کرد: خوروبیابانک با دمای ۲۹ درجه سانتی‌گراد و بویین میاندشت با دمای چهار سانتی‌گراد به ترتیب گرم‌ترین و سردترین مناطق استان اصفهان هستند.

کد خبر 737355

برچسب‌ها