مسجدهای معروف و قدیمی اصفهان کجاست؟

در شهرهایی مانند اصفهان که در کوچه به کوچه آن مساجد تاریخی فراوانی به چشم می‌خورد و قدمت بسیاری از آن‌ها به دوران صفویه بازمی‌گردد، فرصتی مناسبی برای شهروندان و مسافران پدید می‌آید تا از این بستر و ظرفیت فراوان برای گذراندن تعطیلات نوروز و ایام ماه مبارک رمضان بهره ببرند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، از چندین هزار سال قبل، گردش بخشی جدایی‌ناپذیر از تفریحات بشر است؛ در گذشته مفهوم گردش و سفر تنها به معنی رفتن به جایی دیگر برای خوش‌گذرانی بود، اما با پیشرفت جوامع و تبدیل شدن سفر و گردش به «صنعت گردشگری» مفاهیم کلی جای خود را به دسته‌بندی‌های مختلف داده‌اند که هر کدام تعریف خاصی از مسافرت را ارائه می‌دهند و در این راستا «گردشگری مذهبی» یکی از زیر شاخه‌های صنعت گردشگری است و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

البته باید به این نکته توجه داشت که «گردشگری مذهبی» را نمی‌توان با کلمه «زیارت» جایگزین کرد و بر این اساس این نوع از گردشگری، محدود به شهرهای زیارتی نمی‌شود، بلکه شهرهایی مانند اصفهان که در کوچه به کوچه آن مساجد تاریخی فراوانی به چشم می‌خورد و قدمت بسیاری از آن‌ها به دوران صفویه باز می‌گردد، فرصتی مناسبی برای شهروندان و مسافران است تا از این بستر و ظرفیت فراوان برای گذراندن تعطیلات نوروز و ایام ماه مبارک رمضان بهره ببرند.

  • بیشتر بخوانید:

اصفهان چطوری بریم؟

اصفهان شب کجا بریم؟

اصفهان کجا بریم؟

اصفهان شب کجا بخوابیم؟

اصفهان سوغاتی چی بخریم؟

اصفهان بازار و مرکز خرید کجا بریم؟

اصفهان بیمارستان کجا بریم؟

اصفهان پارک کجا بریم؟

اصفهان غذا چی بخوریم؟

اصفهان کجا غذا بخوریم؟

ساعت بازدید از اماکن گردشگری اصفهان چند است؟

اصفهان پمپ بنزین و جایگاه سوخت CNG کجا هست؟

اصفهان رویداد فرهنگی و برنامه مذهبی چی داره؟

طرح زوج و فرد اصفهان در نوروز اجرا می‌شود؟

اصفهان بلیط مترو چنده؟

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان، معروف به مسجد جامع عتیق یا مسجد جمعه اصفهان، یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی این شهر به‌شمار می‌آید؛ این مسجد با گذشت زمان، تغییرات بسیاری را تجربه کرده و در هر دوره با اضافات و بهسازی‌ها به شکل زیبا و خیره‌کننده‌ای تبدیل شده است.

در قرن دوم هجری قمری، این مسجد که با خشت خام بنا شده بود، در سال ۱۵۶ هجری قمری (۷۷۷ میلادی) با استفاده از آجر مجدد ساخته شد. این مسجد با طرح‌های معماری خاص خود، مانند طاق‌های چشمه‌ای، ایوان‌های چهارگانه، سردرها، جرزهای آجری و تزئینات متنوع، یک اثر هنری فرهنگی و مذهبی منحصربه‌فرد را به‌وجود آورد، همچنین کتیبه‌های قدیمی از دوره‌های مختلف تاریخ ایران، از جمله دوران سلجوقی و صفوی، در این مسجد به‌چشم می‌خورد که الگویی برای مساجد ایران و مناطق مسلمان‌نشین دیگر شده است.

این اثر با شماره ثبت ۹۵ در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران و نیز در سال ۱۳۹۰ هجری شمسی به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. امروزه، مسجد جامع اصفهان همچنان به عنوان نمادی از هنر و فرهنگ ایرانی و زیبایی‌های معماری اسلامی، بازدیدکنندگان و زائرانی از اقصی نقاط جهان را به خود جلب می‌کند.

نشانی مسجد جامع اصفهان: اصفهان، خیابان مجلسی

مسجدهای معروف و قدیمی اصفهان + عکس و آدرس

مسجد امام (ره)

این مسجد، یکی از مساجد میدان نقش جهان است که در دوران صفوی ساخته شد؛ این اثر از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به شمار می‌رود و از مشهورترین اماکن دیدنی اصفهان محسوب می‌شود.

مسجد امام شاهکاری جاویدان از معماری در قرن یازدهم هجری است و در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۰۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و مهم‌ترین مسجد دوره صفویه در شهر اصفهان به شمار می‌رود و چه از نظر عظمت بنا و چه از نظر کثرت تزئینات از اهمیت زیادی برخوردار است.

ساخت مسجد به فرمان شاه عباس اول در سال ۱۰۲۰ هجری قمری و چهارمین سال سلطنت به‌منظور زیباسازی میدان آغاز شد؛ در سال ۱۰۲۵ هجری قمری، در حالی که هنوز مشغول پی‌ریزی قسمت‌های دیگر مسجد بودند، سردر نفیس کاشی‌کاری معرق آن را به پایان رسید و به نوعی این مسجد نمونه‌ای ارزشمند از هنر کاشی‌کاری و حجاری ایران در قرن یازدهم است.

نشانی مسجد امام (ره) اصفهان: مسجد امام در ضلع جنوبی میدان نقش جهان اصفهان و در محدوده دولتخانه صفوی قرار دارد.

مسجدهای معروف و قدیمی اصفهان + عکس و آدرس

مسجد شیخ لطف‌الله

صفویان در سال ۹۸۲ هجری شمسی در اصفهان پایتخت خودشان را بنا کردند و در دوران حکومتشان بناهای تاریخی زیادی در نصف جهان به دستور پادشاهان صفوی ساخته شده و رد پای معمارهای هنرمند ایرانی در هر کدام از این بناهای تاریخی مانند چهارباغ، میدان نقش‌جهان اصفهان مشهود است.

محمدرضا اصفهانی مسئول ساخت مسجد شیخ لطف‌الله بوده و این بنای تاریخی را روی آثار باقی‌مانده از مسجدی قدیمی در این مکان ساخته است؛ مدت زمانی که برای ساخت این بنا ثبت شده حدود ۱۸ سال است و در طول این سال‌ها شاه عباس مدام از پیشرفت مسجد مطلع می‌شده و در نهایت پس از تکمیل آن، تنها خانواده سلطنتی و افراد خاص می‌توانستند وارد این مکان شوند.

روایت‌ها نشان می‌دهد که شاه عباس از سال ۹۹۸ شمسی تا پایان عمرش در این مکان عبادت می‌کرده و مسجد شیخ لطف‌الله پناهگاه امن او بوده است.

علت نام‌گذاری این مسجد به نام شیخ لطف الله را نیز این‌طور باید بیان کرد که شیخ لطف الله به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین علمای شیعه شناخته می‌شده که در منطقه جبل‌عامل واقع در لبنان امروزی متولد و بزرگ شده بود، اما در زمان صفویان به دعوت شاه عباس وارد ایران شده و پس از آن نیز زندگی خودش را در ایران ادامه داده است؛ شیخ لطف الله در روزهای اول سفرش به ایران به شهرهای زیادی از جمله مشهد، اصفهان و قزوین سفر کرده بود و با بزرگان زمانه خودش مانند ملأ عبدالله شوشتری ارتباط داشته. این مسجد به دلیل ارادت و علاقه‌ای که شاه عباس به شیخ لطف‌الله ساخته شده بود و تا زمانی که شیخ زنده بود، خودش در این مکان امامت نماز را بر عهده داشته است.

نشانی مسجد شیخ لطف‌الله: این مسجد در میدان امام (ره) واقع شده است.

مسجدهای معروف و قدیمی اصفهان + عکس و آدرس

مسجد حکیم

مسجد حکیم اصفهان که در یکی از محله‌های قدیمی اصفهان به نام باب‌الدشت و در انتهای بازار رنگرزان قرار دارد، متعلق به دوران شاه عباس دوم صفوی است؛ این مسجد بی‌نظیر همچون اکثر مساجد ایرانی به صورت چهار ایوانی و در نهایت زیبایی ساخته شده و از معماری باشکوهی برخوردار است.

این مسجد توسط حکیم داوود، پزشک مخصوص شاه عباس صفوی، طی سال‌های ۱۰۶۷ الی ۱۰۷۳ هجری قمری بنا شده که پس از حمله مغول به ایران این مسجد تخریب شده و سپس در عهد صفوی به همت حکیم داوود مسجدی جدید روی بقایای مسجد قدیمی ساخته می‌شود.

از آنجا که این مسجد تاریخی در محله قدیمی جورجیر و انتهای بازار رنگرزان قرار دارد به نام‌های «مسجد جورجیر» و «مسجد جامع رنگرزان» نیز شناخته می‌شود؛ این مسجد در سال ۱۳۱۳ مسجد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت می‌رسد و به مرور زمان و در سال‌های مختلف مرمت و بازسازی‌هایی برای حفظ این بنای ارزشمند صورت می‌گیرد.

نشانی مسجد حکیم: اصفهان، بازار، خیابان مسعودیه، خیابان باغ قلندرها، خیابان، مسجد حکیم، مسجد حکیم اصفهان

مسجدهای معروف و قدیمی اصفهان + عکس و آدرس

مسجد سید

مسجدسید به همت سید محمدباقر شفتی رشتی در اواسط قرن سیزدهم هجری بین سال‌های ۱۲۴۰ تا ۱۲۴۵ قمری و در زمینی به مساحت ۸۰۷۵ متر مربع در محله بیدآباد اصفهان بنا شده است؛ گفته شده است سید، زمین مسجد را در مجموعه‌ای که به بیدآباد شهرت داشت، خرید و دستور داد تا بیدهای آن را قطع کنند و از فروش آن‌ها، مصالح اولیه را برای ساخت تهیه کرد.

بنابر گزارش کتاب «تاریخ اصفهان و ری»، تاریخ شروع بنا در سال ۱۲۴۰ قمری بوده است اما در نوشتاری، آغاز بنای مسجد سال ۱۱۸۰ قمری عنوان شده است؛ همچنین در گزارشی دیگر نقل شده که زمین مسجد در زمان شاه سلطان‌حسین خریداری شد تا در آن مسجدی بنا کند، اما در اثر هجوم افغان‌ها مقدور نشد تا آنکه در زمان فتحعلی‌شاه قاجار، سید شفتی مبادرت به این کار کرد.

این مسجد دارای تزئینات و ویژگی‌های متعدد معماری در شبستان‌ها، گنبدها، محراب، ایوان، گلدسته، کتیبه‌ها و کاشی‌کاری‌ها است. چهار وقف‌نامه برای مسجد، بین سال‌های ۱۲۶۲ قمری تا ۱۲۷۳ قمری نگاشته شده و همه مکان‌های مسجد برای موارد خاص وقف شده است. مقبره سید شفتی و فرزندان او در این مسجد قرار دارد.

نشانی مسجد سید: خیابان چهارباغ پایین - خیابان مسجدسید

مسجدهای معروف و قدیمی اصفهان + عکس و آدرس

مسجد علی قلی آقا

مسجد علی‌قلی‌آقای اصفهان یکی از قدیمی‌ترین اماکن دیدنی اصفهان محسوب می‌شود؛ پیشینه تاریخی به دوران حکومت صفوی باز می‌گردد و متعلق به یکی از افراد بلندمرتبه در دربار شاه سلطان حسین و شاه سلیمان صفوی بوده است.

طبق اسناد تاریخی هزینه ساخت بخش‌های مختلف این مجموعه مانند بازار، حمام، زورخانه، مکتب‌خانه و مسجد از خزانه دربار صفوی تهیه شده است؛ محله‌ای که مجموعه تاریخی و مسجد علی‌قلی‌آقا در آن قرار دارند پر از کوچه‌های تو در تو، درختان و خانه‌های قدیمی زیبایی است که همه نشان‌دهنده شکوه این محله در زمان‌های قدیم هستند.

نشانی مسجد علی قلی آقا: این مجموعه تاریخی که بین خیابان شهید احمد فروغی و مسجد سید قرار دارد و از طریق خیابان علی‌قلی‌آقا می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

مسجدهای معروف و قدیمی اصفهان + عکس و آدرس

کد خبر 736910

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.