سیستم به‌ورزی ایران در دنیا بی‌نظیر است

مشاور ارشد برنامه‌های سلامت نوزادان دفتر مرکزی یونیسف گفت: سیستم بهداشتی جمهوری اسلامی ایران به ویژه فعالیت به‌ورزان در دنیا بی‌نظیر است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا از سیستان و بلوچستان، گاگان گوگتا مشاور ارشد برنامه‌های سلامت نوزادان دفتر مرکزی یونیسف شنبه _بیست‌وششم اسفند_ در بازدید از مراکز بهداشتی و درمانی زاهدان اظهار کرد: سیستم به‌ورزی ایران در دنیا بی‌نظیر و نمونه است و امیدواریم سایر کشورها نیز از تجربیات ایران در بخش‌های مختلف بهداشتی استفاده کنند.

وی ادامه داد: این اولین سفری بود که به ایران داشتم، مردم ایران مردم بسیار خونگرم هستند و مشارکت بسیار خوبی در حفظ و ارتقا سلامت خود دارند.

مشاور ارشد برنامه‌های سلامت نوزادان یونیسف خاطرنشان کرد: تمامی مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت دارای نظم و مقررات خاص خود است و بسته‌های خدمتی زیادی در این مراکز به مردم ارائه می‌شود.

وی گفت: در بازدید از مراکز بهداشتی و مراکز خدمات جامع سلامت دریافتم که تمام اطلاعات سلامت مراجعین در سیستم الکترونیک ثبت می‌شود و کاربران این مراکز دسترسی راحت به اطلاعات خانواده‌ها دارند.

گاگان گوگپتا بیان کرد: نظام ارجاع الکترونیک و پرونده الکترونیک نسخه نویسی الکترونیکی در این مراکز در حال انجام است که مشابه آن را در بسیاری از کشورهای جهان هم قابل مشاهده نیست، امیدوارم این اطلاعات و داده‌های موجود برای توسعه و بهبود خدمات سلامت تجزیه و تحلیل شود.

وی گفت: یکی دیگر از نقاط قوت سیستم بهداشتی در زاهدان تمرکز ویژه بر روی سلامت نوزادان و کودکان از دوران شیردهی است، در بازدید از بانک شیر بیمارستان علی بن ابیطالب (ع) زاهدان مشخص شد که بسیاری از بانوانی که در خارج از بیمارستان نیز زایمان کرده‌اند شیر خود را به بانک شیر بیمارستان اهدا کرده‌اند، در حالی که در بسیاری از کشورهای جهان تنها خانم‌هایی که در بیمارستان بستری شده‌اند و زایمان کرده‌اند شیر مازاد خود را اهدا می‌کنند.

مشاور ارشد برنامه‌های سلامت نوزادان یونیسف افزود: نظام ارجاع به خوبی در مراکز بهداشتی زاهدان در حال انجام است.

وی ادامه داد: حمایت خوب پس از زایمان در سلامت جسمی و روحی مادر باردار تأثیر زیادی دارد.

گاگان گوگپتا با اشاره به اینک مادرانی که در بیمارستان زایمان طبیعی انجام می‌دهند لازم است تا حداقل ۲۴ ساعت در بیمارستان بمانند و اگر سزارین کنند نیز بهتر است ۴ روز در بیمارستان تحت نظر قرار گیرند، گفت: امروز از بخش nicu بیمارستان علی ابن ابی طالب علیه السلام زاهدان بازدید کردم، خدمات، مراقبت و تمهیدات پزشکی که در این بخش انجام می‌شود بسیار عالی است و حتی شرایط برای حضور و اقامت مادر در کنار نوزاد نارس فراهم بود.

وی افزود: در بازدید از پایگاه سلامت حاجی پوگی زاهدان در سوال از رئیس این پایگاه دریافتم که در امسال تنها دو زایمان اتباع در منزل انجام شده است، باید تلاش کرد تا انجام زایمان در منزل صفر شود.

وی ادامه داد: برای کاهش زایمان در منزل لازم است تا تصمیمات منطقه‌ای و جغرافیایی برای نقاطی که بیشترین آمار زایمان در منزل را دارد صورت گیرد.

دکتر گوگتا افزود: لازم است تا فرهنگ سازی برای انتخاب زایمان طبیعی به جای سزارین صورت پذیرد، خانواده‌ها و مادران باردار باید با مزایای زایمان طبیعی کاملاً آشنا باشند.

خانم شرلی مارک پرابو متخصص سلامت منطقه‌ای یونیسف نیز گفت: در بسیاری از کشورهای جهان ارائه دهنده خدمات سلامت کارمند دولت نیست، اما در ایران دولت حمایت بسیار ویژه‌ای از خدمات بهداشتی و درمانی می‌کندمی‌کند.

وی ادامه داد: یکی از نکاتی که در مراکز بهداشتی خیلی جالب برایم بود ارائه تمام سلامت به صورت رایگان به تمام اتباع ایرانی و غیر ایرانی بود که حیرت‌آور بود.

خانم پرابو ادامه داد: در بسیاری از کشورهای نظام سلامت بر پایه اسناد و دفاتر ثبت می‌شود، اما در ایران تمامی این اطلاعات به صورت کامل و جامع در سامانه سیب ثبت می‌شود و کمک می‌کند تا تصیم‌گیری‌های مناسبی توسط سیاست گذاران نظام سلامت بر اساس اطلاعات و دادها صورت گیرد.

وی ادامه داد: ارزیابی نظام شبکه جمهوری اسلامی ایران به همراه ۸ کشور دیگر توسط سازمان یونیسف در حال انجام است و قطعاً به این نتیجه منجر خواهد شد که دستاوردهای نظام شبکه ایران بسیار تأثیر گذار در سلامت جامعه بوده است.

مونیکا نیلسن معاون فنی یونیسف در ایران نیز گفت: کارهای بسیار خیره کننده‌ای در نظام سلامت سیستان و بلوچستان در حال انجام است.

وی ادامه داد: امیدوارم که با توجه به تعهدی که یونیسف در سیستان و بلوچستان دارد منجر به دستاوردهای بسیار خوبی برای نظام سلامت شود و بتوانیم همکاری‌های خوبی با دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و وزارت بهداشت برای آغاز یک کار مشترک در حوزه نظام مراقبت از نوزادان و مادران باردار داشته باشیم.

محمدکاظم مؤمنی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز اظهار کرد: امیدواریم سفر نمایندگان سازمان یونیسف به زاهدان منشأ خیر و برکت باشد و نتایج خوبی برای دانشگاه و سلامت نوزادان حاصل شود.

وی در بازدید نمایندگان یونیسف از بیمارستان علی ابن ابی طالب (ع) زاهدان افزود: روزانه ۳۰ نوزاد در بیمارستان علی ابن ابی‌طالب ع) زاهدان متولد می‌شود.

مؤمنی بیان کرد: ۲۸ تخت nicu (مراقبت‌های ویژه نوزادان) در بیمارستان علی ابن ابی طالب( ع) زاهدان فعال است.

مؤمنی ادامه داد: این تخت‌ها مجهز به کلیه تجهیزات مراقبتی سطح سه نوزادان از جمله ونتیلاتور، مانیتورینگ قلبی، تنفسی، پمپ سرم، پمپ سرنگ، گوشی پزشکی، دستگاه سی پاپ، آمبوبگ، هولدر، ساکشن و اکسیژن سانترال است.

کد خبر 736854

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.