آسمان ۲۳ شهر در کشور سالم و پاک ثبت شد

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم هیچ‌کدام از کلان‌شهرها بر مدار آلودگی و ناسالم قرار ندارد و ۲۳ شهر سالم و پاک است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _پنجشنبه، دهم اسفند_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) قرار ندارد.

بر این اساس، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها بر مدار ناسالم (نارنجی) قرار ندارد، اما روز گذشته شهرهای کرج و کرمان، در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) ثبت شدند.

در همین راستا، سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلانشهرهای تبریز با شاخص ۶۳، کرج با شاخص ۸۰، تهران با شاخص ۸۹، مشهد با شاخص ۵۵، اهواز با شاخص ۶۷، زاهدان با شاخص ۷۴، شیراز با شاخص ۵۷، قزوین با شاخص ۶۸، سنندج با شاخص ۷۷، کرمان با شاخص ۷۵، خرم‌آباد با شاخص ۵۶ و اراک با شاخص ۶۱، وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته نهم اسفند وضعیت کیفی شهرهای اصفهان، تهران، اهواز، زنجان، زاهدان، قم، کرمانشاه، خرم‌آباد و بندرعباس در وضعیت هوای سالم (زرد) ثبت شدند.

قابل توجه است که سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه شهرهای ارومیه با شاخص ۳۰، اصفهان با شاخص ۴۴، بوشهر با شاخص ۵۰، بیرجند با شاخص ۳۷، سمنان با شاخص ۴۳، قم با شاخص ۳۶، کرمانشاه با شاخص ۲۸، رشت با شاخص ۴۲، بندرعباس با شاخص ۳۹، همدان با شاخص ۳۹ و یزد با شاخص ۳۲، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، در حالی که روز گذشته کلان‌شهرهای تبریز، بوشهر، بیرجند، مشهد، شیراز، سنندج، رشت، اراک، همدان و یزد در وضعیت پاک (سبز) بودند.

لازم است بدانیم شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای اردبیل، ایلام، شهرکرد، بجنورد، زنجان، یاسوج، گرگان و ساری، ثبت نشده است، به طوری که روز گذشته شهرهای ارومیه، اردبیل، ایلام، شهرکرد، بجنورد، سمنان، قزوین، یاسوج، گرگان و ساری، بدون داده ثبت شد.

در نهایت بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش)، ناسالم (قرمز) و سالم (نارنجی) ثبت نشدند، اما تعداد ۱۲ شهر سالم (زرد)، شمار ۱۱ کلان‌شهر پاک (سبز)، هشت شهر بدون بدون داده ثبت شدند، به طوری که روز گذشته دو شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۹ کلان‌شهر سالم (زرد)، شمار ۱۰ شهر پاک (سبز) و تعداد ۱۰ کلان‌شهر بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 731924

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.