اصلاحیه قوانین زیست محیطی در مجلس آینده در گرو انتخاب حقیقی مردم است

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: قانون شکار و صید در حال بررسی در دولت است و مجلس آینده اصلاحیه این قانون را بررسی خواهد کرد و انتخاب درست مردم در روز انتخابات می‌تواند تأثیر مثبتی در روند بررسی و تصویب این قانون داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا و به نقل پایگاه اطلاع‌رسانی روابط عمومی سازمان حفاظت محیط‌زیست، حسن اکبری درباره لزوم شرکت مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخاب افراد آگاه و دغدغه‌مند در حوزه محیط زیست، بیان کرد: بیش از نیم قرن است که در حوزه حیات وحش قانونگذاری نداشته‌ایم، اما در طول نزدیک به دو سال گذشته تصمیم گرفتیم که قوانین موجود را مورد بازنگری جدی قرار دهیم.

وی افزود: در بازنگری‌های انجام شده اغلب موارد مطابق با شرایط روز بررسی و اصلاح شد که از جمله مهم‌ترین آنها تخریب زیستگاه، حقابه حیات وحش و جبران خسارت‌های مرتبط با حیات وحش بوده است.

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست با تاکید بر اینکه در این قانون مشارکت‌های مردم نیز در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: در این زمینه جلسات متعددی برگزار شد و تمام این موارد چکش‌کاری شدند و اکنون این لایحه برای ارائه به مجلس در دست دولت قرار دارد و به نظر می‌رسد یکی از اولین قوانینی که مجلس آینده آن را بررسی خواهد کرد، اصلاحیه قانون شکار و صید خواهد بود.

وی گفت: این قانون در بیش از ۵۰ ماده اصلاح و تنظیم شده است و برای تنوع زیستی و حیات وحش کشور بسیار سرنوشت‌ساز محسوب می‌شود، بنابراین لازم است مردم توجه داشته باشند و افرادی را در روز رأی‌گیری مجلس شورای اسلامی انتخاب کنند که آگاهی و علم لازم را برای بررسی مسائل و مشکلات محیط زیست داشته باشند و از این فرصت قانونی برای حفاظت از طبیعت کشور نهایت بهره را ببرند.

اکبری اضافه کرد: انتخاب افرادی که درک درستی از محیط زیست ندارند، می‌تواند منجر به اتخاذ تصمیمات نادرست و آسیب زا در حوزه محیط‌زیست شود، زیرا انتخاب ما سرنوشت محیط‌زیست و تنوع زیستی کشور را رقم می‌زند.

وی اذعان داشت: به جرئت می‌توان گفت که مسائل و مشکلات محیط زیستی جزو پنج مسئله اصلی کشور هستند و با توجه به اینکه تمام مدیران و مجریان در همه حوزه‌ها تابع قوانینی هستند که در آن حوزه تدوین شده است، ما نیز برای بهبود شرایط در حوزه محیط زیست نیازمند بهبود کیفی قوانین در این حوزه هستیم.

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه داد: از این حیث لازم است فارغ از تمام دیدگاه‌های مطرح شده در مورد انتخابات، مردم کشورمان برای حفاظت از سرزمین و بهبود شرایط زیستی در انتخابات شرکت کنند و مؤلفه آگاهی و حساسیت در حوزه محیط زیست را از جمله شاخصه‌های اصلی انتخاب خود قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: بستر توسعه در هر کشوری، محیط‌زیست و طبیعت آن کشور است، از این‌رو مؤلفه‌های طبیعی کشور در آستانه‌ها قرار دارند، فرصتی برای غفلت وجود ندارد و اگر این دیدگاه وجود نداشته باشد کارها در آینده سخت‌تر خواهد بود.

کد خبر 731669

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.