ثبت دمای ۱۰ درجه زیر صفر در خوانسار / بارش‌ها در اصفهان ادامه دارد

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان با اشاره صدور دو هشدار سطح نارنجی و زرد از تشدید سامانه سرد بارشی و تداوم بارش برف، مه‌آلودگی، کاهش دید، کاهش دما، گاهی وزش باد موقتی در مناطق مستعد خبر داد.

لیلا امینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، درباره پیش‌بینی وضعیت جوی هوای استان اصفهان، اظهار کرد: بررسی نقشه‌های هواشناسی بیانگر گذر امواج متناوب سرد و ناپایدار از امروز بعدازظهر تا اواخر روز پنجشنبه بر روی استان است.

وی افزود: بر این اساس وضعیت جوی به صورت ابرناکی، مه‌آلودگی و به تدریج از بعدازظهر مناطق غربی استان، بارش برف و باران و به ندرت سایر نواحی (اکثر نقاط برف) گاهی وزش باد و کولاک برف در ارتفاعات، ماندگاری هوای سرد و یخبندان پیش‌بینی می‌شود.

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان ادامه داد: اوج فعالیت این سامانه از اواسط فردا تا اواخر وقت پنجشنبه در نیمه غربی، شمالی و تا حدودی مناطق مرکزی استان خواهد بود، لغزندگی و یخبندان، مه‌آلودگی و کاهش دید، کولاک برف و اختلال در تردد از مخاطرات سامانه مذکور است.

تشدید فعالیت سامانه سرد بارشی از بعدازظهر فردا در استان

وی درباره صدور هشدار هواشناسی سطح نارنجی شماره ۳۱ استان اصفهان با تشدید فعالیت سامانه سرد بارشی از بعدازظهر فردا تا روز پنجشنبه، تصریح کرد: فعالیت این سامانه با بارش برف، وزش باد شدید موقتی و کولاک برف در ارتفاعات، ماندگاری هوای سرد و یخبندان، رخداد مه و کاهش دید همراه است.

امینی افزود: در این مدت نواحی نیمه غربی، شمالی و مناطق مرکزی اصفهان، فریدونشهر، بویین میاندشت، فریدن (داران)، خوانسار، گلپایگان، اردستان، لنجان (زرین‌شهر)، فلاورجان، نطنز، بادرود، زواره، نائین، چوپانان، کاشان، انارک، اسلام‌آباد موگویی، آران و بیدگل، دهق، مورچه خورت، چادگان، شهرضا، دهاقان، شاهین‌شهر و میمه تحت تأثیر سامانه مذکور خواهد بود.

وی با اشاره به اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، یخبندان و لغزندگی در گردنه‌های کوهستانی به سبب بارش برف، مه‌آلودگی و کاهش دید، آب گرفتگی معابر، ماندگاری هوای سرد و افزایش مصرف سوخت و حامل‌های انرژی هشدار داده و گفت: سرما و کاهش دمایی در سالن‌های دامداری، مرغداری و گلخانه‌ها، انسداد گردنه‌ها و مسیرهای برف‌گیر، وزش باد و کولاک برف، احتمال قطعی برق به ویژه در نواحی روستایی و خسارت به سازه‌های موقت و ماشین‌آلات کشاورزی و نهال‌ها از اثرات مخاطرات این سامانه است.

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اظهار کرد: خودداری از سفرهای غیرضروری به ویژه در گردنه‌های برف‌گیر، لزوم مجهز بودن خودروها به وسایل زمستانی در مناطق سردسیر، ممنوعیت فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر و صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژی، انتقال ماشین‌آلات کشاورزی به مکان‌های مسقف، بکارگیری تمهیدات لازم برای درختان جوان در مقابل برف و سرما و اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، کنترل دمایی تاکید می‌شود.

وی صدور هشدار زرد با تداوم سامانه سرد بارشی تا پایان هفته

امینی درباره صدور هشدار سطح زرد شماره ۷۶ با تقویت و تداوم فعالیت سامانه سرد بارشی از فردا تا اوایل وقت جمعه یازدهم اسفند در استان افزود: فعالیت سامانه با بارش برف، مه‌آلودگی، کاهش دید، کاهش دما، گاهی وزش باد موقتی مناطق مختلف را فرا خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: طی این مدت تمام مناطق استان به ویژه آران و بیدگل، اردستان، اسلام‌آباد موگویی، انارک، بادرود، بویین میاندشت، سمیرم، چادگان، چوپانان، خوانسار، خوروبیابانک، فریدن (داران)، دهاقان، دهق، برخوار (دولت‌آباد)، زواره، سمیرم، شهرضا، فرودگاه اصفهان، فریدونشهر، کاشان، کبوترآباد، کوهپایه، گلپایگان، لنجان (زرین‌شهر)، مبارکه، مهاباد، مورچه خورت، شاهین‌شهر و میمه، نائین، نجف‌آباد، نطنز، ورزنه پیش‌بینی می‌شود.

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان با بیان اینکه دمای کمینه هوا طی ۲۴ ساعت آینده یک تا دو درجه گرم‌تر خواهد شد، اما کاهش دما در پایان هفته محسوس است، گفت: بیشینه دمای هوای کلان‌شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به چهار درجه سانتی‌گراد بالای صفر و کمینه آن بامداد فردا به صفر درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: خوروبیابانک با دمای ۹ درجه سانتی‌گراد و خوانسار با دمای ۱۰- سانتی‌گراد به ترتیب گرم‌ترین و سردترین مناطق استان هستند.

کد خبر 731379

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.