المپیک پاریس و دردسرهای اقدامات سبز فرانسه برای تیم‌ها

تیم‌های شرکت‌کننده در المپیک ۲۰۲۴ پاریس در مقابل سیاست سبز استفاده نکردن از دستگاه‌های تهویه هوای مطبوع در طول بازی‌ها واکنش نشان دادند.

به گزارش سرویس ترجمه خبرگزاری ایمنا، المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۴ پاریس عنوان «سبزترین» بازی‌ها در تاریخ برگزاری این مسابقات را یدک می‌کشند و با هدف کاهش بیش از نصف انتشار گازهای گلخانه‌ای در مقایسه با لندن ۲۰۱۲ و ریو ۲۰۱۶ شناخته می‌شوند. شهردار پاریس امیدوار بود این بازی‌ها بتواند از تأثیر بر پاک‌سازی رودخانه سن گرفته تا پیاده‌روی در خیابان‌های شلوغ، انتقال سبز شهر را تسریع کند و حتی اعلام کرد پاریس قصد دارد در طول بازی‌ها از نظر محیط‌زیستی شهری نمونه باشد.

یکی از راه‌هایی که برگزارکنندگان امیدوارند به‌واسطه آن ردپای کربن بازی‌ها را کاهش دهند، ساخت دهکده ورزشکاران بدون سیستم‌های تهویه مطبوع است که در آن ۱۰ هزار و ۵۰۰ شرکت‌کننده المپیک و ۴۴۰۰ شرکت‌کننده پارالمپیک در تابستان سال جاری در آن اقامت خواهند داشت.

شهردار اظهار کرد که برای اجتناب از گرما در حال بررسی راهکارهای استفاده از خنک‌کننده‌های طبیعی در دهکده المپیک است، با این حال با توجه به احتمال بالای وقوع یک تابستان گرم دیگر در پاریس و افزایش مرگ‌ومیرهای ناشی از گرما در فرانسه، بعضی از تیم‌های شرکت‌کننده در بازی‌ها در مورد خنک ماندن بدون تهویه مطبوع تردید دارند.

المپیک پاریس و دردسرهای اقدامات سبز فرانسه برای تیم‌ها

گرمای بی‌سابقه در طول المپیک ۲۰۲۴

مطالعات اخیر در مورد این احتمال هشدار داد که موج گرمای چند هفته‌ای ممکن است پایتخت فرانسه را در جریان المپیک ۲۰۲۴ درگیر کند و پاریس در طول بازی‌های تابستانی با خطر جزئی شکسته شدن رکوردهای دمایی تمام دوران روبه‌رو باشد.

پنج سال گذشته با رکورد جدیدی که در ژوئیه ۲۰۱۹ با دمای ۴۲.۶ درجه سانتی‌گراد در این شهر ثبت رسید، برای پاریس پردردسر بوده است. مطالعه دیگری در ماه می سال گذشته نیز نشان داد که این شهر بالاترین میزان مرگ‌ومیر ناشی از گرما را بین ۸۵۴ شهر و شهرک اروپایی داشته است. دلیل این امر تا حدودی کمبود فضاهای سبز و جمعیت متراکم آن بود.

راهکار پاریس برای محافظت از ورزشکاران در برابر گرما

برگزارکنندگان المپیک ۲۰۲۴ اظهار کردند که در حال برنامه‌ریزی برای مقابله با موج‌های گرمایی و شرایط آب‌وهوایی شدید هستند. آن‌ها شبیه‌سازی‌هایی را اجرا کرده‌اند تا تأثیر برنامه‌ریزی مجدد رویدادهای فضای باز را بررسی و اطمینان حاصل کنند که مکان‌های سرپوشیده با در نظر گرفتن تغییرات آب‌وهوایی ساخته شده‌اند.

تیم‌های شرکت‌کننده المپیک به‌ویژه شرکت‌کنندگان در رویدادهایی مانند ماراتن، تنیس و والیبال ساحلی که در فضای باز برگزار می‌شود، به‌طور ویژه در برابر اثرات گرمای شدید آسیب‌پذیر هستند و به‌شدت در زمینه گرمای پیش‌بینی شده برای سال جاری پاریس احساس نگرانی می‌کنند. یکی از گزینه‌های سبز سال جاری پاریس در طول این مسابقات، یعنی تصمیم‌گیری برای استفاده نکردن از دستگاه‌های تهویه هوا نیز هیاهویی را در هیئت‌های نگران گرما ایجاد کرده است.

پاریس با این حال سه مکان در نزدیکی رودخانه سن بین سن اوئن، سن دنیس و لیل سنت دنیس برای خنک ماندن با استفاده از یک سیستم خنک‌کننده زمین گرمایی طبیعی طراحی کرده است.

المپیک پاریس و دردسرهای اقدامات سبز فرانسه برای تیم‌ها

یک شبکه زمین گرمایی نیز برای تأمین سرمایش و گرمایش در ساختمان‌ها شامل اقامتگاه‌ها، دفاتر و خانه‌های دهکده المپیک ایجاد شده است که ۶۸ درصد انرژی تولید شده آن تجدیدپذیر است. علاوه بر این سایر اقدامات از جمله غشاهای خورشیدی، نازک‌کاری با کارایی بالا و طراحی کلی دهکده، تفاوت دمایی ۶ درجه سانتی‌گرادی ساختاری را در مقایسه با دمای بیرون تضمین می‌کند و در صورت ناکافی بودن، راه‌حل‌های پشتیبانی مانند فن و پنکه به ورزشکاران ارائه می‌شود.

برای دستیابی به بهترین نتایج نیز به هیئت‌ها گفته می‌شود که چگونه دما را در محل اقامت خود محدود و انرژی را حفظ کنند، به این ترتیب حتی اگر هوا در بیرون ۳۹ درجه سانتی‌گراد باشد، دمای فضاهای داخلی به ۲۳ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

تدارکات تیم‌های شرکت‌کننده المپیک ۲۰۲۴ برای مقابله با گرما

چندین تیم که نگران عملکرد ورزشکاران خود هستند از استفاده از واحدهای تهویه مطبوع قابل حمل در اتاق‌های خود خبر داده‌اند. به این ترتیب هیئت المپیک یونان در بازی‌های پاریس کولر گازی قابل حمل خود را خواهد داشت.

در نوامبر سال گذشته نیز تیم المپیک استرالیا اعلام کرد هرچند از مفهوم نداشتن تهویه مطبوع به دلیل ردپای کربن استقبال می‌کنند، اما بیش از ۶۰ هزار یورو برای خنک نگه‌داشتن ورزشکاران خود و هواداران آن‌ها با تهویه هوای مناسب هزینه خواهد کرد، چراکه المپیک یک مسابقه با عملکرد بالا است نه پیک‌نیک تفریحی.

فدراسیون المپیک ایرلند نیز بنا به دلایلی مرتبط با عملکرد در نظر دارد هزینه‌هایی را برای ورزشکاران خود برای داشتن تهویه مطبوع در محل اقامت خود در طول بازی‌های ۲۰۲۴ پرداخت کند.

المپیک پاریس و دردسرهای اقدامات سبز فرانسه برای تیم‌ها

سازمان‌دهندگان می‌گویند که آن‌ها واحدهای تهویه مطبوع را در اختیار هیئت‌ها قرار نخواهند داد. با این حال، کسانی که مایل به اضافه کردن دستگاه‌های تهویهو هوای مطبوع قابل حمل به اتاق‌های خود هستند، می‌توانند این اقلام را از طریق لیست تجهیزات اجاره‌ای ارائه شده توسط پاریس ۲۰۲۴ تهیه کنند؛ با این حال آن‌ها اطمینان دادند که تمام اقدامات خنک‌کننده آن‌ها برای ورزشکاران و ملازمان آن‌ها بدون نیاز به این وسایل اضافی کافی خواهد بود.

کد خبر 731212

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.