واکسیناسیون ۴۰۰ هزار قطعه پرنده علیه نیوکاسل در قزوین

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین از واکسینه شدن ۴۰۰ هزار قطعه پرنده علیه بیماری نیوکاسل خبر داد.

مهدی جلوخانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در قزوین از آغاز فاز دهم طرح واکسیناسیون رایگان بیماری نیوکاسل در طیور بومی استان قزوین خبر داد و اظهار کرد: این طرح در راستای اجرای برنامه‌های پیشگیرانه دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی کشور جهت پیشگیری و کنترل بیماری نیوکاسل در جمعیت طیور روستایی استان قزوین صورت می‌گیرد.

وی افزود: در مزارع صنعتی طیور استان تاکنون، ۹ مرحله واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در جمعیت طیور روستایی استان با واکسن مقاوم به حرارت صورت گرفته است.

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین با بیان اینکه فاز دهم این طرح از بیست‌وسوم بهمن سال جاری تا پانزدهم فروردین سال ۱۴۰۳ به اجرا گذاشته می‌شود، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود که بالغ بر ۴۰۰ هزار قطعه طیور بومی استان با اولویت روستاهای اطراف مزارع مهم پرورش طیور صنعتی با واکسن نیوکاسل مقاوم به حرارت به صورت آشامیدنی مورد واکسیناسیون قرار گیرد.

جلوخانی ادامه داد: از اهداف عمده این طرح کاهش انتقال و انتشار ویروس بیماری نیوکاسل از مخازن طبیعی به واحدهای صنعتی و به‌تبع کاهش کانون‌های این بیماری ویروسی اخطارکردنی در واحدهای یادشده، همچنین کنترل بیماری در طیور روستایی و کمک به تولید و معیشت روستاییان است.

وی تصریح کرد: بیماری نیوکاسل یکی از مهم‌ترین بیماری‌های ویروسی در طیور است که می‌تواند ضمن ایجاد تلفات در جمعیت طیور، خسارات اقتصادی زیادی را در واحدهای پرورش نیمچه‌های گوشتی و مزارع مرغ تخم‌گذار به دنبال داشته باشد؛ مهم‌ترین راه پیشگیری از بروز این بیماری انجام برنامه واکسیناسیون و رعایت اصول بهداشتی و امنیت زیستی در پرورش و نگهداری طیور است.

کد خبر 729037

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.