کولاک برف و تندباد لحظه‌ای آسمان اصفهان را در می‌نوردد

کارشناس اداره‌کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به صدور هشدار نارنجی و زرد از بارش رگباری، مه‌آلودگی، کاهش دید و احتمال کولاک برف، رعدوبرق، تگرگ و افزایش وزش باد خبر داد.

آسیه آقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا درباره پیش‌بینی وضعیت جوی هوای استان اصفهان اظهار کرد: بررسی نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی بیانگر جوی پایدار طی امروز و نفوذ سامانه ناپایدار بارشی از فردا به استان است.

وی افزود: بر این اساس امروز وضعیت جوی در بیشتر مناطق به صورت صاف تا کمی ابری، گاهی وزش باد پیش‌بینی می‌شود، فردا کمی ابری به تدریج افزایش ابر، گاهی وزش باد به نسبت شدید و شروع بارش باران و در نواحی سردسیر و ارتفاعات بارش برف از نیمه غربی و جنوبی و از اواخر وقت در سایر نقاط پیش‌بینی می‌شود.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: بارش تا اواخر وقت جمعه در سطح استان ادامه خواهد داشت و شدت آن در نیمه غربی و جنوب استان و در مناطق مرزی با استان‌های مجاور خواهد بود.

وی تصریح کرد: در مناطق مستعد، بارش رگباری، مه‌آلودگی، کاهش دید و احتمال کولاک برف، رعدوبرق و تگرگ نیز وجود خواهد داشت، شدت وزش باد طی روز جمعه به ویژه شنبه افزایش دارد و تندباد لحظه‌ای دور از انتظار نیست.

آقایی گفت: مخاطرات ناشی از فعالیت این سامانه از جمله آب‌گرفتگی معابر، لغزندگی و اختلال در تردد جاده‌ای طی هشدارهای زرد ۷۳ و نارنجی ۲۸ اطلاع‌رسانی شده است و روز یکشنبه مجدد با گذر موج از نیمه شمالی احتمال بارش‌های خفیف و پراکنده در برخی نواحی نیمه شمالی استان وجود دارد.

صدور هشدار نارنجی در پی تقویت فعالیت سامانه بارشی

وی با اشاره به هشدار سطح نارنجی با تقویت فعالیت سامانه بارشی از عصر روز پنجشنبه تا اوایل وقت شنبه، بیست‌وهشتم بهمن در استان اظهار کرد: این سامانه با بارش باران و در مناطق سردسیر و ارتفاعات برف، وزش باد شدید موقت، بعضی نقاط گردوخاک و در نقاط مستعد گرمسیر رگبار، رعدوبرق و احتمال تگرگ، کولاک برف موقتی کاهش نسبی دما، مه‌آلودگی و کاهش دید همراه است.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: با تقویت فعالیت سامانه بارشی، مناطق غربی و جنوبی به ویژه اسلام‌آباد موگویی، بویین‌میاندشت، سمیرم، چادگان، خوانسار، فریدون (داران)، دهاقان، آران‌وبیدگل، شهرضا، فریدون‌شهر، فلاورجان، کاشان، گلپایگان، لنجان (زرین‌شهر) تحت‌تأثیر قرار خواهند گرفت.

وی افزود: اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، هوایی و ریلی، یخ‌زدگی و لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به سبب بارش برف انسداد گردنه‌های مسیر برف‌گیر، کاهش دید، احتمال کولاک برف موقتی، آب‌گرفتگی معابر، مسیل‌ها و رودخانه‌ها، کاهش دید به واسطه گردوخاک یا مه‌آلودگی، احتمال سقوط اشیا و از ارتفاع اثرات مخاطرات فعالیت سامانه مذکور در استان است.

صدور هشدار زرد با وزش باد شدید و کولاک برف / ممنوعیت توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها

آقایی با اشاره به هشدار سطح زرد با فعالیت سامانه بارشی پیش از ظهر پنجشنبه تا اواخر وقت شنبه بیست‌وهشتم بهمن تصریح کرد: فعالیت این سامانه با بارش باران و برف، وزش باد شدید موقت، مه‌آلودگی و کاهش دید، در ارتفاعات کولاک برف پیش‌بینی می‌شود.

وی اثرات فعالیت سامانه بارشی را طی روز پنجشنبه بیست‌وششم بهمن در مناطق غربی اسلام‌آباد موگویی، بویین‌میاندشت، سمیرم، چادگان، خوانسار، فریدون (داران)، فریدون‌شهر، گلپایگان، شاهین‌شهر و میمه اعلام کرد و افزود: روز جمعه تمام مناطق استان اصفهان درگیر سامانه مذکور هستند.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: در این مدت شهرستان‌های آران‌وبیدگل، اردستان، اسلام‌آباد موگویی، انارک، بادرود، بویین‌میاندشت، چادگان، چوپانان، خوانسار، خوروبیابانک، فریدن (داران)، دهاقان، دهق، برخوار (دولت‌آباد)، زواره، سمیرم، شهرضا، فرودگاه اصفهان، فریدون‌شهر، کاشان، کبوترآباد، کوهپایه، گلپایگان، لنجان (زرین‌شهر)، مبارکه، مهاباد، مورچه‌خورت، شاهین‌شهر و میمه، نائین، نجف‌آباد، نطنز و ورزنه تحت‌تأثیر سامانه بارشی قرار دارند.

وی اظهار کرد: فعالیت سامانه بارشی روز شنبه، بیست‌وهشتم بهمن در مناطق اردستان، انارک، بادرود، سمیرم، چوپانان، خوروبیابانک، زواره، شهرضا، فرودگاه اصفهان، کبوترآباد، کوهپایه، لنجان (زرین‌شهر)، مبارکه، مهاباد، شاهین‌شهر و میمه، نائین، نطنز و ورزنه پیش‌بینی شده است.

آقایی گفت: آب‌گرفتگی معابر عمومی، ایجاد روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، وقوع صاعقه، وزش باد شدید، لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به سبب بارش برف، انسداد گردنه‌های مسیرهای برف‌گیر از اثرات مخاطرات این سامانه است.

وی افزود: پرهیز از سفرهای غیرضروری به ویژه در گردنه‌های برف‌گیر و مجهز بودن خودروها به وسایل زمستانی در مناطق سردسیر، نداشتن توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر توصیه می‌شود.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه دمای هوا طی ۲۴ ساعت آینده تغییر محسوسی نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: بیشینه دمای هوای کلان‌شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به ۱۷ درجه سانتی‌گراد و کمینه آن بامداد فردا به سه درجه سانتی‌گراد می‌رسد؛ خوروبیابانک با بیشینه دمای ۲۸ درجه سانتی‌گراد و بویین‌میاندشت با دمای ۶- درجه سانتی‌گراد به ترتیب گرم‌ترین و سردترین مناطق استان هستند.

کد خبر 728277

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.