فوتبال در ایران همانند زندگی است

دستیار خاویر پریرا می‌گوید فوتبال در ایران همانند زندگی است و برای اشخاص خارجی و افرادی که به‌دنبال موفقیت هستند کار کردن در این لیگ لذت‌بخش و متفاوت است‌.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، باشگاه پرسپولیس تهران که بیشتر از یک‌ماه قبل با استعفای یحیی گل‌محمدی از سرمربی‌گری تیم فوتبال این خود روبه‌رو شد، پس از اعلام خبر منتفی شدن حضور برانکو اعلام کرد در فاز دوم برنامه انتخاب سرمربی، ۱۰ گزینه کارنامه‌دار را در نظر دارد و خاویر پریرا سرمربی سرشناس اسپانیایی به گزینه اول نیمکت قرمزها بدل شد، اما در نهایت این اتفاق به‌علت انجام نشدن توافق میان طرفین رقم نخورد و اوسمار ویرا که دستیار یحیی گل‌محمدی بود به‌عنوان سرمربی پرسپولیس معرفی شد.

خاویر پریرا ۵۷ ساله اسپانیایی، فصل گذشته سرمربی تیم شانگ‌های‌پورت چین بود و موفق شد با این تیم عنوان قهرمانی سوپرلیگ چین را به دست بیاورد. پریرا سابقه خوبی هم در عرصه مربی‌گری دارد و روی نیمکت تیم‌های بزرگی همچون لوانته، فولام، واتفورد، وایادولید و آلاوز به‌عنوان سرمربی و دستیار نشسته است که می‌توانست هدایت قرمزهای پایتخت را برای نیم‌فصل دوم فصل بیست‌وسوم لیگ برتر برعهده بگیرد.

باتوجه به اتفاقاتی که رقم خورد تا خاویر پریرا پیشنهاد باشگاه پرسپولیس را نپذیرد، اما هیچ‌گاه مشخص نشد علت دقیق آنچه بوده است بر همین اساس به سراغ جهانیار محبی، دستیار ایرانی نزدیک خاویر پریرا رفتیم و درخصوص نحوه مذاکرات باشگاه پرسپولیس با این سرمربی اسپانیایی و چگونگی به بن‌بست رسیدن مذاکرات نهایی به گفت‌وگوی مفصل پرداختیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید؛

ایمنا: خاویر پریرا و شما به چه‌علت پس از قهرمانی در سوپرلیگ چین تصمیم گرفتید از شانگهای‌پورت جدا شوید؟

محبی: سال گذشته وقتی‌که در سوپرلیگ چین قهرمان شدیم و از آنجا که من چهار و نیم‌فصل با آقای پریرا فعالیت داشتم باتوجه به پایان فعالیت کاری‌مان در فوتبال چین که با قهرمانی نیز همراه بود، چهارم ماه نوامبر با اتمام فصل تصمیم گرفتیم به‌دنبال تجربه متفاوت و جدیدی در یک لیگ دیگر باشیم.

پرسپولیس ۳۰۰ هزار دلار به خاویر پریرا پیشنهاد داده بود

ایمنا: ملاک خاویر پریرا و کادر فنی‌اش برای انتخاب لیگ و تیم آینده چه مواردی بود؟

محبی: باتوجه به اینکه خاویر پریرا قرارداد نداشت آماده دریافت پیشنهادات جدید از باشگاه‌ها بودیم تا مذاکراتی انجام شود. تلاش کردیم مقصد جدید از نظر مالی مورد اهمیت نباشد چرا که مقصدی که پس از کسب قهرمانی انتخاب می‌کنید خیلی اهمیت دارد و کادرفنی نمی‌خواهد عرصه و کیفیت کاری‌اش را در تیم‌های جدید پایین بیاورد.

ایمنا: چه‌زمانی باشگاه پرسپولیس برای خاویر پریرا پیشنهاد رسمی ارسال کرد؟

محبی: زمانی‌که یحیی گل‌محمدی از سرمربی‌گری پرسپولیس استعفا داد، با لطف دوستان ابتدا یک مذاکره کوچک میان خاویر پریرا و این باشگاه صورت گرفت‌. سپس مقداری طول کشید و حدوداً چند هفته قبل بود که پیشنهاد جدیدی از سوی مدیران باشگاه پرسپولیس به ما ارائه شد، اما مبلغ آن به‌گونه‌ای نبود که بتوان روی آن فکر کرد.

ایمنا: چه اتفاقاتی رخ داد که باشگاه پرسپولیس و خاویر پریرا به توافق نهایی نرسیدند؟

محبی: بعضی‌مواقع مربیان باتوجه به شرایطی که وجود دارد پیشنهادات را قبول می‌کنند، اما دیدگاهی که خاویر پریرا داشت متفاوت با خواسته‌های مدیریت پرسپولیس بود و فکر می‌کنم اکثر مربیانی که با این باشگاه مذاکره کردند به‌همین دلایل نتوانستند با پرسپولیس همکاری کنند. به‌هرحال یک سرمربی و کادرفنی با قبول همه شرایط و مشکلات، زمانی که نتیجه نگیرد مقصر اول است و هیچ‌کس به معضلات نگاه نمی‌کند.

پرسپولیس ۳۰۰ هزار دلار به خاویر پریرا پیشنهاد داده بود

ایمنا: رقم پیشنهادی باشگاه پرسپولیس به خاویر پریرا چقدر بود و چه موانعی مانع از نشستن وی روی نیمکت پرسپولیس شد؟

محبی: مشکل اول بحث کادرفنی بود چرا که مدیریت باشگاه پرسپولیس عنوان کرده بود خاویر پریرا نمی‌تواند همه دستیاران خود را به پرسپولیس بیاورد و مبلغی که از سوی باشگاه پرسپولیس عنوان شد ۳۰۰ هزار دلار بود که برای پریرا به‌عنوان یک مربی کارنامه‌دار مبلغ پایینی بود.

ایمنا: آیا به‌نظر شما دستمزدی که باشگاه پرسپولیس برای سرمربی جدید در نظر گرفته بود برای نیمکت این تیم کافی نبود؟

محبی: عموماً باشگاه‌هایی همچون پرسپولیس به‌دنبال مربیانی می‌روند که در لیگ‌های معتبر دنیا کار کرده البته جوان است و حتی سابقه قهرمانی داشته باشد. مبلغی که باشگاه پرسپولیس قصد داشت به خاویر پریرا به‌عنوان سرمربی بدهد در سایر کشورها به‌جز لیگ ایران دستمزد کمک‌مربی است. خصوصاً در ایران که فشارها زیاد است و در پرسپولیس هم انتظار فقط قهرمانی است و هر دستاوری به‌غیر از آن ناکامی قلمداد می‌شود.

ایمنا: آیا پای واسطه‌هایی در مذاکره خاویر پریرا و باشگاه پرسپولیس در میان بود؟ روند مذاکرات چگونه پیش رفت؟

محبی: رضا درویش به‌صورت مستقیم و بدون واسطه با خاویر پریرا و دستیاران وی مذاکره کرد و هیچ مشکلی وجود نداشت. جوی هم که در رسانه ایران بود مخالفتی با حضور خاویر پریرا نداشت، اما شرایط اقتصادی و سقف بودجه پرسپولیس هم باعث شده بود آن‌ها نتوانند از هزینه‌ای که عنوان کردند فراتر بروند. ما هم قبول کردیم و هیچ دلخوری‌ای میان طرفین به‌وجود نیامد. رضا درویش خواسته‌های خود را مطرح کرد و خاویر پریرا هم مسائلی را به زبان آورد، اما در نهایت تفاوت زیادی که بین دستمزد مدنظر پریرا و دستمزد پیشنهادی درویش وجود داشت مانع از این توافق شد.

پرسپولیس ۳۰۰ هزار دلار به خاویر پریرا پیشنهاد داده بود

ایمنا: دستمزد خاویر پریرا در سوپرلیگ چین چقدر بود و چه‌مقدار با مبلغی که باشگاه پرسپولیس پیشنهاد داد تفاوت داشت؟

محبی: خاویر پریرا اگر می‌خواست به لیگ ایران بیاید و باتوجه به اینکه در لیگ چین مبلغ قراردادها بسیار بالاتر است، باید قاعدتاً پرسپولیس دستمزد بیشتری به وی پیشنهاد می‌داد. هرچند من باتوجه به اینکه ایرانی هستم با پریرا صحبت و عنوان کردم که بازار ایران متفاوت است و باتوجه به مشورتی که من با وی انجام دادم، موافقت کرد که ۶۰ درصد کمتر از دستمزدی که در لیگ چین می‌گرفت را از پرسپولیس دریافت کند. مبلغ دقیق دستمزد پریرا در چین را نمی‌توانم بگویم اما باشگاه پرسپولیس می‌توانست با ۸۰۰ و ۹۰۰ هزار یورو در سال پریرای اسپانیایی را راضی کند.

ایمنا: ظاهراً شما هم علاقه داشتید با خاویر پریرا به پرسپولیس بیایید آیا همینطور است؟

محبی: من‌هم شخصاً اصرار داشتم که می‌شود پرسپولیس را قهرمان کرد و این باشگاه هواداران زیادی دارد. از فرهنگ فوتبال ایران هم برای وی گفتم و باتوجه به بازی‌هایی که از تیم‌های ایرانی و تیم ملی دید حرف من را تائید کرد. فوتبال در ایران همانند زندگی است و برای اشخاص خارجی و افرادی که به‌دنبال موفقیت هستند کار کردن در این لیگ لذت‌بخش و متفاوت است‌.

پرسپولیس ۳۰۰ هزار دلار به خاویر پریرا پیشنهاد داده بود

ایمنا: سنگینی وظایف حضور در پرسپولیس و مبلغ پیشنهادی پایین مانع از توافق شد؟

محبی: کار حرفه‌ای به‌گونه‌ای است که اگر قرار باشد مسئولیتی را بپذیرید دیگر بابت هر اتفاقی مقصر اول هستید. بنابراین نمی‌شود از برخی خطوط قرمز رد شد و نه‌تنها پریرا بلکه هر سرمربی خارجی که بخواهد در فوتبال ایران فعالیت کند نگاه یکسانی دارد و خود را با قبول کردن مسئولیت‌هایی بدون صورت پذیرفتن درخواست‌ها زیر سوال ببرد.

ایمنا: گویا خاویر پریرا از لیگ‌های حاشیه خلیج‌فارس پیشنهاداتی دارد؛ مبلغی که باشگاه‌های خواهان جذب پریرا در نظر گرفته‌اند چقدر است؟

محبی: اگر قرار شد در آسیا کار کنیم، پیشنهاداتی از لیگ عربستان و امارات وجود دارد که تا سقف سه میلیون یورو برای یک‌سال هم می‌رود و ممکن است با موافقت پریرا این امر محقق شود.

گفتگو از علی کریمی، خبرنگار ایمنا

کد خبر 726152

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.