افزایش قیمت نفت با حمله آمریکا به یمن

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با یک دلار و ۶۳ سنت معادل ۲.۱۱ درصد افزایش به ۷۹ دلار و چهار سنت رسید.

به گزارش خبرگزاری ایمنا و به نقل از رویترز، قیمت نفت بیش از دو درصد در روز جمعه به دنبال حمله هوایی آمریکا و انگلیس علیه اهداف نظامی یمن به تلافی حمله‌های این کشور به کشتی‌ها در دریای سرخ افزایش یافته است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱ دلار و ۶۳ سنت معادل ۲.۱۱ درصد افزایش به ۷۹ دلار و چهار سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با یک دلار و ۱۲ سنت معادل ۲.۲۵ درصد افزایش ۷۳ دلار و ۶۴ سنت معامله می‌شود.

حمله هوایی آمریکا و انگلیس یکی از آشکارترین نشانه‌های گسترش جنگ بین رژیم صهیونیستی و حماس در خاورمیانه از ماه اکتبر است.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفت حمله‌های هوایی به یمن پیام واضحی است که آمریکا و شرکایش حمله به کارکنان خود و به خطر افتادن آزادی کشتیرانی در دریای سرخ را تحمل نمی‌کنند.

وی گفت استرالیا، بحرین، کانادا و هلند از این عملیات حمایت می‌کنند.

حمله یمن به کشتی‌ها در دریای سرخ تجارت بین‌الملل در یک مسیر حیاتی بین اروپا و آسیا را که ۱۵ درصد از کشتیرانی دنیا در آن صورت می‌گیرد مختل کرده است.

شرکت کشتیرانی مرسک در روز پنجشنبه اعلام کرد تمام کشتی‌های خود را از دریای سرخ تغییر مسیر می‌دهد.

حمله هوایی آمریکا پس از آن صورت گرفت که ایران در روز پنجشنبه یک نفتکش را که حامل نفت عراق به مقصد ترکیه بود توقیف کرد. این اقدام به تلافی توقیف نفت همین کشتی توسط آمریکا در سال گذشته میلادی صورت گرفت.

حمله یمن به کشتی‌ها در تنگه باب‌المندب در جنوب غرب شبه جزیره عربستان صورت می‌گیرد و توقیف این کشتی توسط ایران در تنگه هرمز بین عمان و ایران صورت گرفته است.

کد خبر 719360

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.