هوای پاک در اصفهان تنفس کنید

کیفیت هوای اصفهان امروز (یکشنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز _یکشنبه هفدهم دی_ در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و سه ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان، اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۴۰ در شرایط پاک (سبز) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی افزود: سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه‌های پارک زمزم با شاخص ۷۵، زینبیه با شاخص ۶۳ و کردآباد با شاخص ۵۱، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان ادامه داد: ایستگاه‌های دانشگاه صنعتی با شاخص ۴۹، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۴۳، کاوه با شاخص ۳۹، انقلاب با شاخص ۳۸، رهنان و میرزاطاهر با شاخص ۳۳، سپاهان‌شهر و فیض با شاخص ۳۲، ولدان با شاخص ۳۰ و فرشادی با شاخص ۲۶، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد.

وی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۴۲ در وضعیت هوای پاک (سبز) قرار دارد، ایستگاه‌های احمدآباد با شاخص ۷۲ و خرازی با شاخص ۶۸ سالم (زرد)، پروین با شاخص ۲۸ پاک (سبز) قرار دارد.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، خمینی‌شهر، زرین‌شهر، قهجاورستان، مبارکه و سجزی است که زرین‌شهر با شاخص ۹۶، قهجاورستان با شاخص ۸۸ و مبارکه با شاخص ۵۸ سالم (زرد)، خمینی‌شهر با شاخص ۲۲ و سجزی با شاخص ۳۷ پاک (سبز) است. ایستگاه‌های رودکی، استانداری اصفهان، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، شاهین‌شهر، نجف‌آباد و دولت‌آباد فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، بر اساس نقشه‌های هواشناسی با خروج موج شمالی تا اواسط هفته، جوی پایدار مورد انتظار است که در کلان‌شهر اصفهان و در مناطق صنعتی با افزایش غلظت آلاینده همراه است، آسمان اصفهان نیز امروز صاف تا کمی ابری، گاهی وزش باد از بعدازظهر غبار محلی خواهد بود. دما در بیشتر مناطق دو تا سه درجه کاهش خواهد داشت.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منوکسید کربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه‌گیری و به‌طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 717970

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.