پسماندهای ساختمانی اصفهان ردیابی می‌شود

معاون اجرایی و فنی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان ضمن تشریح روند جمع‌آوری پسماندهای ساختمانی، از ردیابی این پسماندها در شهر اصفهان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، حامد شریفی با بیان اینکه حدود یک‌سال است که سامانه مدیریت پسماندهای ساختمانی و عمرانی شهرداری اصفهان اجرا شده است، اظهار کرد: در این سامانه، حجم پسماندها برآورد و سپس از مبدا تا محل تخلیه مدیریت می‌شود که هزینه‌های آن از تولیدکننده دریافت می‌شود.

وی افزود: راه‌اندازی این سامانه سبب شده است تا هم در مبدا تولید مدیریت جامعی داشته باشیم و هم از تخلیه پسماند در محل‌های غیرمجاز همچون حاشیه جاده‌ها که سلامت جاده را تهدید می‌کند، جلوگیری شود.

معاون اجرایی و فنی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه با راه‌اندازی این سامانه طی یک سال گذشته کمتر شاهد تخلیه نخاله‌های ساختمانی در محل‌های غیرمجاز هستیم، اما همچنان تخلف‌هایی در این رابطه وجود دارد، افزود: یکی از مهم‌ترین چالش‌های موجود برای مدیریت پسماندهای ساختمانی و عمرانی، وجود مراکز تخلیه غیرمجاز در شهر، همچنین اطراف اصفهان است.

شریفی ادامه داد: این مسئله، وحدت رویه برای مدیریت نخاله‌های ساختمانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و گاهی نمی‌توانیم نخاله‌هایی که از مبدا بارگیری می‌شود را کنترل کنیم، بنابراین تصمیم داریم با همکاری استانداری، فرمانداری و اداره کل حفاظت محیط زیست استان، مراکز مجاز دیگری در نقاط مختلف حاشیه شهر اصفهان برای تخلیه نخاله‌های ساختمانی و مدیریت آن‌ها تعریف کنیم.

زنجیره تولید تا تخلیه پسماندهای ساختمانی

وی با تأکید بر اینکه با توسعه سامانه مدیریت پسماندهای ساختمانی و عمرانی اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده، زنجیره تولید تا تخلیه نخاله‌های ساختمانی و عمرانی تکمیل می‌شود، گفت: در این صورت می‌توانیم مدیریت دقیق‌تری بر این نوع پسماندها داشته باشیم.

معاون اجرایی و فنی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با بیان اینکه همه ساخت‌وسازهای انجام شده طی یک سال گذشته شهر اصفهان در سامانه مذکور به ثبت رسیده است و برای آن‌ها بارنامه صادر شده است تا نخاله‌های ساختمانی در مسیر حمل مدیریت شود، ادامه داد: سامانه مدیریت پسماند ساختمانی و عمرانی در حال حاضر در اختیار شهرداری است و شهروندان متقاضی از طریق کارگزاران می‌توانند مجوز خاک‌برداری را دریافت کنند.

شریفی تصریح کرد: در آینده پنل کاربری این سامانه در اختیار شهروندان متقاضی قرار می‌گیرد تا علاوه بر بارگذاری اطلاعات خود برای خاک‌برداری، بتوانند پیمانکار حفار را نیز انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه این سامانه در حال حاضر برای نخاله‌های عمده طراحی شده است، گفت: در حال حاضر نخاله‌های ساختمانی شهر اصفهان در سایت گردنه زینل دفن می‌شود، اما در آینده سایت دیگری در غرب اصفهان ایجاد خواهد شد.

کد خبر 714827

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.