اهواز و سمنان در صدر شهرهای آلوده کشور / تنها ۴ شهر در وضعیت پاک قرار دارند

بر اساس داده‌های روز گذشته و امروز (یکشنبه) وضعیت شاخص کیفیت هوای کلانشهرهای کشور با قرار گرفتن بر موقعیت آلوده، سالم، ناسالم و پاک ثبت شده است که جزئیات آن را از نظر می‌گذرانید.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _یکشنبه نوزدهم آذر_ بیندازیم، می‌توان میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به خوبی حس کرد، از این‌رو ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است که بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچکدام از کلان‌شهرهای کشور در وضعیت بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

بر اساس آمارهای ثبت شده، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در کلان‌شهرهای اهواز و سمنان در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، در حالی که روز گذشته هجدهم آذر، اهواز آلوده‌ترین شهر کشور در وضعیت ناسالم (قرمز) بود.

در همین راستا، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در کلان‌شهرهای اصفهان، کرج، تهران، مشهد، زنجان و قزوین در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) است، اما روز گذشته شهرهای اصفهان، کرج، تهران، شهرکرد، مشهد، زنجان، سمنان، قزوین و اراک در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) بودند.

به این ترتیب، امروز سنجش کیفیت هوا در کلان‌شهرهای تبریز، ارومیه، بوشهر، شهرکرد، بیرجند، بجنورد، زاهدان، شیراز، قم، سنندج، کرمان، کرمانشاه، خرم‌آباد، اراک، همدان و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد، به طوری که روز هجدهم آذر شهرهای تبریز، ارومیه، ایلام، بوشهر، بجنورد، زاهدان، شیراز، قم، سنندج، کرمان، کرمانشاه، یاسوج، همدان و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشتند.

بر این اساس سنجش کیفیت هوا امروز در کلان‌شهرهای اردبیل، ایلام، یاسوج و رشت در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای اردبیل، بیرجند و رشت در وضعیت پاک (سبز) بودند.

لازم است به این نکته اشاره کنیم که براساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا؛ سنجش کیفیت هوا امروز در کلان‌شهر اهواز و سمنان با شاخص ۱۶۲ در ناسالم (قرمز) قرار دارد، اما روز گذشته شهر اهواز با شاخص ۱۵۴ در وضعیت ناسالم (قرمز) و سمنان با شاخص ۱۰۷ در شرایط ناسالم (نارنجی) قرار داشتند.

در همین راستا، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلان‌شهرهای اصفهان با شاخص ۱۴۹، کرج با شاخص ۱۰۸، تهران با شاخص ۱۱۵، مشهد با شاخص ۱۲۶، زنجان با شاخص ۱۲۵، قزوین با شاخص ۱۰۴، در وضعیت هوای ناسالم ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، به طوری که روز گذشته شهرهای اصفهان با شاخص ۱۴۹، کرج با شاخص ۱۳۴، تهران با شاخص ۱۰۵، شهرکرد با شاخص ۱۰۴، مشهد با شاخص ۱۰۱، زنجان با شاخص ۱۳۸، سمنان با شاخص ۱۰۷، قزوین با شاخص ۱۰۳، اراک با شاخص ۱۱۵، در وضعیت ناسالم (نارنجی) ثبت شدند.

بر این اساس سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلان‌شهرهای تبریز با شاخص ۹۳، ارومیه با شاخص ۶۳، بوشهر با شاخص ۷۰، شهرکرد با شاخص ۸۵، بیرجند با شاخص ۵۳، بجنورد با شاخص ۹۸، زاهدان با شاخص ۷۲، شیراز با شاخص ۸۳، قم با شاخص ۶۲، سنندج با شاخص ۵۴، کرمان با شاخص ۹۱، کرمانشاه با شاخص ۶۸، خرم‌آباد با شاخص ۸۶، اراک با شاخص ۷۰، همدان با شاخص ۵۵ و یزد با شاخص ۷۲، وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

در همین راستا سنجش کیفیت هوا روز هجدهم آذر در شهرهای تبریز با شاخص ۷۴، ارومیه با شاخص ۶۰، ایلام با شاخص ۵۶، بوشهر با شاخص ۶۵، بجنورد با شاخص ۸۰، زاهدان با شاخص ۷۸، شیراز با شاخص ۸۲، قم با شاخص ۵۵، سنندج با شاخص ۵۷، کرمان با شاخص ۹۵، کرمانشاه با شاخص ۶۷، یاسوج با شاخص ۵۲، همدان با شاخص ۹۴، یزد با شاخص ۸۶، وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشت.

لازم است بدانیم سنجش کیفیت هوا امروز در کلان‌شهرهای اردبیل با شاخص ۳۶، ایلام با شاخص ۵۰، یاسوج با شاخص ۴۴، رشت با شاخص ۳۲، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای اردبیل با شاخص ۱۹، بیرجند با شاخص ۴۳، رشت با شاخص ۳۷، در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

به این ترتیب؛ شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای گرگان، ساری، بندرعباس ثبت نشده است، در حالی‌که روز گذشته هجدهم آذر شهرهای گرگان، خرم‌آباد، ساری، بندرعباس بدون داده ثبت شد.

لازم است به این نکته اشاره کنیم که بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا؛ امروز سنجش کیفیت هوای دو کلانشهر در وضعیت (قرمز)، شش شهر در موقعیت ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۶ کلانشهر با شرایط سالم (زرد) و چهار شهر نیز با وضعیت کیفی پاک (سبز) ثبت شده‌اند، به طوری که روز گذشته اهواز تنها آلوده‌ترین شهر کشور، تعداد ۹ کلانشهر ناسالم (نارنجی)، میزان سنجش ۱۴ شهر سالم (زرد) و سه کلانشهر با شرایط کیفی هوای پاک (سبز) قرار داشتند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 710843

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ناشناس IR ۱۷:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
    0 0
    حداقل نمک به زخممون نپاشید فقط درصد آلودگی میذارید ولی دریغ از چاره و راه حل و رسیدگی ،بچه ها هم شدن گوشت قربونی