رنگ آسمان در وضعیت بنفش و قرمز /  آلودگی دست از سر هوای اصفهان برنمی‌دارد

کیفیت هوای اصفهان امروز (یکشنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز _یکشنبه دوازدهم آذر_ در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و سه ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان، اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۱۶۸ در شرایط ناسالم برای عموم (قرمز) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با بیان اینکه بیشترین بار آلایندگی در ایستگاه میرزاطاهر با شاخص ۲۵۲ در وضعیت بسیار ناسالم (بنفش) قرار دارد، افزود: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های کردآباد با شاخص ۲۲۱ در شرایط (بنفش) است.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان ادامه داد: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های انقلاب با شاخص ۱۷۰، پارک زمزم و سپاهان‌شهر با شاخص ۱۶۰، ولدان با شاخص ۱۵۹، فیض با شاخص ۱۵۷، دانشگاه صنعتی و رهنان با شاخص ۱۵۶، کاوه با شاخص ۱۵۵، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۱۵۴ و فرشادی با شاخص ۱۵۳، در وضعیت هوای ناسالم برای عموم (قرمز) است، ایستگاه زینبیه با شاخص ۱۳۸ در موقعیت ناسالم (نارنجی) قرار دارد.

وی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۱۶۸ در وضعیت هوای ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، ایستگاه‌های خرازی با شاخص ۱۷۰، احمدآباد با شاخص ۱۶۹ و پروین با شاخص ۱۶۵ ناسالم برای عموم (قرمز) است.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، زرین‌شهر، قهجاورستان و مبارکه است که قهجاورستان با شاخص ۱۸۶، زرین‌شهر با شاخص ۱۷۴ در وضعیت (قرمز)، مبارکه با شاخص ۱۰۸ در وضعیت ناسالم (نارنجی) است و ایستگاه‌های استانداری اصفهان، رودکی، خواجو، باغ غدیر و شهرهای کاشان، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، دولت‌آباد، سجزی و شاهین‌شهر فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، بررسی نقشه‌های هواشناسی بیانگر استقرار جوی پایدار تا پایان روز چهارشنبه بر روی استان است، بر این اساس طی این مدت وضعیت جوی در بیشتر مناطق صاف تا قسمتی ابری، گاهی وزش باد ملایم پیش‌بینی می‌شود، در نواحی مرکزی، صنعتی و کلان‌شهر اصفهان آسمانی غبارآلود و کاهش دید و کیفیت هوا و انباشت آلاینده‌های جوی مورد انتظار است، تغییرات دما طی ۲۴ ساعت آینده محسوس نخواهد بود، آسمان اصفهان نیز صاف تا قسمتی ابری و غبارآلود با هوای آلوده همراه است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 708921

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.