هوای اصفهان در آغاز سومین ماه پاییز، سالم ثبت شد

کیفیت هوای اصفهان امروز (چهارشنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز _چهارشنبه یکم آذر_ در ایستگاه‌ها، اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و دو ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان، اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۸۴ در شرایط سالم (زرد) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۱۰ میکرون است.

وی با بیان اینکه بیشترین بار آلایندگی در ایستگاه زینبیه با شاخص ۱۳۲ در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، افزود: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های کردآباد با شاخص ۱۰۸ و پارک زمزم با شاخص ۱۰۱ در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) است.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه امروز سنجش کیفیت هوای یک ایستگاه در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، گفت: ایستگاه‌های فیض با شاخص ۷۳، فرشادی و ولدان با شاخص ۶۶، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۶۳، سپاهان‌شهر و انقلاب با شاخص ۶۱، دانشگاه صنعتی و رهنان با شاخص ۶۰، کاوه با شاخص ۵۳ در وضعیت سالم (زرد) است. ایستگاه میرزاطاهر با شاخص ۳۵ در وضعیت پاک است.

وی تصریح کرد: با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۸۴ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد، ایستگاه‌های احمدآباد با شاخص ۷۳، خرازی با شاخص ۷۲ در وضعیت هوای سالم (زرد) است.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، زرین‌شهر و مبارکه است که زرین‌شهر با شاخص ۱۰۷ در وضعیت ناسالم (نارنجی) و مبارکه با شاخص ۶۳ در وضعیت سالم (زرد) است و ایستگاه‌های پروین، استانداری اصفهان، رودکی، خواجو، باغ غدیر و شهرهای کاشان، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، دولت‌آباد، قهجاورستان، سجزی و شاهین‌شهر فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، از امروز جوی نسبتاً پایدار خواهیم داشت، روزهای پنجشنبه و جمعه با گذر موج ضعیف در سطح استان افزایش ابر و احتمال بارش پراکنده در برخی مناطق غربی و شمالی پیش‌بینی می‌شود. کمینه دما در بیشتر مناطق چهار تا شش درجه کاهش خواهد داشت، آسمان اصفهان نیز صاف تا کمی ابری، گاهی وزش باد خواهد بود.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 706135

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.