افزایش سن بازنشستگی شامل چه کسانی می‌ شود؟ + جدول

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه توضیحاتی درباره جزئیات مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر افزایش سن بازنشستگی داد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، محسن زنگنه با اشاره به مصوبه مجلس درباره افزایش سن بازنشستگی اظهار کرد: صندوق‌های بازنشستگی ما دچار ناترازی بسیار شدیدی است. در کنار مسائل مدیریتی و سنجه‌ای، یکی دیگر از علل این ناترازی، فاصله زیاد بین سن بازنشستگی و سن امید به زندگی است که تقریباً الان حدود ۲۸ سال این فاصله زیاد شده و در عمل میزان حق بیمه دادن با میزان مستمری گرفتن با یکدیگر تناسب ندارد.

وی افزود: اکنون سن امید به زندگی در مردان به ۷۶ سال و در زنان به ۷۸ سال رسیده است و در سازمانی مانند آموزش و پرورش میانگین سن بازنشستگی ۴۸ تا ۵۰ سال است، یعنی فرد بازنشسته از ۵۰ سالگی تا ۷۸ سالگی شغلی ندارد.

زنگنه اظهار داشت: ما با پیشنهاد دولت برای افزایش سن بازنشستگی با تغییراتی موافقت کردیم، چرا که دولت آورده بود به ازای هر سال خدمت، چهار ماه به سن بازنشستگی اضافه شود، اما ما آن را بین گروه‌های مختلف تقسیم کردیم.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه با اشاره به جزئیات مصوبه مجلس گفت: افرادی که ۲۸ تا ۳۰ سال سابقه خدمت دارند، به سنوات اشتغال آن‌ها برای بازنشستگی اضافه نمی‌شود و هیچ تغییری درباره آنان اتفاق نمی‌افتد.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین ما یک محدودیت گذاشتیم و گفتیم که سن بیمه شده در زمان بازنشستگی برای مردان از ۶۲ سال و برای زنان از ۵۵ سال بیشتر نباشد، به این معنا که اگر فردی در ۴۰ سالگی مشغول به کار شده باشد و به سن ۶۲ سال برسد، در عمل دیگر مشمول این موضوع نمی‌شود و می‌تواند از قواعد بازنشستگی استفاده کند.

زنگنه گفت: برای کسانی که ۲۵ تا ۲۸ سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی دو ماه اضافه می‌شود، یعنی کسی که ۲۵ سال خدمت کرده است تا زمان بازنشستگی ۵ سال دارد و به ازای هر سال، دو ماه اضافه می‌شود، یعنی ۱۰ ماه به زمان بازنشستگی وی اضافه خواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین بیمه افرادی که ۲۰ تا ۲۵ سال سابقه خدمت دارند، به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی سه ماه اضافه خواهد شد. علاوه بر این، بیمه‌پردازانی که مطابق قوانین ۱۰ تا ۲۰ سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی چهار ماه اضافه می‌شود.

وی تصریح کرد: افرادی هم که تا ۱۰ سال سابقه خدمت دارند، به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی پنج ماه اضافه می‌شود. همچنین طبق تبصره ۶ این ماده، افرادی که مایل به بازنشستگی زودتر از موعد هستند از شمول بندهای «۱» تا «۵» این ماده خارج می‌شوند و می‌توانند بدون توجه به آن اعلام بازنشستگی کنند.

در پنجاه‌ویکمین جلسه علنی مجلس، ادامه بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه در دستور کار قرار گرفت و نمایندگان با تصویب بند «خ» ماده ۲۹ موافقت کردند که بر اساس آن قرار است سن بازنشستگی پلکانی به ازای سنوات باقی مانده از خدمت افزایش پیدا کند.

در ماده ۲۹ بند «خ» به منظور کاهش ناترازی صندوق‌های بازنشستگی و تقویت توان صندوق‌ها در انجام تکالیف محوله سن بازنشستگی به‌صورت پلکانی افزایش پیدا کرد که جزئیات آن به شرح زیر است:

بیمه‌پردازان با سابقه ۲۸ تا ۳۰ سال اضافه سنوات اشتغال برای بازنشستگی ندارند
بیمه‌پردازان با سابقه ۲۵ تا ۲۸ سال اضافه کردن دو ماه به سنوات اشتغال به ازای هر سال تا بازنشستگی
بیمه‌پردازان با سابقه ۲۰ تا ۲۵ سال اضافه کردن سه ماه به سنوات اشتغال به ازای هر سال تا بازنشستگی
بیمه‌پردازان با سابقه ۱۰ تا ۲۰ سال اضافه کردن چهار ماه به سنوات اشتغال به ازای هر سال تا بازنشستگی
بیمه‌پردازان با سابقه ۱۰ سال اضافه کردن پنج ماه به سنوات اشتغال به ازای هر سال تا بازنشستگی
کد خبر 705581

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 4
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۳۰
  0 0
  کسی که ۲۷ سال سابقه داره یا ۲۶ و نیم سال چه گناهی کرده باید ۸ ماه اًافه خدمت کنه
 • ایرانی IR ۰۱:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۲
  0 0
  جناب آقا مثل اینکه صدات از جای گرم بلند میشه . کارگر زحمت کش چه گناهی کرده که باید سوئ مدیریت ها و حیف و میل ها رو تاوان بده . امید به کدوم زندگی بیشتر شده ؟ اصلا خبر از دخل و خرج مردم داری ؟