۱۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۰
ریزش سنگین قیمت نفت

قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه بازار آسیا، تحت تاثیر عدم تغییر سیاست محدودیت عرضه اوپک پلاس، بخشی از ضرر روز گذشته را جبران کرد و افزایش یافت اما دورنمای مبهم تقاضا، رشد قیمت را محدود نگه داشت.

به گزارش ایمنا و به نقل از رویترز، بهای معاملات نفت برنت با ۶۳ سنت افزایش، به ۸۶ دلار و ۴۴ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۴۹ سنت افزایش، به ۸۴ دلار و ۷۱ سنت در هر بشکه رسید.

قیمت نفت روز چهارشنبه با بیش از پنج دلار کاهش بسته شد زیرا دورنمای اقتصادکلان تیره و نابودی تقاضا برای سوخت، موضوع اصلی مورد توجه پس از نشست کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس بود.

این کمیته تغییری در سیاست تولید نفت خود نداد و عربستان سعودی اعلام کرد به کاهش تولید داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز تا پایان سال ۲۰۲۳ ادامه می‌دهد و همزمان روسیه هم محدودیت صادرات نفت خود به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز را تا پایان دسامبر، حفظ خواهد کرد.

تحلیلگران بانک ملی استرالیا در یادداشتی نوشتند: ما همچنان شاهد کمبود عرضه نفت در بازار طی سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ هستیم و قیمت پایین‌تر، احتمال تسهیل محدودیت عرضه اوپک پلاس را کمتر می‌کند.

عاملی که در کاهش قیمت مؤثر بود، نظرسنجی بود که نشان داد تقاضا در منطقه یورو در سپتامبر با سریع‌ترین روند در سه سال گذشته کاهش پیدا کرده و احتمالاً اقتصاد این بلوک در ماه میلادی گذشته، کوچک شده است.

همچنین جدیدترین آمار، کاهش شدید تقاضا برای بنزین در آمریکا را نشان داد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد بنزین موتوری عرضه شده که معیاری برای سنجش تقاضاست، هفته گذشته به حدود هشت میلیون بشکه کاهش یافت که پایین‌ترین میزان از ابتدای امسال بوده است.

طبق آمار رسمی، ذخایر بنزین آمریکا در هفته گذشته، ۶.۵ میلیون بشکه افزایش یافت که بسیار بالاتر از رشد ۲۰۰ هزار بشکه‌ای پیش بینی شده توسط تحلیلگران بود. ذخایر نفت آمریکا به میزان ۲.۲ میلیون بشکه کاهش یافت و به ۴۱۴.۱ میلیون بشکه رسید اما ذخایر نفت در کاشینگ اوکلاهاما که هاب تحویل معاملات وست تگزاس اینترمدیت است، برای نخستین بار در هشت هفته گذشته، افزایش یافت.

ییپ جون رونگ، استراتژیست بازار در شرکت آی جی در این باره گفت: رشد سه ماهه قیمت نفت تحت تأثیر محدودیت عرضه و تاب آوری اقتصاد جهانی بوده است اما اکنون خریداران، نگرانی‌هایی پیدا کرده اند و عوامل مثبت برای قیمت‌ها، به اندازه گذشته، برجسته نیستند. قیمت نفت با توجه به دورنمای مبهم تقاضا، برای صعود به سطوح بالاتر، با مشکل روبرو خواهد بود.

کد خبر 693151

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.