روابط ایران و عربستان نور امیدی در دل بیدارگران جهان اسلام ایجاد کرد

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از ایجاد روابط ایران و عربستان به عنوان مهم‌ترین تحول به سوی همکاری و دوستی بین کشورهای اسلامی یاد کرد که موجب ایجاد نور امید در دل بیدارگران جهان اسلام شد.

به گزارش ایمنا، حجت‌الاسلام حمید شهریاری امروز _یکشنبه نهم مهرماه_ در مراسم آغاز به کار سی‌وهفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در سالن اجلاس سران اظهار کرد: ایجاد دوباره روابط سیاسی بین عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران مهم‌ترین تحول به سوی همکاری و دوستی بین کشورهای اسلامی را رقم زد و نور امیدی در دل بیدارگران جهان اسلام ایجاد کرد که دو مدرسه سیاسی و عقیدتی از نزاع دست برداشتند و به سوی همکاری، اقدامات مؤثری را به انجام رساندند.

وی افزود: با توجه به گفت‌وگوهای گسترده که مجمع با علما و فرهیختگان جهان اسلام داشتم مایلم از طرف ایشان و از سوی خودم از این حرکت وحدت‌آفرین تشکر کنم، هم از دولت سیزدهم که همکاری‌های منطقه‌ای و همسایگانی را در اولویت روابط خود قرار داده و هم از پادشاهی سعودی که از رویه فراملی‌گرایی مذهبی به رویه همکاری‌های منطقه‌ای روی آورده است و الگویی برای دیگر کشورهای واگرای منطقه شده و این تنبه را ایجاد کرده که هرگز دولت‌های بیگانه نمی‌توانند تأمین‌کننده اهداف توسعه پایدار در منطقه باشند.

رئیس سی‌وهفتمین کنفرانس وحدت اسلامی خاطرنشان کرد: این حرکت دوجانبه به سوی یکدیگر، نویدبخش صلحی پایدار و همکاری بادوام در منطقه است که امیدواریم همکاری دو کشور گسترش پیدا کند و به هم‌افزایی در حوزه دانش و فناوری، امنیت منطقه‌ای، قدرت سیاسی و مبادلات سودمند اقتصادی و فرهنگی منجر شود و هم‌گرایی رسانه‌ای جای واگرایی تبلیغات مذهبی را بگیرد.

وی هدف از برگزاری کنفرانس وحدت را گسترش گفتمان امت واحده برشمرد و گفت: این مفهوم قرآنی آرمانی است که جوامع اسلامی به سمت آن حرکت کنند و در نهایت امیدوار باشیم که ابتکاری همچون اتحادیه کشورهای اسلامی به منصه ظهور نزدیک شود، مرزهای کشورهای اسلامی کم‌رنگ شود، پول واحد اسلامی رواج پیدا کند و مجلس واحدی که بتواند قوانین و مقررات مشترک و اجماعی را به تصویب برساند، در این اتحادیه فعال شود.

شهریاری افزود: سی‌وهفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با موضوع همکاری‌های اسلامی برای دستیابی به ارزش‌های مشترک در حالی آغاز می‌شود که جهان اسلام طی سال گذشته شاهد تحولات گسترده و عمیقی بوده است.

داعیه ظهور مهدی موعود خواب از چشم ظالمان ربوده است

وی ادامه داد: قرآن کریم یگانه راهنمای وحیانی حفاظت‌شده برای بشریت است. صلح و دوستی با مسلمانان و هم‌پیمانان و مقاومت در برابر طاغوت و ظلم مستکبران از آموزه‌های حیات‌بخش آن است. قرآن با امر به عدالت و احسان از ولنگاری فرهنگی، هرزگی و فحشاء نهی کرده و دینی تمدن‌ساز را نوید می‌دهد که داعیه جهانی و آرمانی آخرالزمانی دارد.

رئیس سی‌وهفتمین کنفرانس وحدت اسلامی اضافه کرد: داعیه ظهور مهدی موعود (عج) خواب از چشم ظالمان ربوده است. مستکبران عالم تلاش می‌کنند که اسلام‌هراسی را دامن بزنند و مستضعفان عالم را از حق خودشان که همانا حاکمیت بر جهان است محروم سازند اما قرآن کتابی است که حاکمیت مستضعفان را علیه تمامی ظالمان و مستکبران عالم نوید می‌دهد و آنان را وارثان نهایی زمین معرفی می‌کند؛ مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با طراحی کنفرانس بین‌المللی «مناره» ۲ و جشنواره آن، از همه رسانه‌های مؤثر در جهان اسلام، رسانه‌های مشهور در شبکه‌های اجتماعی، سازمان‌های مردم‌نهاد و اقشار عمومی دعوت می‌کند تا فعالیت‌های خود را در حوزه قرآن کریم در این رویداد تاریخی به صحنه بیاورند.

تمدن نوین اسلامی نیازمند امنیت پایدار است

وی گفت: مایه امید است که جهان اسلام رو به صلح عادلانه نهاده است و تلاش می‌کند گفتمان ستیزه‌جویی را از منطقه حذف کند. ما از توقف جنگ‌های بی‌حاصل در یمن و سوریه استقبال می‌کنیم. گفت‌وگو را یگانه راه دستیابی به صلحی پایدار در منطقه می‌دانیم و از اینکه طرف‌های درگیر سلاح به زمین گذاشته و از کشته شدن انسان‌های بی‌گناه و آسیب‌های انسانی پیشگیری کردند، تقدیر می‌کنیم.

شهریاری افزود: از کشورهای اسلامی می‌خواهیم تلاش خود را برای ریشه‌کنی جنگ و خون‌ریزی درون جهان اسلام افزایش دهند. مسلمانان از تمام اقوام و مذاهب برای ایفای نقش در تمدن نوین اسلامی نیازمند امنیت پایدار هستند. یکی از مهمترین ارزش‌های مشترکی که جوامع اسلامی با همکاری می‌توانند به آن دست پیدا کنند، امنیت پایدار است؛ امنیت در سه لایه ملی، منطقه‌ای و جهانی مد نظر است.

شهریاری ادامه داد: به همین جهت ما با افزونگی به کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی تهران و ابتکار و نوآوری کنفرانس‌های منطقه‌ای و کنفرانس‌های موضوعی این توفیق را داشته‌ایم که گفتمان وحدت را در سطوح مختلف گسترش دهیم.

وی افزود: دشمنان اسلام هرگز از خصومت خود دست برنمی‌دارند. کوتاه شدن دست طمع آنها از منطقه از جمله الزامات دستیابی به امت واحده است. اخراج آمریکا از افغانستان فرصتی تکرارناپذیر در عصر حاضر برای آسایش و آرامش ملت افغانستان به‌دست داده است. امیدواریم امارت اسلامی افغانستان از این فرصت برای خدمتی عادلانه و صادقانه به همه اقوام و مذاهب مختلف بهره جوید و اتهام قومیت‌گرایی را با رعایت حقوق همه شهروندان و ایجاد فرصت‌های برابر برای آنها، از خود بزداید.

شهریاری گفت: تعصبات قومی و زبانی، جز بازگشت خسارات سابق و درگیری و نزاع ملی، پیامد دیگری در بر نخواهد داشت. در کنار آن، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی آمادگی خود را برای ایفای نقش سازنده برای دستیابی امارت اسلامی افغانستان به همه‌جانبه‌گرایی اعلام می‌کند. حمایت از فلسطین اولویت ارزش‌های مشترک جهان اسلام است.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب افزود: حمایت از مردم ستمدیده فلسطین همچنان اولویت ارزش‌های مشترک جهان اسلام برای دستیابی به وحدت است. حرکت خودجوش فلسطینیان برای دفاع از حقوق انسانی خود، در کرانه باختری، نوار غزه و داخل فلسطین اشغالی، نیازمند پشتیبانی همه‌جانبه جهان اسلام است. این نیاز نه فقط در گفتمان بلکه در عمل نیز باید بروز و ظهور یابد.

وی ادامه داد: در این حال مسئولیت کشورهای همسایه سنگین‌تر است. هشدار ما به کسانی است که عادی‌سازی روابط با رژیم غاصب صهیونیستی را مزمزه می‌کنند. به آنها گوشزد می‌کنیم که هرگز هم‌پیمانی با رژیم غاصب صهیونیستی برای جهان اسلام به سودمندی نخواهد انجامید.

همکاری با هم‌پیمانان، دالانی برای جهان اسلام

شهریاری گفت: همکاری با هم‌پیمانان کشورهای اسلامی از جمله روسیه و چین، روابط گسترده اقتصادی و سیاسی را تضمین می‌کند و جهان اسلام را به دالان مبادلاتی اقتصادی و فرهنگی تبدیل خواهد کرد. این دالان، نویدبخش مبادلات اقتصادی و فرهنگی اثربخش‌تری برای همکاری و هم‌افزایی بین کشورهای اسلامی است و مسیری را رقم می‌زند که به فقرزدایی کمک کرده و رفاه و آسایش جوامع اسلامی را بیش از پیش به ارمغان آورد.

وی از خانواده به عنوان محوری‌ترین کانون تربیت نسل بشر و یک ارزش فطری و انسانی یاد کرد و گفت: در مقابله با این فطرت و تلاش شیطانی برخی کشورهای غربی برای جایگزینی آن با هم‌جنسان و احیاناً حیوانات به دور از شأن و کرامت انسانی است، فرصتی برای پرورش نسل جدید به‌دست نمی‌دهد و مخالف آموزه‌های تمام ادیان آسمانی است. همکاری کشورهای اسلامی برای مخالفت با تلاش‌هایی که موجب تعریفی غیرانسانی از خانواده شده است تا آن را در اسناد بین‌المللی وارد کنند، ضروری است.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب افزود: جهان اسلام باید در فضاهای مختلف به ترویج ارزش‌های مشترک خود بپردازد. مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، با ابتکار کنفرانس بین‌المللی کرامت با محوریت خانواده، دانش تولید شده در جوامع اسلامی به‌ویژه بین فرهیختگان دانشگاه‌های جهان اسلام را هدف قرار داده است.

منبع: ایرنا

کد خبر 691952

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.