ایران رکورددار افزایش تولید نفت / رشد ۶ دلاری قیمت نفت خام سنگین ایران

براساس تازه‌ترین گزارش بولتن آماری اوپک تولید هشت عضو این سازمان در دوره مورد بررسی با افزایش همراه بوده است که بیشترین افزایش تولید با ۱۴۳ هزار بشکه مربوط به جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، تازه‌ترین گزارش بولتن آماری اوپک نشان می‌دهد که در ماه ۱۳ عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، تا انتهای ماه آگوست، ۲۷ میلیون و ۴۴۹ هزار بشکه نفت خام تولید کرده‌اند که از این میزان ۱۱۳ هزار بشکه در ماه ژوئیه تولید شده است.

براساس این گزارش، در ماه سپتامبر، عربستان با تولید روزانه هشت میلیون و ۹۶۷ هزار بشکه، عراق با تولید روزانه چهار میلیون و ۲۷۷ هزار بشکه و ایران با تولید روزانه سه میلیون بشکه نفت به ترتیب در جایگاه اول تا سومین تولیدکننده نفت اوپک قرار دارند.

ایران تا پایان ماه آگوست سه میلیون بشکه نفت خام تولید کرده است که ۱۴۳ هزار بشکه بیشتر از ماه قبل است، تولید هشت عضو این سازمان در دوره مورد بررسی با افزایش همراه بوده است که بیشترین افزایش تولید با ۱۴۳ هزار بشکه مربوط به جمهوری اسلامی ایران است.

ایران رکورددار افزایش تولید نفت / رشد ۶ دلاری قیمت نفت خام سنگین ایران

ایران، ونزوئلا و لیبی از توافق کاهش عرضه ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (اوپک‌پلاس) معاف هستند، قیمت نفت خام سنگین ایران بر اساس تازه‌ترین گزارش ماهانه اوپک، در ماه آگوست نسبت به ماه ژوئیه سال ۲۰۲۳ میلادی ۶ دلار و ۱۰ سنت معادل ۷.۵ درصد افزایش یافته است.

قیمت نفت خام سنگین ایران در ماه آگوست ۲۰۲۳، ۸۷ دلار و ۵۸ سنت ثبت شد، در حالی که این رقم در ماه ژوئیه ۲۰۲۳، ۸۱ دلار و ۴۸ سنت برای هر بشکه بود، میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران در سال ۲۰۲۲ میلادی ۸۵ دلار و ۵۹ سنت بوده است.

قیمت سبد نفتی اوپک هم در ماه آگوست ۲۰۲۳ به ۸۷ دلار و ۳۳ سنت برای هر بشکه رسید که شش دلار و ۲۷ سنت (۷.۷ درصد) بیشتر از ماه ژوئیه ۲۰۲۳ است.

ایران رکورددار افزایش تولید نفت / رشد ۶ دلاری قیمت نفت خام سنگین ایران

بر اساس تازه‌ترین گزارش ماهانه دبیرخانه اوپک در ماه سپتامبر، تقاضای جهانی نفت خام برای سال ۲۰۲۳ میلادی بدون تغییر نسبت به برآورد پیشین (گزارش ماه آگوست) با دو میلیون و ۴۴۰ هزار بشکه افزایش روزانه همراه خواهد بود. مجموع تقاضای نفت جهان برای سال ۲۰۲۳ میلادی ۱۰۲ میلیون و ۶۰ هزار بشکه پیش‌بینی شده است، در حالی که در برآورد ماه گذشته این رقم ۱۰۲ میلیون و ۱۰ هزار بشکه اعلام شده بود.

ایران رکورددار افزایش تولید نفت / رشد ۶ دلاری قیمت نفت خام سنگین ایران

کد خبر 687190

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.