جاده چالوس به دلیل شکستگی تا ۱۰ روز بسته است

معاون سازمان راهداری با بیان اینکه بازسازی کامل جاده چالوس اعتبار هزار میلیاردی نیاز دارد و عملیات اجرایی آن تا مهر سال جاری به طول خواهد انجامید، گفت: برای خاکریزی دره ۵۰ متری که در سیلاب روز پنجشنبه ایجاد شده تا ۱۰ روز تردد از چالوس امکان‌پذیر نخواهد بود.

به گزارش ایمنا، رضا اکبری درباره آخرین وضعیت چالوس بعد از سیل روز پنجشنبه اظهار کرد: هشت نقطه از محور چالوس که در محدوده بالادست و پایین دست سد کرج قرار دارد، حدود دو متر زیر گل و لای قرار گرفته و ارتفاع گل و لای و سنگ پرتاپ شده روی جاده چالوس به دو متر رسیده است.

وی افزود: از صبح روز جمعه کار آزادسازی خودروهای مانده در گل و لای با به‌کارگیری ۱۲ دستگاه ماشین آلات آغاز شد و مسافرانی هم که خودروهای خود را رها کرده بودند امروز_شنبه بیستم خردادماه_ به محل سانحه بازگشتند تا بتوانند خودروهای خود را تحویل بگیرند.

معاون سازمان راهداری توضیح داد: به جز این هشت نقطه، جاده چالوس در محدوده «خوزنکلا» به طور کامل شکسته شده و به طول ۵۰ متر داخل دره فرو رفته که برای خاک‌ریزی و پر کردن این دره عمیق که در نهایت با انجام عملیات زیرسازی و سپس سیمان و تثبیت محور انجام خواهد شد تا حدود ۱۰ روز آینده بسته خواهد بود.

وی گفت: هم‌زمان با خاک‌ریزی دره ۵۰ متری عملیات تخلیه دو متر گل و لای در روی جاده نیز انجام خواهد شد تا امکان تردد در چالوس فراهم شود.

اکبری درباره اینکه گفته می‌شود برخی نقاط چالوس دیگر قابل تعمیر نیست و مسیرهای جدید باید جایگزین شود، افزود: این مطلب صحت ندارد، همه نقاط چالوس قابل تعمیر است، چند نقطه از پل‌های آب رو پر از شن و ماسه شده که باید تخلیه شود. دیوار حائل جاده هم تخریب شده و با این حال اگر گودال ۵۰ متری پر شود ظرف یک هفته ترافیک چالوس مجدد برقرار می‌شود.

وی گفت: اما تخمین می‌زنیم کار بازسازی کامل چالوس که شامل بازسازی پل‌ها و دیوارهای حایل است با هزینه‌ای حدود هزار میلیارد تا مهر امسال به طول انجامد.

به گفته اکبری، فقط برای اینکه محور چالوس به شرایط قبل خود بازگردد تا در بارش‌های مشابه دچار همین حادثه نشود، در ابتدا باید ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه شود. ایمن‌سازی دقیق‌تر و ایمنی بیشتر در هشت نقطه که شامل به‌کارگیری دیوارهای حائل بزرگ است حدود هزار میلیارد است که قرار است با انتخاب مشاور ارزیابی شود تا نقاط خطرناک‌تر در دستور کار قرار گیرد.

منبع: ایرنا

کد خبر 666347

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.