تقویت زیرساخت‌های حمل‌ونقل، عاملی برای کاهش استفاده شهروندان از خودروهای شخصی

راه‌اندازی خطوط مترو، تقویت، نوسازی و تجهیز ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی در شهرهای مختلف از گزینه‌های منطقی برای تشویق و ایجاد انگیزه در شهروندان برای استفاده کمتر از خودروی شخصی در سفرهای درون شهری است، این موضوع در کاهش آلودگی و ترافیک شهرها نیز بسیار تأثیرگذار است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، تقویت زیرساخت‌های حمل‌ونقل عمومی عامل مهمی برای مدرن کردن جامعه شهری است؛ اهمیت این شبکه در ساختار اجتماعی اقتصادی جوامع امروز زیربنای توسعه پایدار هر جامعه می‌داند از این رو در برنامه‌ریزی حمل‌ونقل سعی می‌شود با شاخص‌های توسعه پایدار سازگاری بیشتری داشته باشد.

تلاش مدیریت شهری پایتخت برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی

علی‌اصغر قائمی، عضو کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر تهران درباره جزئیات واردات اتوبوس‌های خارجی به پایتخت اظهار کرد: به‌تازگی جلسه‌ای با شرکت واحد اتوبوسرانی تهران برگزار کردیم، بر اساس برنامه‌هایی که مبتنی بر احکام برنامه چهارم توسعه و قانون بودجه سال ۱۴۰۲ مصوب شده، تکالیف اتوبوسرانی احصا شد و جدول سررسید اقدامات این شرکت را بررسی کردیم.

وی تصریح کرد: در جداول ارائه شده، توافق با خودروسازان و واردکنندگان را مشاهده کردیم و مبنا را بر تصمیم‌گیری شهرداری گذاشتیم؛ امیدواریم قولی که خودروسازان به شهرداری دادند و به دنبال آن قولی که شهرداری به مردم داده است، در زمان خود عملیاتی شود.

عضو کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه بر اساس مستندات ارائه شده، بیشتر تصمیم‌های شهرداری مبتنی بر خرید اتوبوس از تولید داخلی است، یادآور شد: موضوع واردات اتوبوس هنوز در حد بحث است و تا جایی که بنده مطلع شدم، هنوز توافق رسمی و قراردادی منعقد نشده است.

۵ هزار دستگاه اتوبوس وارد ناوگان حمل‌ونقل عمومی کشور می‌شود

پوریا مهدیان‌یزدی، مدیرکل دفتر حمل‌ونقل و و دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور رویکرد دولت سیزدهم در توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی را ویژه خواند و اظهار کرد: یکی از تأکیدات وزیر کشور برای توسعه حمل‌ونقل عمومی و کاهش آلودگی هوا، تشکیل قرارگاه برای ناوگان حمل‌ونقل بود.

وی با بیان اینکه با تشکیل تیم قرارگاهی، چندین قرارداد بزرگ پس از ۱۰ سال که اقدام قابل توجهی در حوزه ریلی و اتوبوس و ون نشده بود، منعقد شده است، افزود: پنج هزار دستگاه اتوبوس قرار است در آینده نزدیک وارد ناوگان حمل‌ونقل عمومی کشور شود؛ بخشی تحویل شده و بخشی نیز در حال تأمین است.

مدیرکل دفتر حمل‌ونقل و و دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور با اشاره به اینکه همچنین پنج هزار دستگاه ون با سوبسید دولتی تأمین خواهد شد، افزود: در حوزه ریلی هم قراردادهای خوبی منعقد شده که با تأمین اوراق مشارکت این اقدامات را می‌توان دنبال کرد.

کد خبر 661507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.