نخستین دستاورد توافق ایران و ‌عربستان حل و فصل بحران‌های پیچیده منطقه است

رهبر جریان حکمت عراق با استقبال از توافق اخیر ایران و عربستان گفت: دستاوردهای این توافق در همین مرحله نخستین در ثبات منطقه و حل و فصل برخی پرونده‌های بلاتکلیف و برخی بحران‌های پیچیده آشکار است.

به گزارش ایمنا و به نقل از کانال اطلاع رسانی دفتر حکمت ملی عراق، حجت الاسلام والمسلمین «سید عمار حکیم» امروز _شنبه دوم اردیبهشت‌ماه_ در خطبه‌های نماز عید سعید فطر در بغداد، اظهار کرد: تقویت وحدت اسلامی و اصول حسن هم‌جواری و منافع ملت‌های منطقه ایجاب می‌کند که در راه صلح به یکدیگر نزدیک شویم.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی امکانات و انگیزه‌های کافی برای گفت‌وگو و تفاهم و مشارکت در توسعه و ثبات منطقه را دارند و عراق بیش از هر کشوری از این گفت‌وگو حمایت می‌کند و بیشترین سود و بهره را از آن می‌برد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق در ادامه با اشاره به دستاوردهای عراق گفت: یکی از دستاوردهای مبارزه با شبکه‌ها و تشکیلات تاریک‌اندیش تروریستی و شکست دادن آنهاست که از برج عاج و تریبون‌های دروغین و سلطه موهوم خود بر خاک کشور اکنون به غارها و کانال‌های تاریکی زیر زمینی در صحراها و بیابان‌ها و کوهستان‌ها پناه برده‌اند و از آنجا نیز به زندان و دادگاه کشیده می‌شوند و بسیاری از بقایایشان نیز به بیرون عراق گریخته‌اند.

حکیم تاکید کرد: این پیروزی مهم و ویژه ملت عراق بر تروریسم، کار کوچکی نبود و نتیجه فتوای مقدس و ملتی هم‌بسته و عقیده‌ای ناب و هویت ملی فراگیر بود.

وی در ادامه با اشاره به دستاوردهای بین‌المللی عراق گفت: از دیگر دستاوردهای درخشان در عرصه روابط بین‌الملل، تحول عراق از یک کشور ناساز و منزوی و در محاصره به یک کشور قابل قبول و مورد احترام و پیگیر صلح در جهان است.

رهبر جریان حکمت ملی عراق ادامه داد: این دستاورد نتیجه سیاست درهای باز و همکاری و بی‌طرفی سازنده و احترام متقابل و بر عهده گرفتن مسئولیت نزدیک کردن دیدگاه‌ها میان طرف‌های متعارض و حل و فصل بحران‌های دشوار در سطح منطقه و جهان و تبدیل شدن عراق به ایستگاه ارتباطی امن میان کشورها برای تحقق ثبات و امنیت منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است.

حکیم با بیان اینکه عراق امروز با قدرت منطق و نه با منطق قدرت و با سلاح گفت‌وگو و نه سلاح ویرانگر و با درهای باز و نه درهای بسته به صحنه بین‌المللی بازگشته است، گفت: این گونه است که شاهد برگزاری کنفرانس‌های منطقه‌ای در بغداد و میزبانی از هیئت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای هستیم که از دولت و ملت عراق بابت نقش سازنده و مثبتشان قدردانی می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه عراق امروز با چالش‌ها و فرصت‌های مهمی مواجه است به این چالش‌ها و فرصت‌ها اشاره و بر حفظ دستاوردهای موجود و تقویت آنها و تبدیلشان به دستاوردی دائم و ثابت و رو به رشد تاکید کرد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق همچنین خواستار حفظ امنیت و ثبات سیاسی و اجتماعی شد تا ضامن بهره‌برداری از فرصت‌ها و افزایش آنها باشد.

حکیم تاکید کرد که به صراحت و بی پرده‌پوشی اعلام می‌کنم؛ به هیچ طرفی اجازه نمی‌دهیم که عراق را به تنگنای فرقه‌گرایی و دسته‌بندی و افراط‌گرایی و تفرقه بازگردانند و در برخورد با این توطئه‌های رسوا با قاطعیت برخورد خواهیم کرد.

وی بزرگ‌ترین اولویت امروز عراق را تبدیل شدن به یک میدان جذاب برای سرمایه و عرصه سازندگی و خدمات و پایان دادن به دوران فساد و ناکامی و آشفتگی دانست.

رهبر جریان حکمت ملی عراق بار دیگر تجاوزات پیاپی اسرائیل و خشونت و تعدی به حقوق ملت مظلوم فلسطین را به شدت محکوم و تاکید کرد: فلسطین مسئله اصلی و نخستین اعراب و مسلمانان خواهد بود و تا پیروزی کامل مظلوم بر ظالم و پیروزی صاحبان حق و زمین بر غاصبان و اشغالگران از پای نخواهیم نشست.

کد خبر 656318

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.