مهم‌ترین تغییرات نوبت دوم کنکور سراسری سال ۱۴۰۲

رئیس سازمان سنجش با اشاره به مهم‌ترین تغییرات نوبت دوم کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ گفت: در کنکور ۱۴۰۲ به داوطلب دو شانس مساوی داده می‌شود.

به گزارش ایمنا، عبدالرسول پورعباس در یک گفت‌وگوی تلویزیونی درباره نوبت دوم کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ با اشاره به مهم‌ترین تغییرات نوبت دوم کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ اظهار کرد: دهه ۶۰ را یادآوری کردید که آزمون‌های سراسری دو مرحله‌ای بود اما دو نوبته شدن کنکور در سال ۱۴۰۲ با آن متفاوت است. در کنکور ۱۴۰۲ به داوطلب دو شانس مساوی داده می‌شود. مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی این امکان را می‌دهد که نمره داوطلب تا دو سال اعتبار داشته باشد.

وی افزود: در واقع داوطلب در کنکور ۱۴۰۲ دو نوبت و در کنکور ۱۴۰۳ دو نوبت می‌تواند شرکت کند و بر اساس برنامه‌ریزی می‌تواند در چهار نوبت شرکت کند و نمره‌اش تا دو سال اعتبار دارد. بالاترین نمره کل برای پذیرش ملاک است. بررسی‌های آماری ما در نوبت اول نشان می‌دهد که آمده‌اند که خود را محک بزنند و راضی‌تر هم هستند و استرس کمتری داشته‌اند.

پورعباس خاطرنشان کرد: هر آزمونی که داوطلب شرکت می‌کند یک بسته نمره است و کاملاً مستقل از همدیگر هستند و نمره تیرماه و دی ماه مستقل از همدیگر است.

وی یادآور شد: تاکنون ۲۵۳ هزار نفر در نوبت دوم کنکور ۱۴۰۲ شرکت کردند. پیش‌بینی ما این است که بیش از یک میلیون نفر در کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنند. انتظار داریم تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در آزمون ثبت نام کنند. برخی از داوطلبانی که در نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ شرکت کرده بودند نیز ممکن است با توجه به نمره خودشان در نوبت دوم شرکت کنند و یا شرکت نکنند.

رئیس سازمان سنجش افزود: نوبت دوم کنکور سراسری ۱۴۰۲ در روزهای چهاردهم و پانزدهم تیرماه برگزار می‌شود و به دلیل تداخل با عید سعید غدیر، کنکور در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه برگزار می‌شود.

وی گفت: یک نمره کل برای داوطلب می‌سازیم. این نمره کل بر اساس نمره آزمون و سوابق تحصیلی با تأثیر ۴۰ درصدی ساخته می‌شود و داوطلب در نیمه مردادماه انتخاب رشته می‌کند و در شهریورماه نتایج نهایی اعلام می‌شود.

پورعباس اظهار کرد: سال گذشته تأثیر سوابق تحصیلی با اثر مثبت بود و اگر نمره فرد پایین می‌آمد اعمال نمی‌شد اما امسال تأثیر ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی قطعی است. نمره آزمون هم ۶۰ درصد تأثیر دارد.

وی یادآور شد: آزمون سوابق تحصیلی ۱۰ یا ۱۱ درس سال دوازدهم به صورت کشوری برگزار شده است. برای راحتی داوطلبان سعی شده است آزمون سوابق تحصیلی به صورت یکپارچه باشد و در نزدیک‌ترین محل زندگی فردی باشد. البته ربطی به محل تحصیل فرد ندارد. نمره تراز شده آموزش و پرورش در نمره کل داوطلب تأثیر می‌گذارد.

رئیس سازمان سنجش گفت: داوطلبانی که سال دوازدهم هستند باید در آزمون خردادماه سوابق تحصیلی خود را ایجاد کنند. کسی که در شهریور سابقه تحصیلی ایجاد کند برای کنکور سال ۱۴۰۳ محسوب می‌شود. اگر درسی سابقه تحصیلی نداشته باشد نمره‌اش صفر رد می‌شود و این نمره با نمره داوطلب جمع می‌شود و تراز منهای ۲۰۰۰ برای داوطلب به همراه دارد.

وی افزود: نمره خام در دبیرستان از صفر تا ۲۰ است و نمره آزمون سراسری منهای ۳۵ تا ۱۰۰ است. ما برای قابل تشخیص بودن این نمرات را در تراز قرار می‌دهیم. این نمرات تراز به این معنی است که نمرات صفر تا ۲۰ باز می‌شوند به منهای ۲۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تا تأثیر گذاری آن مشخص شود. نمره صفر اثر بدی در نمره کل داوطلب دارد.

پورعباس گفت: کسی که سابقه تحصیلی ندارد یا می‌خواهد آن را تقویت کند باید حتماً در آزمون خردادماه شرکت کنند. تمام داوطلبان باید در مردادماه نمره سابقه تحصیلی همراه داشته باشند.

وی درباره موضوع پنجره واحد دولت الکترونیک و ثبت سوابق تحصیلی دانش آموزان داوطلب کنکور یادآور شد: بحث استنکاف نیست. سازمان سنجش اولین سازمانی است که خدمات دولت الکترونیک داشته و بی نیاز به مراجعه حضوری است. تعداد زیادی آزمون داریم و هر فرد به صورت متوسط پنج بار به سازمان مراجعه می‌کند. ما اکنون پنجره واحد را ایجاد کردیم و هر داوطلبی برای هر کاری از این پنجره واحد اقدام می‌کند. اما اقدامات اولیه اتصال به پنجره واحد دولت انجام شده و یکسری اقدامات نیاز است که هماهنگی لازم با وزارت ارتباطات و دولت انجام شده است و در حال برنامه ریزی هستیم که این کار انجام شود.

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: اطلاعات داوطلبان محرمانه است. جامعه هدف ما جامعه حساسی است و بیش از یک میلیون اطلاعات محرمانه فرد در آن ثبت می‌شود. اگر بخواهند پیامک تبلیغاتی بفرستند به این اطلاعات دست یابند. اگر فردی از خانه خودش ثبت نام کند مشکلی نداریم اما از کافی نت که ثبت نام انجام می‌شود در اولین قدم کافی نت از اطلاعات فرد بک آپ می‌گیرد.

وی گفت: این اطلاعات مشتری دارد و نظام کاری ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و با جلساتی که انجام شده و کارهایی که انجام شده، امیدواریم که بتوانیم بعد از اقدامات مورد نظر ما انجام شود و آزمون بعدی از طریق پنجره واحد دولت انجام می‌شود. ما نقاط حساس داریم و هر آزمونی میلیونی مراجعه کننده داریم. در زمان کارت ورود به جلسه، دریافت کارنامه، انتخاب رشته و همه اینها مواردی هستند که مراجعه کننده زیادی داریم و به دولت هم اعلام کردیم که بار سنگینی به سامانه وارد می‌شود و سامانه باید آنقدر قوی باشد که توان پاسخگویی را داشته باشد.

پورعباس افزود: این پنجره واحد یک سو تفاهمی ایجاد کرد. ما نیاز داشتیم که کد ۱۹ رقمی از آموزش و پرورش بگیرد و داوطلب وارد کند. یک مشکلاتی به‌وجود آمد که عذرخواهی می‌کنیم و در آینده یک درگاه را پیش بینی می‌کنیم که ثبت نام و کد یکی باشد. نکته این است که بخشی از داوطلبان غیر ایرانی هستند و کدملی ندارند و باید کد آموزش و پرورش داشته باشند. ضمن اینکه این کد ۱۹ رقمی اهمیت‌اش به دلیل تطبیق تمامی اطلاعات داوطلب است.

وی افزود: برای ثبت‌نام داوطلب یک کارپوشه یا پروفایل ایجاد می‌شود که از ابتدای ثبت‌ام تا آخر تحصیلات خودش می‌تواند از آن استفاده کند و تمامی اطلاعات فرد در آن ثبت می‌شود. این کار بین سازمان سنجش و آموزش و پرورش فعال شده است و از سال بعد به طور اتوماتیک می‌تواند سوابق تحصیلی خود را مشاهده کند و اگر مغایرتی دید آن را اصلاح کند. یکی از مشکلات ما مغایرت معدل بود و این کارپوشه می‌تواند مغایرت‌ها را کاهش دهد.

منبع: مهر

کد خبر 653055

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.