رفع تداخلات اراضی کشاورزی تا پایان سال ۱۴۰۲ صفر می‌شود

 وزیر جهاد کشاورزی گفت: رفع تداخلات اراضی کشاورزی تا پایان سال ۱۴۰۲ صفر می‌شود همچنین تا پایان عمر دولت سیزدهم سند تک برگ تمام اراضی کشاورزی به کشاورزان تحویل داده خواهد شد.

به گزارش ایمنا، سیدجواد ساداتی‌نژاد امروز_ جمعه سی‌ام دی‌ماه در جمع دامداران، کشاورزان و باغداران شهرستان پلدختر اظهار کرد: لرستان قطب تپنده در حوزه کشاورزی و دامپروری کشور است همچنین زیباترین و پرقدرت‌ترین مجموعه دیم کشور مخصوص این استان است.

وی افزود: ۷۰ درصد غذای مردم دنیا از محصولات دیم و ۳۰ درصد باقیمانده از زراعت آبی می‌باشد و متاسفانه در طول سال‌های گذشته بر حوزه دیم بخوبی تلاش نکردیم و میزان عملکرد کشاورزان دیم کار در این حوزه پایین است.

وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: بذر مناسب اراضی دیم و آموزش کافی در این خصوص به کشاورزان داده نشده، لذا طرح جهش دیم آغاز شده است و تنها ۳۵۰ هزار هکتار از اراضی تحت پوشش این طرح هستند.

وی گفت: لرستان در حوزه‌های مختلف کشاورزی رتبه خوبی دارد و هر حمایتی را برای توسعه این استان انجام خواهیم داد، خسارات سیل ۹۸ به لرستان بسیار بوده و باید برای جبران این عقب ماندگی در حوزه کشاورزی تلاش کرد.

ساداتی‌نژاد افزود: هفت ایستگاه پمپاژ در پلدختر وجود دارد که چهار ایستگاه آن مربوط به وزارت نیرو است، دو ایستگاه پمپاژ از پیشرفت خوبی برخوردار است و کمک خواهیم کرد تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.

وی با اشاره به توسعه باغات دیم در اراضی شیب‌دار گفت: هیچ اراضی شیب‌دار با قابلیت کشت در غرب کشور نباید خالی باشد و از تمامی ظرفیت ها باید استفاده کرد و در غیر این‌صورت نقطه ضعف منابع طبیعی و جهاد کشاورزی آن منطقه محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: ۸۰ میلیارد تومان اعتبار به توسعه باغات دیم در اراضی شیب‌دار لرستان اختصاص یافت که در این راستا به تولید ثروت و ایجاد اشتغال کمک خواهد کرد.

ساداتی‌نژاد گفت: طول رودخانه‌های لرستان مستعد توسعه شیلات است و موجب رونق اقتصادی شود، ۱۰ مجتمع خاویاری شیلات لرستان در طرح تحول در نظر گرفته شده است که امیدواریم سرمایه‌گذاران استقبال کنند و مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

وی اظهار کرد: رفع تداخلات اراضی کشاورزی تا پایان سال ۱۴۰۲ صفر می‌شود و تا پایان عمر دولت سیزدهم سند تک برگ تمام اراضی کشاورزی را به کشاورزان تحویل خواهیم داد چراکه کشاورز هویت ندارد و و برای دریافت تسهیلات هیچگونه سند تک برگ برای ضمانت ندارند.

وی گفت: از سال ۹۴ تا ۹۹ قرار بود تمامی اراضی کشاورزی صاحب سند شوند و زمانی که دولت سیزدهم آغاز به کار کرد تنها چهار درصد اراضی حدود ۲۸۰ هزار هکتار سند داشتند و اکنون این رقم به یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار رسیده است و حدود ۷۰۰ درصد افزایش یافته و تلاش خواهیم کرد روستاییان و کشاورزان تا پایان دولت برطرف شود.

ساداتی‌نژاد ادامه داد: مدرن‌ترین ابزار کشاورزی در دنیا کشاورزی قراردادی است در این طرح تمامی ابزار در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت و کشاورزان هم بدون دغدغه اقدامات لازم را انجام می دهند فاز دو کشاورزی قراردادی در کشور آغاز شده است و امیدواریم این روند توسعه یابد.

وی اظهار کرد: ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزان در سیل ۹۸ پلدختر از بین رفته و باید برای جانمایی زمین جدید اقدامات لازم صورت گیرد.

ساداتی‌نژاد افزود: در دو هزار هکتار از اراضی کشاورزی لرستان آبیاری تحت فشار انجام و در این خصوص اعتبارات ویژه در نظر گرفته شده و برای توسعه آن حمایت های لازم صورت خواهد گرفت.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: صنایع تبدیلی و تکمیلی در لرستان بسیار ضعیف است و نیازمند اقدامات ویژه می باشد در این راستا از سرمایه گذاران می شود تا این بخش در این استان توسعه یابد.

ساداتی‌نژاد افزود: ظرف هفته آینده حوزه تولید و تنظیم بازار و برنامه‌ریزی به اتحادیه دامداران کل کشور و استان ها واگذار می شود و خرید تضمینی هم به اتحادیه واگذار خواهد شد و نگاه ما این است که اتحادیه ها تنظیم بازار و تولید را مدیریت خواهند کرد.

وی ادامه داد: ۲۵ درصد پروتئین کشور توسط عشایر تامین می شود و تامین علوفه در فصل زمستان برای این قشر نیازمند اقدام ویژه است که باید به خوبی صورت گیرد.

وزیر جهادکشاورزی امروز (جمعه) در سفر یک روزه به شهرستان پلدختر قرار است از ایستگاه‌های پمپاژ تخریب شده از سیل فروردین ماه سال ۱۳۹۸ بازدید کرد.

وزیر جهادکشاورزی از مجتمع ماهیان خاویار واحدهای پرورش ماهی در مناطق «سراب جهانگیر» و «چم گز» و همچنین بازدید میدانی از پمپاژهای کشاورزی «واشیان» و «رنگین بان» از نزدیک آخرین وضعیت این طرح ها را بازدید کرد.

گفتنی است،فرهاد زیویار استاندار لرستان، سید حمید کاظمی نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی، رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی را در این شهر همراهی کردند.

منبع: ایرنا

کد خبر 635235

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.