قطع منبع انرژی چاره جلوگیری از هدررفت آن نیست

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: ساخت اصولی در راستای جلوگیری از هدررفت انرژی در بسیاری از ساختمان‌ها رعایت نشده است، لذا سازمان نظام مهندسی باید دقت لازم را داشته باشد و شهرداری نیز توجه ویژه کند تا بتوانیم حداقل انرژی را در ساختمان‌ها داشته باشیم.

محمدرضا فلاح در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: ساختمان‌های ما باید طبق ضوابط نظام مهندسی ساخته شود، به این معنی که هر مهندس وظیفه دارد طبق ضوابط سازمان نظام مهندسی ساختمان و شورای عالی شهرسازی، اقدام به طراحی ساختمان کند و شهرداری نیز بر آن اساس پروانه ملک را صادر می‌کند.

وی افزود: در این بین مسائلی وجود دارد که نادیده گرفته می‌شود، به عنوان مثال موضوع انرژی ساختمان باید جدی‌تر دنبال شود، چراکه در حال حاضر بسیاری از انرژی‌های ساختمان‌ها هدررفت دارد.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: از دیگر عوامل مؤثر در اتلاف انرژی، استفاده نکردن از پنجره‌های دوجداره در بسیاری از ساختمان‌ها است، همچنین ساختمان‌ها باید اصولی ساخته شود تا شاهد هدررفت انرژی نباشیم و با کمترین حرارت در ساختمان بهترین گرمایش و سرمایش را داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه ساخت اصولی در راستای جلوگیری از هدررفت انرژی در بسیاری از ساختمان‌ها رعایت نشده است، تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی باید دقت لازم را داشته باشد و شهرداری نیز توجه ویژه کند تا بتوانیم حداقل انرژی را در ساختمان‌ها داشته باشیم و مشکلاتی را که در حال حاضر در راستای افزایش و اتلاف انرژی در بناها داریم، نظاره‌گر نباشیم.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در ساختمان‌های دولتی نیز انرژی تا حد زیادی مصرف می‌شود که مستلزم تدبیر و چاره‌اندیشی اساسی است، چراکه با قطع کردن منبع انرژی، نتیجه مطلوبی حاصل نمی‌شود، بنابراین باید نسبت به مسیرهای هدررفت انرژی آگاه شد تا این مشکلات پیگیری و رفع شود.

به گزارش ایمنا، سهم بخش ساختمان در مصرف انرژی کشورها قابل توجه است و به همین دلیل طی چند دهه اخیر در اکثر کشورهای صنعتی اقدامات اساسی در زمینه اصلاح الگوی مصرف با استفاده از تدوین مقررات و ضوابط صورت گرفته است؛ طبق بررسی‌های به عمل آمده حدود ۴۰ درصد از سوخت کشور در ساختمان‌ها مصرف می‌شود که در مقایسه با سایر بخش‌ها از جمله صنعت، حمل‌ونقل و کشاورزی سهم قابل ملاحظه‌ای است و همین امر ضرورت صرفه‌جویی در مصرف انرژی در ساختمان‌ها را روشن می‌سازد.

کد خبر 634686

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.