اعلام برنامه‌های یکصدویکمین سالگرد شهادت میرزا کوچک‌خان

مدیرکل ارشاد و فرهنگ اسلامی استان گیلان، برنامه‌های یکصدویکمین سالگرد شهادت میرزا کوچک‌خان جنگلی را اعلام و تشریح کرد.

به گزارش ایمنا و به نقل از سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان، رضا ثقتی با اشاره به برگزاری یکصدویکمین سالگرد شهادت میرزا کوچک جنگلی در رشت اظهار کرد: مهم‌ترین ویژگی کنگره امسال این است که بنا داریم نام میرزاکوچک‌خان، تنها در گیلان محفوظ نباشد بلکه پژواک صدایش در سراسر ایران طنین‌انداز شود.

او با بیان اینکه کار برای نهضت جنگل ظرفیت‌های زیادی دارد، افزود: بنا بر این است که در برنامه‌های امسال، ابعاد مختلفی مانند تبارشناسی و تاریخ‌شناسی نهضت جنگل بررسی شود.

دبیر کنگره بین‌المللی میرزا کوچک جنگلی با اشاره به مهم‌ترین برنامه‌های اجلاسیه رشت گفت: این اجلاسیه ۹ صبح پنجشنبه دهم آذرماه در تالار مرکزی رشت برگزار می‌شود و سخنرانی مسئولان کشوری، ارائه سخنرانی‌های علمی، اهدای جایزه سال میرزا و رونمایی از تمبر وی و رونمایی از ۷۰ نوع تولیدات هنری کنگره میرزا از جمله برنامه‌های این روز است.

ثقتی افزود: مجتمع فرهنگی هنری سردار جنگل پس از یک دهه تعطیلی در این هفته افتتاح و به عنوان تئاتر شهر فعالیت خواهد کرد.

او با بیان اینکه هیچ سازمان مشخصی متولی بازشناسی نهضت جنگل در کشور نیست، تصریح کرد: هر سازمان و نهادی بر اساس رسالت خود کارهای مقطعی در این‌باره انجام داده، اما به دنبال آن هستیم که پس از پایان کنگره، بنیاد دائمی میرزا کوچک تشکیل و به صورت مستقل در حوزه نهضت جنگل در طول سال فعالیت کند.

مدیرکل ارشاد و فرهنگ اسلامی استان گیلان با اشاره به ارسال بیش از ۷۰ عنوان مقاله علمی به کنگره میرزا کوچک گفت: برخی از این مقالات از کشورهای خارجی هستند و در نهایت این آثار علمی در یک کتاب چاپ می‌شود.

ثقتی افزود: ۴۰ عنوان کتاب درباره نهضت جنگل وجود دارد که بخشی از آن چاپ شده و بخشی از آن نیز در آینده چاپ می‌شود.

به گفته او، نخستین مدل بسیج مردمی توسط میرزا کوچک ارائه شده است، زیرا نیرو و قوا، رسانه و پشتوانه لجستیک میرزا، مردم بودند و هدف این شهید نیز تنها اعتلای ملت ایران بوده است.

دبیر کنگره بین‌المللی میرزا کوچک جنگلی با بیان اینکه خیانت و نفوذ دشمنان دو عامل شکست نهضت جنگل است، تصریح کرد: برخی از یاران به دلیل ترس و عافیت‌طلبی و برخی جاسوسان نیز در قالب شخصیت انقلابی به نهضت جنگل نفوذ کرده و آن را شکست دادند، اما میرزا کوچک با شهادت خود نامش را در تاریخ ماندگار کرد.

کد خبر 622646

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.