۳ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۵
شهر در تلاطم خوش‌رکاب‌ها

تلاش مدیریت شهری تیران به منظور توسعه حمل‌ونقل عمومی قوت قلبی برای شهروندان شده و شهر زیر چرخ خوش‌رکاب‌ها است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، حمل‌ونقل عمومی یکی از مؤلفه‌های مهم و از شاخص‌های توسعه شهر به‌شمار می‌آید. مسئولان شهری توسعه زیرساختی این حوزه را جزو وظایف اصلی و از اولویت‌های کاری خود می‌دانند.

تجهیز و نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی حائز اهمیت است، تخصیص اعتبار و توزیع یارانه به منظور حمایت از شهروندان در این راستا انجام می‌شود، اما فرهنگ‌سازی برای بهره‌برداری از ناوگان حمل‌ونقل عمومی به جای استفاده از خودروی شخصی نیز اهمیت دارد.

مدیریت شهری تیران در دوره جدید علاوه بر ساماندهی خطوط حمل‌ونقل عمومی بر فرهنگ‌سازی استفاده از این ناوگان نیز تاکید داشته است و در این راستا خط سوم مینی‌بوس شهر راه‌اندازی و با ساماندهی تاکسی‌ها و سرویس مدارس تحولی در شهر ایجاد شده است که قوت قلبی برای شهروندان است. قیمت مناسب حمل‌ونقل عمومی و تسهیل در دسترسی به امکانات این حوزه می‌تواند انگیزه لازم را به شهروندان برای استفاده از ناوگان حمل‌ونقل عمومی بدهد و موجب توسعه خدمات این بخش شود.

شهر مهاجرپذیر تیران در مرکز شهرستان تیران و کرون نیازمند توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی است تا علاوه بر ساکنان شهر تیران عبور و مرور برای ساکنان شهرها و روستاهای این منطقه نیز تسهیل شود.

همزمان با بازگشایی مدارس و به دلیل نبود توانایی مالی شهروندان در پرداخت بالای هزینه سرویس، مدیریت شهری اقدام به آماده‌سازی مینی‌بوس‌های کوچک جهت حمل‌ونقل دانش‌آموزان کرده است. این سرویس‌ها مرهمی بر دل شهروندان شده و کمبودهای ناوگان عمومی را جبران کرده است.

فعالیت بیش از ۱۰۰ سرویس مدرسه در شهر

مهرداد رحمتی، مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل عمومی شهرداری تیران در این خصوص به خبرنگار ایمنا می‌گوید: سه شرکت سرویس مدرسه با ظرفیت بیش از ۱۰۰ خودرو از زمان بازگشایی مدارس کار خود را آغاز کرده‌اند.

وی می‌افزاید: علاوه بر این خودروها، مینی‌بوس‌های شهری و بین شهری و تاکسی‌های شهری نیز در جابه‌جایی دانش‌آموزان نقش دارند.

مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل عمومی شهرداری تیران با بیان اینکه خط سوم مینی‌بوس شهر فعال شده است، خاطرنشان می‌کند: به زودی یک مینی‌بوس شهری دیگر نیز به خط اضافه خواهد شد تا شهروندان در شرایط بهتری از خدمات این حوزه بهره ببرند و حمل‌ونقل عمومی توسعه پیدا کند.

رحمتی تاکید می‌کند: استقبال شهروندان از حمل‌ونقل عمومی بیشتر شده است و افزایش تقاضا بر توسعه زیرساخت‌ها تأثیر می‌گذارد.

حمل‌ونقل عمومی زیر ذره‌بین پلیس

سرگرد محمد حیدری، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تیران و کرون تصریح می‌کند: پلیس بر فعالیت حمل‌ونقل عمومی نظارت کامل دارد و اصول ایمنی و رعایت قوانین از سوی رانندگان این بخش مورد انتظار است.

وی ادامه می‌دهد: آموزش رانندگان حمل‌ونقل عمومی و نظارت بر ایمنی خودروها به صورت دوره‌ای در مقاطع مختلف زمانی انجام می‌شود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تیران و کرون با بیان اینکه تیم مشترکی برای نظارت بر سرویس مدارس در ساعات اولیه صبح و هنگام تعطیلی مدارس تشکیل شده است، تاکید می‌کند: کارشناسان پلیس راهنمایی و رانندگی و نیروهای سازمان حمل‌ونقل عمومی در قالب این تیم مشترک فعالیت نظارتی دارند.

سرگرد حیدری می‌گوید: نظارت بر ایمنی و رعایت قوانین رانندگی بر تمام بخش‌های ناوگان حمل‌ونقل عمومی اثرگذار است.

تحول جدی در حمل‌ونقل عمومی شهر تیران

حسن حجتی، شهردار تیران با اشاره به افزایش تعداد مینی‌بوس‌های شهری، تاکسی‌ها و سرویس مدارس، می‌گوید: مدیریت شهری در دوره جدید به این عرصه نگاه ویژه‌ای داشته است تا علاوه بر تسهیل در ارائه خدمات به شهروندان، مانع از ایجاد ترافیک سنگین در کوتاه‌مدت و بلندمدت شویم.

وی تصریح می‌کند: افزایش خطوط خدمت‌رسانی، تقویت ناوگان حمل‌ونقل عمومی با توزیع یارانه ماهیانه، اصلاح و نوسازی ایستگاه‌های اتوبوس و تاکسی و فرهنگ‌سازی برای بهره‌گیری از حمل‌ونقل عمومی از اقدامات انجام شده در این بخش است.

شهردار تیران ادامه می‌دهد: مسیر خدمت‌رسانی در حوزه حمل‌ونقل عمومی شتاب گرفته است و این راه تا رسیدن به نقطه مطلوب بر اساس بودجه تعیین شده شهرداری ادامه دارد.

حجتی از شهروندان خواست از حمل‌ونقل عمومی به جای خودروی شخصی استفاده کنند تا مانع از بروز مشکلات ترافیکی و گسترش نامتوازن شهر در آینده شوند.

کد خبر 619200

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.