آیا در سیاره مریخ آب وجود دارد؟

طی چند سال اخیر نشانه‌هایی از وجود آب در سیاره مریخ مشاهده شده است و دانشمندان مختلفی ازجمله دانشمندان ایتالیایی توانسته‌اند با استفاده از داده‌هایی که توسط سفینه‌های فضایی از سطح مریخ ارسال شده، دریاچه‌هایی را زیر لایه‌های سطحی مریخ شناسایی کنند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، با توجه به ناهمواری‌های بسیاری در سطح سیاره مریخ، احتمال داده می‌شود که برخی از این ناهمواری‌ها نشانه‌هایی از وجود رودخانه و حتی دریاهایی است که در گذشته در این سیاره وجود داشته است.

امروزه فرضیه‌های بسیاری پیرامون وجود حیات باستانی در سیاره مریخ مطرح شده، از طرفی وجود آب در این سیاره تقریباً اثبات شده و همین مسئله دانشمندان را نسبت به قبل کنجکاو کرده است. برای بررسی بیشتر احتمال وجود حیات و شناخت شرایط این سیاره با عمران مرادی، پژوهشگر علوم فضایی گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

چرا فرضیه وجود حیات باستانی در سیاره مریخ مطرح شده است؟

درواقع ناهمواری‌هایی که در سطح سیاره مریخ مشاهده شده است، شباهت بسیاری به رودخانه دارد از همین جهت فرضیه‌ای تحت عنوان وجود حیات باستانی در سیاره مریخ برای برخی از دانشمندان شکل گرفته است.

منظور از وجود حیات باستانی در سیاره مریخ چیست؟

به‌اعتقاد برخی از دانشمندان شاید در گذشته سیاره مریخ میزبان حیاتی بوده که احتمالاً این حیات بسیار پررونق‌تر از حیات موجود در سیاره زمین بوده است؛ درواقع احتمال می‌رود که در گذشته سیاره مریخ آب، جنگل و دریاهای بسیاری داشته، اما به‌تدریج حیات موجود در این سیاره به دلیل جو رقیق آن از بین رفته است.

تفاوت جو زمین با دیگر سیارات چیست؟

به طور کلی جو سیاره زمین متعادل است؛ سیاره زهره دارای جوی غلیظ است و جو سیاره مریخ نیز رقیق بوده، اما جو سیاره زمین مانند هیچ‌یک از این سیارات نیست. درواقع اگر جو سیاره‌ای مانند سیاره زهره غلیظ باشد، گرمای ناشی از خورشید در جو باقی می‌ماند و شرایط گلخانه‌ای ایجاد می‌شود؛ این شرایط امروزه در سیاره زمین نیز مورد بحث است، زیرا آلودگی می‌تواند منجر به شکل‌گیری پدیده گلخانه‌ای شود.

افزایش غلظت جو به این معنا است که هنگام ورود نور خورشید به سیاره، جو، گرمای خورشید را جذب خود می‌کند و به مرور زمان شرایطی گلخانه‌ای ایجاد می‌شود که این شرایط منجر به گرمایش سیاره خواهد شد. امروزه این شرایط برای سیاره زهره رخ‌داده است و باعث شده که سیاره زهره اکنون به داغ‌ترین سیاره منظومه‌شمسی تبدیل شود.

ویژگی‌های جو رقیق چیست؟

هنگامی که جو سیاره‌ای رقیق باشد، موجب می‌شود که در ابتدا تشعشعات خورشیدی به خصوص امواج فرابنفش بدون هیچ‌گونه تغییرات و عبور از فیلتری به سطح سیاره برسد و قطعاً به موجب این مسئله حیات موجود در سیاره از بین می‌رود.

درمورد سیاره مریخ نیز این احتمال دارد که جو رقیق حاکم بر سیاره منجر به تبخیر سریع آب‌های سطحی و پراکنده شدن آن در جو شود؛ بنابراین ممکن است در گذشته دریاهای روی این سیاره وجود داشته‌باشد، اما به دلیل جو رقیق این سیاره، سیستم بارش کنترل نشده و آب موجود در سیاره نیز حفظ نشده است و به موجب این مسئله آب‌های سطحی به همراه حیات موجود بر سیاره مریخ از بین رفته است.

چرا بشر به‌دنبال کشف حیات موجود در سیاره مریخ است؟

اطلاعات و شرایط حاکم بر سیاره مریخ باعث می‌شود که احتمالاتی ناشی از وجود حیاتی باستانی در سیاره مریخ مطرح شود و حتی ممکن است حیات موجود در این سیاره، پررونق‌تر از سیاره زمین باشد، بنابراین فرضیه‌های مطرح شده پیرامون سیاره مریخ باعث شد که انسان‌ها به‌خصوص سازمان‌های فضایی مانند ناسا تحقیقات بسیاری پیرامون این مسئله انجام دهند و سفینه‌های فضایی را به سطح سیاره مریخ ارسال کنند.

هدف از ارسال سفینه‌های فضایی به سیاره مریخ چیست؟

به طور کلی سفینه‌های فضایی که به سیاره مریخ ارسال می‌شوند دو سوژه بسیار مهم را دنبال می‌کنند که یکی از آن‌ها، نشانه‌های وجود آب در این سیاره است.

اهمیت وجود آب در سیارات دیگر چیست؟

به‌دلیل اینکه آب سرچشمه و عامل اصلی تشکیل حیات است، بنابراین اگر در نقطه‌ای از کیهان آب وجود داشته‌باشد، قطعاً احتمال اینکه حیاتی مانند سیاره زمین نیز در آن نقطه شکل بگیرد، بسیار زیاد خواهد شد به همین دلیل یکی از نشانه‌هایی که بشر برای تشخیص حیات در سیاره مریخ دنبال می‌کند، احتمال وجود آب در این سیاره است.

آیا تاکنون بشر نشانه‌هایی از وجود آب در سیاره مریخ یافته است؟

بله؛ طی چند سال اخیر نشانه‌هایی از وجود آب در سیاره مریخ مشاهده شده و دانشمندان مختلفی از جمله دانشمندان ایتالیایی توانسته‌اند با استفاده از داده‌هایی که توسط سفینه‌های فضایی از سطح مریخ ارسال شده است دریاچه‌هایی را زیر لایه‌های سطحی مریخ شناسایی کنند که البته این دریاچه‌ها متشکل از آب‌های شوری هستند که میزان شوری آن‌ها منجر به پایین آمدن درجه انجماد آن‌ها شده است و به همین دلیل آب موجود در سیاره مریخ می‌تواند، جاری باشد.

گاهی اوقات نیز در سطح سیاره مریخ نشانه‌هایی از وجود آب‌راه‌هایی کوچک مشاهده می‌شود. معمولاً این آب‌راه‌ها در مواقعی مشاهده می‌شود که فصل تابستان سیاره مریخ محسوب می‌شود و درواقع ناشی از ذوب شدن یخ‌های سیاره مریخ است؛ البته مشاهده آب‌راه‌ها در سیاره مریخ به‌صورت تخمینی است و دانشمندان احتمال می‌دهند که آب‌راه‌ها ناشی از ذوب شدن یخ‌های سیاره مریخ باشد.

سخن آخر...

با وجود تحقیقات انجام شده می‌توان گفت که وجود آب در سیاره مریخ تقریباً اثبات شده است و اکنون بشر می‌داند که در برخی از نقاط سیاره مریخ آب وجود دارد.

کد خبر 619097

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ام لبنین AF ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
    0 0
    به نظر من که این قدر تحقق کرده ام نتیجه اش این است که احتمال زیاد دارد در سیاره مریخ هم آب وجود دارد