کاهش تولید نفت یک تصمیم گروهی بود

دبیرکل اوپک در یک کنفرانس انرژی در آفریقای‌جنوبی اعلام کرد تصمیم گروه اوپک‌پلاس برای کاهش تولید نفت، با توافق جمعی و برای جلوگیری از بحران و مهار نوسان بازار، گرفته شد.

به گزارش ایمنا و به نقل از رویترز، هیثم الغیص در کنفرانس هفته انرژی آفریقا، اظهار کرد: مسئولان هیأت‌های نمایندگی اوپک پلاس و من، به اتفاق آرا تصمیم گرفتیم رویکرد پیش‌نگرانه و پیشگیرانه‌ای در تلاش‌های خود برای تقویت ثبات پایدار در بازارهای جهانی داشته باشیم.

وی در ادامه افزود: با موانع اقتصاد کلان که برای ماه‌های آینده پیش‌بینی می‌شود و احتمال جدی وقوع رکود اقتصاد جهانی که می‌توان گفت هم‌اکنون در بعضی از نقاط جهان اتفاق افتاده است، درباره ضرورت اینکه هم‌اکنون اقدام و از وقوع بحران بعد جلوگیری شود، توافق میان وزیران وجود داشت.

پس از اینکه کاخ سفید، عربستان‌سعودی را متهم کرد که بعضی از کشورهای عضو اوپک را مجبور کرده است به کاهش تولید رأی دهند، اعضای این گروه واکنش نشان دادند و بر حمایت از این تصمیم تاکید کردند. کشورهای اوپک‌پلاس شامل اعضای اوپک و متحدانشان نظیر روسیه هستند.

دبیرکل اوپک در این کنفرانس گفت: ذخایر نفت و گاز طبیعی با افزایش چشمگیر تقاضا در دهه‌های آینده، همچنان پر تقاضا خواهند ماند.

وی در ادامه افزود: اوپک پیش‌بینی می‌کند که تقاضای جهانی برای انرژی از معادل ۲۸۶ میلیون بشکه نفت در سال ۲۰۲۱ به میزان ۲۳ درصد رشد کرده و تا سال ۲۰۴۵ به معادل ۳۵۱ میلیون بشکه نفت می‌رسد و نفت، بزرگ‌ترین سهم را در سبد انرژی خواهد داشت. اگر سرمایه‌گذاری در نفت محقق نشود، ممکن است کمبود عرضه جدی وجود داشته باشد که به نوسان شدیدتر منتهی می‌شود.

در این بین، کشورهای عضو اوپک پلاس همچنان به حمایت از مواضع خود ادامه می‌دهند.

مالزی: تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید برای پرداختن به ابهامات بازار بود

مالزی به کشورهای دیگر اوپک‌پلاس پیوست که از تصمیم این گروه برای کاهش هدف تولید نفت حمایت کردند. «مصطفی محمد» وزیر اقتصاد مالزی، در بیانیه‌ای اعلام کرد کشورهای اوپک‌پلاس در رسیدگی به ابهامات در وضعیت عرضه و تقاضای جهانی نفت، به صورت گروهی عواملی را در نظر گرفتند که شامل عوامل بازار بود. از نقطه نظر تداوم ابهامات، مالزی به همکاری نزدیک با اوپک‌پلاس ادامه می‌دهد تا ثبات بازار نفت جهانی را تضمین کند.

تاکید عراق به حمایت از اوپک پلاس و عربستان سعودی

وزارت خارجه عراق اعلام کرد این کشور هیچ گونه تهدید یا سیاست فشار را نمی‌پذیرد و بر حمایت از اوپک پلاس و عربستان سعودی در تصمیم برای کاهش تولید نفت، تاکید کرد.

در این بیانیه که توسط خبرگزاری دولتی عراق منتشر شد، وزارت خارجه عراق خواستار حل هر گونه عدم توافق مربوط به این موضوع از طریق راه‌های طبیعی و در چارچوب یک دیالوگ مستقیم و متوازن شد.

کویت: تصمیم اوپک پلاس به اتفاق آرا و بر مبنای مطالعات اقتصادی بود

خبرگزاری دولتی کویت به نقل از وزارت خارجه کویت گزارش کرد تصمیم اخیر اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت، به صورت گروهی گرفته شد و بر مبنای بررسی‌های اقتصادی بازارهای نفت بین‌المللی بود.

سودان: تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید گروهی بود

وزارت خارجه سودان در بیانیه‌ای اعلام کرد تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید به میزان دو میلیون بشکه در روز، به اتفاق آرا گرفته شد و این کشور از موضع عربستان سعودی مبنی بر اینکه تصمیمات اوپک پلاس کاملاً اقتصادی هستند، پشتیبانی می‌کند. این تصمیم برای مبنای واقعیت‌های عرضه و تقاضا بوده و هدف آن تضمین ثبات بازارهای انرژی بوده است.

کد خبر 613174

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.