حمایت از نابینایان در نهاد کتابخانه‌ها تداوم دارد

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: رویکرد حمایت از حوزه نابینایان در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تداوم دارد.

به گزارش ایمنا و به نقل از نهاد کتابخانه‌های کشور مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری انجمن نابینایان ایران و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در آستانه روز «ایمنی عصای سفید» با حضور علی‌اکبر جمالی مدیرعامل انجمن نابینایان ایران، منصور شادکام قائم‌مقام انجمن، مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، محمدرضا هراتی معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی، هادی آشتیانی مشاور اجرایی و امور حوزه دبیرکل، اصغر گودرزی مدیرکل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌ها و مرضیه خالویی مشاور معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی، برگزار شد.

این تفاهم‌نامه با هدف همکاری در اجرای برنامه‌های فرهنگی برای توانمندسازی کاربران نابینا و کم‌بینا و همچنین هم‌افزایی برای ارتقای خدمات به نابینایان و کم‌بینایان در کتابخانه‌های عمومی به امضا رسید.

پیش رو بودن نهاد در فعالیت‌های حوزه نابینایان

علی‌اکبر جمالی، مدیرعامل انجمن نابینایان ایران در این مراسم با تبریک به مناسبت ولادت حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) و همچنین تقدیر از رویکرد سازنده مسئولان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در حوزه نابینایان در سخنانی گفت: خوشبختانه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سال‌های اخیر در فعالیت‌های حوزه نابینایان از دستگاه‌های پیشرو بوده و علاوه بر وظایف ذاتی خود در این حوزه، حمایت ویژه‌ای از گروه‌های خاص به‌ویژه نابینایان و کم‌بینایان داشته است.

وی بحث استخدام کتابداران نابینا در کتابخانه‌های عمومی را یکی از اقدامات اساسی و شایسته تقدیر در نهاد دانست و گفت: موضوع اشتغال برای نابینایان همواره یکی از دغدغه‌های جدی در این حوزه بوده است. بر این اساس ما بسیار به رویکرد جدید نهاد و این اقدام ارزشمند ارج می‌گذاریم. امیدوارم با امضای این تفاهم‌نامه سطح همکاری‌های دو طرف توسعه پیدا کند.

ارتقای سطح خدمات فرهنگی در جامعه نابینایان

منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران نیز در این مراسم با ابراز خرسندی از انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان نهاد و انجمن اظهار کرد: بسیاری از مشکلات و گرفتاری‌های موجود در جامعه ریشه در مسائل فرهنگی دارد. رکن توسعه هر کشور فرهنگ آن کشور است و رکن اصلی فرهنگ هر کشور کتاب و کتابخوانی است. بر این اساس هر چقدر موضوع کتاب و کتابخوانی در کشور ترویج و گسترش پیدا کند، به توسعه کشور در همه حوزه‌های سیاسی و اقتصادی منجر خواهد شد. از این جهت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به عنوان یکی از متولیان عرصه فرهنگ، نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌کند.

وی افزود: بر اساس آمارهای موجود ما چیزی حدود ۸۰۰ هزار نفر نابینا و کم‌بینا در کشور داریم که نیاز مبرمی به کتابخانه‌ها و خدمات کتابخانه‌ای دارند. ما تاکنون با کمک شرکت‌هایی که به مسئولیت اجتماعی خودشان عمل می‌کنند، ۱۵ کتابخانه گویای دیجیتال راه‌اندازی کردیم؛ کتابخانه‌هایی که به تجهیزات روز دنیا مجهز هستند. از این تعداد هشت کتابخانه را در کتابخانه‌های عمومی نهاد ایجاد کردیم که تقویت این حوزه می‌تواند به ارتقای سطح خدمات فرهنگی در جامعه نابینایان منجر شود.

قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران ادامه داد: انجمن همواره تعاملات خوبی با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور داشته، اما در برخی استان‌ها با چالش‌هایی در ایجاد ارتباط و تعامل با ادارات‌کل استانی روبه‌رو هستیم که امیدواریم با امضای این تفاهم‌نامه و همکاری خوب مدیران‌کل استانی، اقدامات مؤثر و ارزشمندی در حوزه نابینایان در کتابخانه‌های عمومی به انجام برسانیم.

وی با تقدیر از دبیرکل پیشین نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: در زمان مدیریت مختارپور چیزی حدود ۵۰ نفر از نابینایان در کتابخانه‌های عمومی استخدام شد؛ این در حالی بود که در دوره‌های قبلی مدیریت نگاه و رویکرد مثبتی در حوزه نابینایان در نهاد وجود نداشت. اما مختارپور انقلابی در این حوزه ایجاد کرد که این رویکرد مثبت تاکنون نیز ادامه پیدا کرده است. آقای رمضانی نیز با روحیه بسیار مثبت و با هدف خدمت به جامعه نابینایان و کم‌بینایان حمایت بی‌دریغی داشته‌اند که از ایشان نیز بسیار سپاسگزاری می‌کنیم.

حمایت از حوزه نابینایان در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تداوم دارد

مهدی رمضانی، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز در ادامه این مراسم ضمن تبریک به مناسبت ولادت حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) و گرامیداشت روز جهانی «ایمنی عصای سفید» در سخنانی اظهار کرد: قرار گرفتن جامعه نابینایان و کم‌بینایان در فعالیت‌ها و برنامه‌های نهاد از حیث توجه و اهمیت موضوع است؛ نه از حیث استثنا کردن؛ همانطور که کودکان و نوجوانان و سالمندان را نیز جزو گروه‌های خاص دسته‌بندی می‌کنیم. ما در موضوع نابینایان هم دغدغه‌مند هستیم و انگیزه بسیاری برای تلاش و پیگیری مسائل این آن‌ها داریم.

وی افزود: بنده طی بیش از چهار سالی که در نهاد مشغول خدمت هستم، همزمان با حضور جناب آقای مختارپور در نهاد بیش از سه سال به عنوان معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی خدمت کرده‌ام. آقای مختارپور به عنوان فردی دغدغه‌مند و متخصص در حوزه کتاب، مسائلی را در حوزه نابینایان پیگیری کردند و فضای بسیار مثبتی را در حوزه نابینایان ایجاد کردند که ان‌شاءالله در ادامه این مسیر این نگاه و رویکرد تقویت نیز خواهد شد. ما در عمل نشان داده‌ایم که موضوع گروه‌های خاص و نابینایان دغدغه ما است و حتی اگر تفاهم‌نامه‌ای هم در میان نباشد ما فعالیت در این حوزه را وظیفه خود می‌دانیم و آنچه وعده داده‌ایم عمل خواهیم کرد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در ادامه سخنان خود به بیان نکاتی در موضوعاتی چون همکاری و تعامل انجمن نابینایان ایران در جلب حمایت‌های لازم برای ارتقای سطح خدمات فرهنگی به نابینایان، لزوم دست یافتن به آمار دقیق از نابینایان و کم‌بینایان در استان‌ها برای برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری هدفمند در این حوزه، توجه به مدل‌های جدید ارائه خدمت به نابینایان نسبت به پراکندگی جمعیت ایشان، پویایی بیشتر و گسترش حضور همکاران کتابدار نابینا در فعالیت‌های کتابخانه‌ای پرداخت.

در بخشی از این جلسه اصغر گودرزی، مدیرکل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌های نهاد به ارائه گزارشی از روند پیگیری و اجرای مهم‌ترین موضوعات مشترک مطرح شده در آخرین جلسه برگزار شده بین طرفین، از جمله فعال شدن بخش‌های نابینایان در کتابخانه‌های عمومی، تأمین نیروی انسانی این بخش‌ها، ارسال اقلام آموزشی و روند گویا سازی کتاب برای نابینایان پرداخت.

این تفاهم‌نامه با هدف همکاری در اجرای برنامه‌های فرهنگی برای توانمندسازی کاربران نابینا و کم‌بینا و همچنین هم‌افزایی برای ارتقای خدمات به نابینایان و کم‌بینایان در کتابخانه‌های عمومی به امضا رسیده است.

برگزاری دوره‌های آموزشی مشترک ویژه کتابداران بخش نابینایان و کم‌بینایان؛ برگزاری مسابقات کتابخوانی، ویژه اعضای دارای آسیب بینایی در گروه‌های سنی مختلف، تعامل برای ایجاد بخش نابینایان در کتابخانه‌ها حسب مفاد دستورالعمل نابینایان، تهیه بانک اطلاعاتی مناسب از افراد داری آسیب بینایی برای ارائه خدمات کتابخانه به آنان، تعامل مشترک با دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط در حوزه نابینایان و کم‌بینایان برای توسعه خدمات و تعامل مشترک با ناشران به منظور اخذ مجوز تولید نسخه بریل و گویای آثار ناشران با رعایت ضوابط کارشناسی نهاد برای کتابخانه‌های دارای بخش نابینایان و کم‌بینایان از جمله تعهدات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و انجمن نابینایان ایران برای اجرایی شدن این تفاهم‌نامه است.

همچنین برای اجرایی شدن این تفاهم‌نامه در سطح ملی «مدیرکل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌ها» به عنوان نماینده نهاد و «قائم‌مقام انجمن» به عنوان نماینده انجمن مسئولیت هماهنگی و نظارت بر حسن اجرای این تفاهم‌نامه را در سطح کشور به عهده خواهند داشت و گزارش اقدامات انجام شده را به صورت مستمر به سازمان‌های متبوع خود ارائه خواهند کرد. در سطح استانی نیز مدیرکل کتابخانه‌های عمومی و رئیس انجمن نابینایان در استان، مسئولیت عملیاتی شدن و اجرای تفاهم‌نامه را بر عهده دارند و به صورت مستمر گزارش اقدامات انجام شده را به سازمان‌های متبوع خود ارائه می‌کنند.

کد خبر 612157

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.