توسعه روابط، مصلحت اقتصادی دو کشور ایران و روسیه است

معاون اول رئیس‌جمهور در نشستی با مدیران شرکت‌های عالی‌رتبه روسیه فرصت‌ها و چالش‌های توسعه روابط تجاری فی‌مابین را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، محمد مخبر عصر دیروز _چهارشنبه سیزدهم مهرماه_ در بدو ورود به شهر مسکو جهت شرکت در دومین مجمع اقتصادی خزر، با مدیران ۱۵ شرکت عالی‌رتبه روسی در حوزه‌های مختلف انرژی، نفت و گاز، کشتیرانی، و محصولات کشاورزی که دستیار ویژه رئیس‌جمهور روسیه نیز حضور داشت، جلسه‌ای برگزار و ضمن استماع گزارش فعالیت‌ها و مراودات آنها با بخش‌های خصوصی و دولتی در ایران، موانع رفع چالش‌های پیش رو و گسترش سطح تعاملات را بررسی کرد.

در این جلسه که وزرای نفت، اقتصاد، جهاد کشاورزی، قائم‌مقام بانک مرکزی و معاونین وزرای خارجه، صمت و راه و شهرسازی هم حضور داشتند و تا پاسی از شب به طول انجامید، معاون اول رئیس‌جمهور، عزم جدی دولت سیزدهم برای توسعه روابط با شرکت‌ها و فعالان اقتصادی روسی را مورد تاکید قرار داد و گفت: فارغ از مسئله تحریم‌ها، مصلحت اقتصادی دو کشور حکم می‌کند که در اسرع وقت و در بالاترین سطوح روابط اقتصادی تسهیل و گسترش یابد.

وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی ممتاز ایران خطاب به مدیران شرکت‌های عالی‌رتبه روسی خاطرنشان کرد: موقعیت جغرافیایی ایران به شکلی است که جدای از مرزهای خویش، می‌تواند شرکای تجاری را به کشورهای مختلف دیگر نیز متصل سازد و یک شاهراه اقتصادی بین منطقه‌ای بسازد.

معاون اول رئیس‌جمهور برخی مسائل اداری و سازوکارهای حقوقی را مانعی برای سرعت بخشی به کارها در هر دو کشور خواند و تاکید کرد: برای توسعه روابط باید فراتر از اقدامات روزمره عمل کرد و این امر مهم بدون کار شبانه‌روزی و برنامه عملیاتی دقیق محقق نمی‌شود.

مخبر برنامه‌ریزی برای تولیدات مشترک را یکی از زمینه‌های مهم برای توسعه روابط اقتصادی برشمرد و از مدیران شرکت‌های عالی‌رتبه روسی خواست تا با سفر به ایران و بررسی شرایط از نزدیک، توافقات فعلی را هرچه زودتر عملیاتی سازند.

گفتنی است در ابتدای این نشست کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه توضیحاتی در خصوص وضعیت مبادلات تجاری دو کشور ارائه داد و سپس مدیران ۱۵ شرکت عالی‌رتبه روسیه فعالیت‌های خود را در زمینه توسعه نفت و گاز، انرژی، فروش محصولات کشاورزی، تأمین قطار، ترانزیت، توسعه بنادر و کشتیرانی در خزر و گسترش خدمات فنی مهندسی تشریح کردند و پیشنهادهایی برای رفع موانع پیش روی ارائه دادند.

در پایان این نشست مقرر شد در محورهای مورد بحث و با توجه به پیشنهادهای ارائه شده، جلساتی جداگانه بین هیئت ایرانی با مسئولان متناظر در کشور روسیه هماهنگ شود تا کارشناسان دو طرف هرچه سریع‌تر برای رفع موانع و نهایی‌سازی پیشنهادها به جمع‌بندی عملیاتی و اجرایی برسند.

گفتنی است دومین مجمع اقتصادی کشورهای پیرامون خزر در مسکو پایتخت کشور روسیه در حال برگزاری است و معاون اول رئیس‌جمهور ایران به همراه نخست‌وزیران چهار کشور ساحلی دیگر در آن حضور دارند.

کد خبر 610156

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.