خط و نشان بایدن برای رئیس‌جمهور روسیه

رئیس‌جمهور آمریکا خطاب به ولادیمیر پوتین گفت: شک نکن که واشنگتن و ناتو آماده دفاع از هر وجب از خاک ناتو هستند.

به گزارش ایمنا، اظهارات جو بایدن در پاسخ به سخنرانی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در اوایل روز جمعه قبل از امضای معاهده‌هایی بود که راه را برای پیوستن چهار منطقه اوکراین به روسیه هموار می‌کند؛ اقدامی که ایالات متحده و متحدانش آن را به شدت محکوم کردند.

رئیس‌جمهور آمریکا بدون اشاره به اینکه خطاب سخنانش کدام بخش از سخنرانی پوتین است، گفت: آمریکا در کنار متحدان خود در ناتو کاملاً آماده است تا از هر اینچ خاک ناتو دفاع کند. پوتین، حرف من را اشتباه متوجه نشوید. هر اینچ.

پوتین در سخنرانی خود، ایالات متحده را بابت استفاده از سلاح‌های هسته‌ای علیه ژاپن در سال ۱۹۴۵ سرزنش کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا تاکید کرد: "کلمات و تهدیدهای بی‌ملاحظه" پوتین، آمریکا و متحدانش را مرعوب نمی‌کند.

بایدن گفت: اقدامات پوتین نشانه‌ای از این است که او در حال تقلا کردن است.

بایدن با بیان اینکه پوتین "نمی‌تواند قلمروی همسایه‌اش را تصرف کند و قسر در برود"، گفت: ایالات متحده هرگز این را به رسمیت نمی‌شناسد. به صراحت بگویم که جهان هم آن را به رسمیت نخواهد شناخت.

بیانیه رئیس‌جمهور آمریکا نشان‌دهنده دور دیگری از هشدارهای متقابل بین روسیه و غرب است. طی روزهای گذشته، رئیس‌جمهور روسیه گفت که کشورش اکنون در حال مبارزه با "کل ماشین نظامی غرب" است و تاکید کرد که در صورت نیاز مسکو "مطمئناً از تمام سیستم‌های تسلیحاتی موجود استفاده خواهد کرد تا از تمامیت ارضی و مردم خود محافظت کند."

مسکو تصریح کرد: به محض اینکه مناطق اوکراینی مذکور بخشی از روسیه شوند، حملات نظامی کی‌یف به آنها را به عنوان "اقدامات تجاوزکارانه علیه فدراسیون روسیه" در نظر خواهد گرفت.

کد خبر 608844

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.