۹ درصد جمعیت گلستان سالمند است/امید به زندگی در زنان به ۷۶ سال رسید

رئیس گروه سلامت میانسالان و سالمندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان از وجود ۱۷۸ هزار سالمند در استان گلستان خبر داد و گفت: این میزان ۹ درصد جمعیت استان گلستان را شامل می‌شود.

به گزارش ایمنا، فاطمه عرب‌عامری اظهار کرد: نهم مهرماه به عنوان روز جهانی سالمند نام‌گذاری شده است که معمولاً این روز هر ساله با یک شعار نمادین گرامی داشته می‌شود. در کشور ما نیز با توجه به تأکید دین اسلام و ائمه اطهار (ع) گرامیداشت مقام سالمند در یک هفته برگزار می‌شود.

وی «تاب‌آوری و مشارکت زنان سالمند» را شعار امسال هفته سالمند اعلام کرد و افزود: در سال‌های اخیر در نقاط مختلف کشورمان از جمله استان گلستان شاهد توسعه اجتماعی، اقتصادی و پیشرفت‌های نظام سلامت بودیم که این دستاوردها افزایش میانگین سنی جامعه و امید به زندگی را به دنبال داشته است.

رئیس گروه سلامت میانسالان و سالمندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به اینکه درحال‌حاضر سن امید به زندگی در زنان به ۷۶ سال و در مردان به ۷۴ سال رسیده است، تصریح کرد: براساس آخرین آمار در سال ۱۴۰۰ حدود هشت میلیون سالمند در کشورمان زندگی می‌کنند که ۱۰.۵ درصد از جمعیت کشور را شامل می‌شوند.

وی از وجود ۱۷۸ هزار سالمند در استان گلستان خبر داد و خاطرنشان کرد: این تعداد سالمند حدود ۹ درصد از جمعیت استان گلستان را تشکیل می‌دهند و اگر روند کاهشی فرزندآوری طی سال‌های آینده نیز ادامه پیدا کند، میزان جمعیت سالمندی به ۳۰ درصد می‌رسد که به هیچ عنوان مطلوب نیست.

عرب‌عامری اضافه کرد: از آنجایی که گروه سنی سالمندی ۶۰ سال به بالا تعریف می‌شود، افراد این رده سنی ناخودآگاه با کاهش تدریجی عملکرد در حیطه جسم و روان مواجه می‌شوند که برای گذران زندگی و حفظ سلامت نیاز به اقدامات و توجه ویژه دارند و اختصاص هفته‌ای به عنوان تکریم سالمند برای تحقق این موضوع مهم است.

منبع: ایسنا

کد خبر 608785

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.