گوترش: توافق هسته‌ای با ایران همچنان دور از دسترس است

دبیرکل سازمان ملل در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: توافق احیای برجام "دور از دسترس" به نظر می‌رسد.

به گزارش ایمنا، آنتونیو گوترش، امروز _سه‌شنبه، بیست‌ونهم شهریور_ در سخنرانی خود در هفتاد و هفتمین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک اظهار کرد: رسیدن توافق هسته‌ای با ایران همچنان دور از دسترس به نظر می‌رسد.

مذاکرات برجام پس از ارائه پاسخ‌های ایران و آمریکا به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا و نیز بررسی پیشنهادهای یکدیگر برای احیای توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های غیر قانونی آمریکا، به شکلی به بن‌بست کشیده شده است؛ ایران تاکید دارد که حاضر به گذشتن از منافع ملی خود در مذاکرات نیست و آمریکا هم می‌گوید "امتیاز بیشتری" نخواهد داد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش‌تر در کنفرانسی خبری گفته بود که مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای ایران به جای نزدیک‌شدن نظرات، در حال فاصله‌گرفتن آرا است.

وی تاکید کرد: موضع‌ها نزدیک‌تر نشده، بلکه فاصله گرفته‌اند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اخیراً در این باره گفته بود: ما در این زمینه برای اینکه کمک کنیم به پایان خوش این ماراتن و به اهداف مد نظر جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر مصالح و منافع ملی دست یابیم و در عین حال روند را برای شکل‌گیری فضای سازنده در حوزه مناسبات بین‌المللی مهیا کرده و به تثبیت چارچوب‌های چندجانبه بین‌المللی و سیاسی به عنوان چارچوب مناسب برای حل و فصل بحران‌های پیچیده کمک کنیم، مسئولانه عمل کردیم. ایران دیدگاه‌های خود را به طرف اروپایی منتقل کرده و منتظریم دیدگاه و پاسخ طرف مقابل را بشنویم.

وی اظهار کرد: پاسخ ایران سازنده، شفاف و قانونی بود و می‌تواند در صورت وجود اراده سیاسی متقابل زمینه‌ای را فراهم کند در زمان کوتاه جمع‌بندی مذاکرات انجام و توافق صورت گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد: لغو تحریم‌ها و انتفاع اقتصادی ملت ایران از اهداف اساسی ماست و ایران در این خصوص تلاش می‌کند و این از اولویت‌های اساسی تیم مذاکره‌کننده ایران است.

منبع: ایسنا

کد خبر 606742

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.