ثبت ۳۷ تعاونی در سامانه هوشمند بخش تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به رشد کمی و کیفی تعاونی‌ها در استان یزد، از ثبت ۳۷ تعاونی در سامانه هوشمند بخش تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، محمدرضا فلاحتی ظهر امروز _شنبه نوزدهم شهریورماه_ در نشست با برخی از تعاونی‌های یزد با اشاره به دستاورد یزد پایتخت تعاونی‌های کشور اظهار کرد: تبدیل شدن یزد به عنوان بهشت تعاونی‌ها به دنبال فرهنگ اجتماعی و اعتقاد مردم به کار گروهی بوده است به همین دلیل تعاونی‌ها در یزد موفق عمل کردند و در حوزه خدماتی و تولیدی توانستند استان یزد را در کشور و در سطح بین‌المللی پر آوازه کنند.

وی با بیان به اینکه تعاونی‌ها در استان یزد ۳۳ هزار فرصت شغلی ایجاد کردند گفت: سه هزار و ۲۰۵ شرکت تعاونی در یزد فعال هستند.

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد افزود: شش هزار و ۴۴۰ تعاونی در استان یزد ثبت شد و ۶۷ هزار و ۱۵۶ نفر با سرمایه‌ای بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد ریال در تعاونی‌های استان عضویت دارند.

فلاحتی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر سیاست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی بر این مبنا نبوده است که توسعه کمی تعاونی‌ها را داشته باشد بلکه سیاست ما بیشتر به سمتی بوده است که تعاونی‌هایی شکل بگیرد که به معنای واقعی کلمه افراد آن به کار جمعی و کارگروهی به معنای واقعی خود به بحث تعاون اعتقاد داشته باشند.

وی با بیان اینکه بخش تعاونی با تعاون دو مقوله متفاوت است گفت: ما باید از تعاون به تعاونی برسیم و سیاست وزارت در خصوص بحث توسعه کیفی به همین موضوع برمی‌گردد. برای رسیدن از تعاون به تعاونی اعتقاد به کار جمعی، کار گروهی و روحیه‌ای خاص لازم است، تا اگر یک تعاونی شکل گرفت افراد آن بتوانند موفق عمل کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اهمیت آموزش قوانین و مقررات مربوط به بخش تعاون، بخش مالیات و موارد متعدد دیگر جهت کمک به ارتقا بخش تعاون تصریح کرد: سیاست وزارتخانه در سطح کلان ارتفاع بحث کیفی مجموعه‌ها بوده و بحث کمی مطرح نیست و هدف این بوده است که آن تعداد تعاونی که تشکیل شده نسبت به قبل موفق‌تر باشد.

فلاحتی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر رشد کمی در تعداد تعاونی‌ها داشتیم گفت: در چند ماهه نخست امسال ۳۷ تعاونی جدید در سامانه هوشمند بخش تعاون کار و رفاه اجتماعی ثبت شده است که نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: این دستاورد دلایل خاص خود را دارد، چراکه دولت مردمی اعتقاد خاص و ویژه‌ای به توسعه بخش تعاون داشته و راه‌اندازی تعاونی‌ها در بخش زنان، جوانان و تعاونی‌های دانش بنیان را در دستور کار قرار داده است و این مسائل دنبال می‌شود لذا باید برنامه‌ریزی برای شکل‌گیری این چنین تعاونی‌هایی انجام شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد افزود: همچنین افراد زیادی هستند که به صورت گروهی در حال کار هستند و تعاونی به صورت غیررسمی شکل گرفته است اما تاکنون این تعاونی در جایی ثبت نشده است، در حال حاضر این مجموعه‌ها در حال شناسایی هستند تا در قالب تعاونی قرار گرفته و از تسهیلات حمایتی دولت بهره ببرند و در ادامه با قدرت بیشتری فعالیت خود را استمرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: همزمان با هفته دولت ۱۷ شرکت تعاونی در عرصه‌های مختلف به بهره‌برداری رسید که توانست برای ۱۶۹ نفر اشتغال ایجاد کند، از این تعداد ۱۱ شرکت در حوزه شهری و شش شرکت در حوزه روستایی فعالیت می‌کنند.

کد خبر 603961

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.