توسعه صادرات لوازم‌خانگی در دستور کار است

دبیرکل انجمن صنایع لوازم‌خانگی ایران با اشاره به صادرات سالیانه متوسط ۲۵۰ میلیون دلاری لوازم‌خانگی، از برنامه‌ریزی برای توسعه صادرات این محصولات خبر داد.

به گزارش ایمنا، عباس هاشمی اظهار کرد: تولید لوازم‌خانگی از حدود دو سال پیش در کشورهایی همچون سوریه، عراق و تاجیکستان آغاز شده است.

وی افزود: به همت بخش خصوصی، اکنون شاهد راه‌اندازی خط مونتاژ لوازم خانگی نظیر یخچال-فریزر و دیگر محصولات در این کشورها هستیم.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم‌خانگی ایران توضیح داد: به دلیل مشکلات حمل و نقل محصولات، همچنین وجود مشکلات تعرفه‌ای و وضع تعرفه‌های سنگین در این کشورها که مانعی بر سر راه صادرات محصولات کامل و ساخته شده بود، برخی شرکت‌های ایرانی اقدام به راه‌اندازی خط تولید با همراهی شرکت‌هایی از همان کشورها کردند.

هاشمی گفت: به این ترتیب، قطعات تولیدی ایرانی روانه این کشورها شده و مونتاژ می‌شود و به نام برند ایرانی یا برند ثبت شده در کشور مقصد به فروش می‌رسد که حتی در بحث صادرات مجدد نیز می‌تواند کمک‌حال باشد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به مسائل منطقه‌ای، این مهم و توسعه صادرات لوازم‌خانگی در حال گسترش به دیگر کشورها است و در این زمینه پتانسیل‌های خوبی در روسیه و سایر کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا وجود دارد.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم‌خانگی ایران، روسیه را بازاری ثروتمند و بزرگ با جمعیت زیاد توصیف کرد و افزود: با توجه به تحریم این کشور از سوی غربی‌ها، روس‌ها به ناچار برخی استانداردهایی را که تا پیش از این برای لوازم خانگی لحاظ می‌کردند کنار گذاشته‌اند و همین مساله فعالیت در بازار این کشور را برای برندها و شرکت‌های ایرانی راحت‌تر خواهد کرد.

هاشمی با اشاره به تولید اجاق گاز در روسیه، اظهار کرد: در این زمینه شرکت‌های ایرانی می‌توانند به صادرات اجاق گاز به این کشور اقدام کنند و حتی با توجه به بالا بودن کیفیت تولیدات ایرانی، قابلیت صادرات اجاق گازهای روسی به دیگر کشورها وجود دارد.

وی، پکیج، آبگرمکن، بخاری، اجاق گاز و سایر محصولات گازسوز را دیگر محصولاتی برشمرد که می‌توان در روسیه برای آن‌ها بازار یافت.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم‌خانگی ایران، همچنین تعیین هوشمندانه تعرفه‌های تجاری در حوزه اوراسیا را عاملی برای توسعه صادرات به کشورهای این حوزه مطرح کرد.

منبع: ایرنا
کد خبر 603306

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.