آسمان‌خراش عجیب شناور بر آب‌های آمستردام

طراحی مسکن در آمستردام، پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر هلند، طی چند سال اخیر تحولات شگفت‌انگیزی را تجربه کرده است. آب‌های این شهر به تازگی سازه‌ای هندسی را در خود جا داده که میزبان ۴۴۲ واحد مسکونی است.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، سبک معماری ساختمان دریایی آمستردام که Sluishuis نام دارد، فراتر از طراحی سازه‌های معاصر است و از زاویه‌های مختلف، به شکل‌های متفاوت به چشم می‌خورد. این سازه اعجاب‌انگیز با همکاری گروه‌های معماری بیارکه اینگلس و Barcode طراحی شده و به همین دلیل از ویژگی‌های سبک معماری هر دو گروه برخوردار است.

آسمان‌خراش عجیب شناور بر آب‌های آمستردام

یک سمت آسمان‌خراش دریایی آمستردام بسیار مرتفع و سمت دیگر آن به کف دریا چسبیده است و همین ویژگی، امکان جریان یافتن آب را به محوطه باز ساختمان فراهم می‌آورد. از سوی دیگر، شیب ساختمان امکان تماشای بالکن‌های کاملاً سبز ساختمان را فراهم می‌آورد و پایداری آن را به تصویر می‌کشد.

معماران واحدهای مسکونی برج آبی آمستردام را با اندازه‌های متفاوت طراحی کرده‌اند که این قابلیت امکان سکونت خانواده‌های کم‌درآمد را نیز در آن‌ها فراهم می‌آورد. با این حال، ویژگی‌های تمام سازه‌ها مشابه با یکدیگر است و در همه آن‌ها بالکن‌هایی تعبیه شده است که بر چشم‌اندازهای زیبای آب اشراف کامل دارد. البته ساکنان طبقات پایین‌تر می‌توانند از فاصله نزدیک‌تر به تماشای قایق‌هایی بپردازند که برای سیاحت در اطراف می‌چرخند و حتی وارد محوطه باز ساختمان می‌شوند.

آسمان‌خراش عجیب شناور بر آب‌های آمستردام

همه ساکنان از طریق حیاط بزرگ ساختمان که پوشیده در فضاهای سبز و آبی است به فضای داخل آن راه پیدا می‌کنند.

نکته جالب توجه دیگر در مورد برج هندسی آبی آمستردام این‌که اصول پایداری در احداث آن به طور کامل مورد توجه قرار گرفته و از مواد طبیعی برای ساخت آن بهره گرفته شده است. نمای پوشیده با ورق آلومینیوم حرکت آب را با زیبایی تمام منعکس می‌کند و همین ویژگی، شگفت‌انگیز بودن سازه را دوچندان می‌کند.

آسمان‌خراش عجیب شناور بر آب‌های آمستردام

معماران از لامپ‌های ال‌ای‌دی برای روشنایی سازه بهره گرفته‌اند، ضمن این‌که پنجره‌های بسیار بزرگ واحدهای مسکونی در طول روز نور طبیعی را به داخل آن هدایت می‌کند و نیاز به مصرف انرژی را به حداقل می‌رساند.

کد خبر 603279

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.