پاسخی از سوی آمریکا دریافت نشده است/ مذاکرات ایران و عربستان رو به جلو است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: دولت با وجود شرایط سخت از جمله تحریم‌های ظالمانه و فراگیری بیماری کرونا که با آن مواجه بود، کارنامه بسیار خوب و قابل قبولی را ارائه کرد.

به گزارش ایمنا، ناصر کنعانی در نشست خبری امروز _دوشنبه سی‌ویکم مردادماه_ خود با خبرنگاران اظهار کرد: در مناسبت‌های مهم هفته گذشته سالروز بازگشت غرورآفرین آزادگان سرافراز را به میهن اسلامی داشتیم که یادگاران ارزشمند دفاع مقدس و پرچم‌های برافراشته عزت و شرافت ملت ایران هستند که برای دفاع از خاک و ملت ایران سالیان سال رنج اسارت را به جان خریدند و با مقاومت سرافراز جمهوری اسلامی ایران بازگشتند.

وی افزود: همچنین در ایام مناسبت‌های گذشته سالروز کودتای آمریکایی علیه دولت و ملت ایران که کودتای ۲۸ مرداد بود را سپری کردیم که سند دیگری از مداخلات غیرقانونی دولت آمریکا و همچنین همکاری و همراهی دولت انگلیس در امور داخلی دولت‌ها و ملت‌های مستقل و سند سیاه و نگین دیگری از اقدامات غیرقانونی و تجاوزکارانه دولت آمریکا در امور داخلی ایران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: همچنین روز سی‌ام مرداد روز جهانی یادبود و ادای احترام به قربانیان تروریسم بود و جمهوری اسلامی ایران و ملت بزرگ ایران کشور و ملتی هستند که همیشه پرچمدار مبارزه با تروریسم بوده‌اند و در مسیر مبارزه با تروریسم هزینه‌های سنگینی پرداختند.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران بزرگترین قربانیان تروریسم هستند. بیش از ۱۷ هزار شهید را تقدیم انقلاب اسلامی ملت ایران کردیم و از بزرگترین قربانیان تروریسم هستیم.

کنعانی یادآور شد: ما شخصیت‌های بزرگی از دولت و مجلس در دفاع از استقلال عزت و انقلاب خودمان تقدیم کردیم و همچنین هزاران نفر از شهروندان ما قربانیانِ اقدامات تروریستی هستند، از جمله قربانی اقدامات تروریستی سازمان منافقین که متأسفانه همچنان مورد حمایت کشورهای مدعی حقوق بشر هم هست.

کارنامه دولت در یک‌سال گذشته بسیار خوب بوده است

سخنگوی دولت با بیان اینکه شاهد کارنامه قبولی از دولت سیزدهم در یک سالگی آن بودیم ادامه داد: با وجود شرایط سختی که دولت با آن مواجه بود، از جمله تحریم‌های ظالمانه و فراگیری بیماری کرونا، دولت کارنامه بسیار خوب و قابل قبولی را ارائه کرد. برنامه دولت سیزدهم در سیاست خارجه بر مبنای سیاست همسایه‌محور، سیاست آسیامحور، تاکید بر نگاه شرق و همچنین دیپلماسی اقتصادمحور بوده است.

وی در مورد مذاکرات وین و گمانه‌زنی‌هایی که مطرح می‌شود گفت: در بحث مذاکرات همچنان در مسیر مذاکره هستیم و هنوز به استقبال جزئیات و روند بعدی که هنوز اتفاق نیفتاده است نرویم. همان‌طور که میدانید در آخرین دور مذاکرات وین پیشنهاداتی از سوی هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به طرف‌های مذاکره از جمله ایران ارائه شد و طرف ایرانی مبتنی بر رویکرد سازنده و مسئولانه خود پاسخ خودش را نسبت به پیشنهاد طرف اروپایی در زمان مقرر داد.

کنعانی افزود: تا اینجای کار هنوز پاسخ به پیشنهادهای طرف اروپایی از سوی طرف مقابل و به طور مشخص آمریکا دریافت نکرده‌ایم، ما زمانی می‌توانیم از نتیجه‌بخش بودن این مرحله از مذاکرات صحبت کنیم که طرف اروپایی اعلام کند که پاسخ طرف آمریکایی را هم دریافت کرده است؛ تا این زمان هنوز چنین اتفاقی رخ نداده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اجازه دهید ما به روایت‌های غیررسمی اهتمام نکنیم، زیرا مذاکرات حساسی است و به طور طبیعی باید در فضای مذاکره مبتنی بر دیدگاه‌های رسمی کشورها درباره روند مذاکره و نتیجه آن اظهارنظر و قضاوت کنیم.

وی تاکید کرد: تا اینجای کار پیشرفت‌های نسبتاً خوبی داشتیم اما مذاکرات یک مجموعه است و باید روی همه موضوعات مرتبط با مذاکره توافق شود و تا زمانی که توافق نشود نمی‌توانیم بگوییم به توافق رسیده‌ایم و نسبت به مرحله بعدی پیش‌داوری کنیم یا به استقبال مرحله جلوتر برویم زیرا موضوعات باقیمانده هرچند به لحاظ نسبت و درصد، موضوعات مذاکرات اندک باشد اما مهم است و در خصوص موضوعات مهم باید تصمیم‌گیری شود و توافق شکل بگیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ایران در ادوار گذشته و دور اخیر مذاکرات جدی و سازنده حضور پیدا کرد و به پیشنهادهای طرف اروپایی هم که به عنوان میانجی‌گر در مذاکرات عمل می‌کند به موقع پاسخ داد که هم مبتکرانه بود و هم انعطاف لازم را در جای خود به منظور دستیابی به توافق نشان داد اما آنچه که مهم است الان تعلل طرف آمریکایی در ارائه پاسخ است وگرنه ما در این زمینه به موقع عمل کردیم و همواره نشان دادیم در این ارتباط مسئولان عمل می‌کنیم.

کنعانی تاکید کرد: ما معتقدیم دولت آمریکا مسئول شرایط کنونی برجام است و به عبارتی مسئول اجرا نشدن توافق نامه تاکنون است، همچنین روند جاری دولت آمریکا مسئول وضعیت کنونی است و اگر اراده سیاسی را به طور جدی در عمل نشان دهد و در اظهارنظر در عمل هم مسئولانه عمل کند ما می‌توانیم به سمت مرحله بعدی حرکت کنیم.

آمریکا و اروپا بیش از ایران نیازمند توافق هستند

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است که به دنبال توافق است، گفت: تیم مذاکره کننده ما با هدف تأمین منافع ملت و با هدف تحقق منافع قانونی دولت و ملت جمهوری اسلامی در میز مذاکرات حضور پیدا کرد و در مسیر مذاکره به طور جدی و حرفه‌ای عمل کرد و همچنان پای کار ایستاده است اما واقعیت این است که جمهوری اسلامی ایران معطل طرف مقابل باقی نخواهد ماند.

کنعانی تاکید کرد: بارها و بارها از سوی مقامات عالی ایران اعلام شده که روند معیشت مردم و اقتصاد کشور را به روند مذاکرات گره نخواهیم زد و مذاکرات رفع تحریم‌ها را یکی از موضوعات حوزه سیاست خارجی تلقی می‌کنیم.

وی با تأکید بر تعلل آمریکا در ارائه پاسخ و بی‌عملی طرف اروپایی ادامه داد: مسائل داخلی دولت آمریکا و فشار تندروها در داخل آمریکا و فشار لابی صهیونیستی بر دولت آمریکا یا فرسایشی کردن مذاکرات که شواهد آن را می‌بینیم ایران را از پیگیری اولویت‌هایش باز نخواهد داشت.

کنعانی با بیان اینکه اگر ایران نیازمند توافق است، آمریکا و اروپا بیش از ایران نیازمند هستند، گفت: تیم ایران جدیت کامل نشان داد و در عین ابراز تمایل و اثبات عملی مبنی بر اینکه دنبال توافق هستیم اما بر منافع مشروع دولت و ملت خواهد ایستاد و از خطوط قرمز عدول نخواهد کرد. جمهوری اسلامی ایران به دنبال توافق خوب، قوی و پایدار است و توافق خوب به این معنا است که منافع ایران تأمین و پایدار و در بازه زمانی باشد تا برای ایران اثبات شود طرف مقابل بر تعهداتش ایستاده است؛ چراکه برای بار دوم از یک سوراخ گزیده نخواهیم شد.

مذاکرات ایران و عربستان رو به جلو است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد مذاکرات ایران و عربستان گفت: روابط ما با عربستان مبتنی بر مسائل و موضوعات دوجانبه است و ارتباطی از نظر ما با روند گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌ها ندارد. موضوعات مشترک و متعددی با عربستان سعودی هم در حوزه دوجانبه و هم در حوزه مسائل منطقه‌ای داریم و معتقد هستیم گفت‌وگوها برای ازسرگیری روابط رسمی دو کشور تأمین کننده منافع دو طرف خواهد بود.

وی افزود: طبیعی است اختلاف‌نظرها و موضوعات پیچیده وجود دارد اما تا الان روند مذاکرات مثبت بوده است و گام‌های بسیار خوبی را به سمت جلو برداشته‌ایم اما از سرگیری روابط یک اقدام یک روزه نیست که بلافاصله مذاکره انجام شود و بلافاصله گام بعدی رخ دهد، مهم این است که اراده سیاسی وجود دارد و ایران در این مسیر گام برداشته است و تا الان از سوی طرفین عربستانی هم شاهد گام‌های متقابل بوده‌ایم و باید خوش‌بین باشیم که در مسیر ارتباطات و گفت‌وگوهای دیپلماتیک بتوانیم گام مؤثری را به سمت جلو برداریم. شرایط در منطقه خوشبختانه شرایط خوبی است و می‌توان این امیدواری را ایجاد کرد که روابط منطقه‌ای میان ایران و همسایگان به سمت بهتری در حال حرکت است.

پایداری و مقاومت و تدبیر دولت سوریه موجب شکل‌گیری شرایط جدیدی در این کشور شد

وی در مورد کاهش تنش در شمال سوریه گفت: خوشبختانه شاهد واقع‌نگری بسیاری از دولت‌های منطقه‌ای و غیرمنطقه‌ای در ارتباط با تحولات این کشور هستیم. متأسفانه چیزی که حدود ۹ سال گذشته در ارتباط با سوریه رخ داد، نتیجه سیاست‌های غلط و رفتارهای غیرمنطقی و مداخله تعداد زیادی از کشورها بود. در سایه مقاومت ملت سوریه و نیروهای مسلح این کشور و همچنین سیاست توأم با پایداری مقاومت و تدبیر دولت سوریه شاهد شکل‌گیری شرایط جدیدی در این کشور هستیم که از نگاه همه بازیگران بین‌المللی مانند رسمی و غیررسمی به این معنا است که دولت سوریه شرایط بحران و بی ثباتی را پشت سر گذاشته است و از نگاه مردم سوریه دولتی است که توانسته است هم با تروریست‌ها مبارزه قدرتمندانه‌ای را انجام دهد و امنیت را به مناطق بحرانی سوریه برگرداند و حاکمیت کشور را حفظ کند.

وی افزود: شاهد بازگشت تدریجی کشورهایی هستیم که در طول سال‌های گذشته در نتیجه محاسبات غلط دمشق را ترک و سفارتخانه‌های خود را تعطیل کرده بودند اما در حال حاضر شرایط در حال تغییر است و برخی کشورها سفارتخانه‌های خود را افتتاح کردند.

سرنوشت اتباع ایرانی برای ما مهم است

کنعانی درباره تبادل زندانیان گفت: ما موضوع زندانیان را در چهارچوب موضوع انسانی نگاه کرده‌ایم و وضعیت زندانیان و سرنوشت آن‌ها را به موضوع روند مذاکرات گره نزده‌ایم. در مورد تبادل زندانیان در خارج از چارچوب برجام و به طور غیرمستقیم با طرف آمریکایی گفت‌وگو کردیم و از نظر ما امکان اجرای تبادل وجود داشت و در این زمینه دیدگاه‌های ما روشن بود اما متأسفانه آن چیزی که در طرف مقابل رخداد بی‌عملی بود.

وی تاکید کرد: زندانیان ما به اتهامات واهی بازداشت شدند و اساس اعمال تحریم‌ها علیه ملت ایران غیرقانونی و غیرانسانی بود و به صورت طبیعی هر اقدامی از سوی هر فردی رخ داده باشد در چارچوب نادیده گرفتن تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا از نظر ما بازداشت اینها غیرقانونی و غیرانسانی است و تاکید مجددی از سوی آمریکا است که به مبانی انسانی و اخلاقی توجه نمی‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: سرنوشت اتباع ایرانی برای ما مهم است و خواستار این هستیم تا به آغوش خانواده‌ها برگردند و این موضوعات ارتباطی به روند مذاکرات ندارد و پرونده مستقلی است. به تلاش‌ها ادامه می‌دهیم و امیدواریم در این زمینه شاهد اقدامات مثبتی باشیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره دیپلماسی آب گفت: موضوع آب به عنوان یکی از مهمترین موضوعات هم برای جمهوری اسلامی و هم برای بسیاری از کشورهای منطقه‌ای است، به ویژه در شرایط خاص اقلیمی که در این سال‌ها برای همه ما اهمیت دارد. ما در موضوعات مسائل دوجانبه با کشورهای منطقه‌ای گفت‌وگوهایی داریم. موضوع آب مشخصات در شرح وظایف وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران است و از اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران است.

کنعانی تصریح کرد: در این زمینه همکاری‌های دوجانبه با کشورهای منطقه داریم مبتنی بر معاهدات دوجانبه و قراردادهای حقوقی که بین کشورها وجود دارد. موضوع آب هم به طور مشخص یک موضوع تک‌مؤلفه‌ای نیست و به مسائل زیست‌محیطی مرتبط است و در حوزه مسائل زیست‌محیطی هم جمهوری اسلامی ایران در بحث پدیده گرد و خاک و هم و در بخش پدیده مسائل مربوط به آبخیزداری، جنگلداری و منابع آبی مشترک در منطقه با کشورهای منطقه گفت‌وگوهایی دارد و هم چارچوب‌های منطقه‌ای را در این زمینه دنبال می‌کند.

وی افزود: از کمتر از یک ماه پیش ما نشستی با وزرا و مقامات عالی‌رتبه محیط زیست داشتیم که بیش از ۱۱ کشور را در تهران حضور پیدا کردند که نشان دهنده اهتمام جمهوری اسلامی ایران به بحث آب و پدیده‌های زیست محیطی است و جزو موضوعات اولویت‌دار جمهوری اسلامی است که در چارچوب‌های منطقه‌ای و دوجانبه و همچنین چارچوب‌های بین‌المللی این موضوع را مورد اهتمام و جدیت و پیگیری قرار می‌دهد.

جزئیات سفر وزیر خارجه به آفریقا

کنعانی درباره سفر امیرعبداللهیان به آفریقا افزود: آفریقا حوزه بسیار مهمی است و گسترش روابط جمهوری اسلامی با این حوزه همواره از اولویت‌های دولت جمهوری اسلامی از گذشته تاکنون بوده است، دولت سیزدهم درباره این موضوع و گسترش روابط با حوزه آفریقا اهتمام و توجه ویژه‌تری دارد و خوشبختانه شاهد تحولات مثبتی در ماه‌های گذشته در روابطمان با این حوزه بوده‌ایم.

وی تصریح کرد: در رابطه با نسبت رشد روابط اقتصادی و تجاری ما با این کشورها، گفت‌وگو و مذاکراتی صورت گرفته و من می‌خواهم به سفر گذشته هیئت عالی‌رتبه و بزرگ اقتصادی کشور موریس به تهران اشاره کنم، این سفر، بسیار خوب بود و مذاکرات خوبی نیز در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، کشاورزی و شیلات و اتاق‌های بازرگانی انجام و اسناد خوبی هم امضا شد. ما در استمرار همین روند امروز شاهد آغاز سفر آقای امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه به دو کشور آفریقایی مالی و تانزانیا و در ادامه به جمهوری متحد با تانزانیا، زنگبار خواهیم بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: این سفر هم در راستای سیاست خارجی جمهوری اسلامی و هم مبتنی بر تأکیدات آیت‌الله رئیسی، رئیس‌جمهوری مبنی بر توجه به آفریقا و ظرفیت‌های این حوزه است تا زمینه‌ای فراهم شود که روابط ما با کشورهای هدف این سفر در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصادی و تجاری گسترش پیدا کند.

کنعانی گفت: سفر وزیر خارجه به مالی به دعوت همتای ایشان از جمهوری مالی و در پاسخ به سفر قبلی وزیر خارجه مالی به تهران است و وزیر در رأس هیئت سیاسی و اقتصادی و همچنین بخش خصوصی متشکل از تجار و بازرگانان به این سفر می‌روند و هم با مقامات عالی‌رتبه سیاسی این کشور و هم با مقامات اقتصادی این کشور مذاکره و گفت‌وگو می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: ما اولین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های جامع را با مالی و همچنین مجمع اقتصادی دو کشور را به منظور بحث و بررسی پیرامون راه‌های توسعه روابط اقتصادی با این کشور در این سفر برگزار می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ما همچنین برای این سفر، دعوت وزیر امور خارجه تانزانیا از امیرعبداللهیان را داشتیم، بنابراین در پاسخ به این دعوت وزیر خارجه کشورمان به تانزانیا سفر و در آنجا ضمن دیدار با مقامات سیاسی و اقتصادی این کشور، همایش اقتصادی و تجاری ایران و تانزانیا را افتتاح می‌کنند و در ادامه هم سفری به منطقه زنگبار، جمهوری متحد به تانزانیا خواهند داشت.

کنعانی تاکید کرد: به طور کلی ما امیدوار هستیم که با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده، شاهد افزایش تبادل هیئت‌های رسمی میان ایران و کشورهای آفریقایی باشیم و در پرتو این هیئت‌ها و گفت‌گوهایی که صورت می‌گیرد حجم روابط اقتصادی ایران با این کشورها هم ارتقا پیدا کند.

وی یادآور شد: براساس آماری که تاکنون وجود دارد حجم روابط تجاری بین ایران و کشورهای آفریقایی نسبت به سال قبل، به میزان بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده و از حدود ۶۰۰ میلیون دلار در سال به میزانی بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: این موضوع نتیجه هدف‌گذاری‌ای است که دولت سیزدهم برای توسعه روابط با کشورهای مختلف از جمله با کشورهای آفریقایی انجام داده است. و براساس دستورالعمل به سفارتخانه‌هایمان در حوزه آفریقا، اکنون شاهد تحرک و پویایی بیشتر سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های سیاسی‌مان در این حوزه هستیم و امیدواریم در همین راستا چارچوب مناسبات اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی با حوزه آفریقا شکوفایی بیشتری در آینده داشته باشد.

پلان بی‌دولت

کنعانی درباره رفتار ایران بعد از موافقت و یا مخالفت آمریکا با بسته پیشنهادی درخصوص برنامه هسته‌ای گفت: موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها یکی از موضوعات روابط خارجی ماست و ما مسائل دیگری را سیاست خارجی و مشخصاً روابط اقتصادی و مسائل تجاری را با روند مذاکرات رفع تحریم‌ها گره نزده‌ایم و نخواهیم زد.

وی افزود: عملکرد دولت جمهوری اسلامی در یک سال گذشته همین وضعیت را نشان داده است. التزام و پایبندی به روند مذاکره به عنوان رفتار مسئولانه جمهوری اسلامی و در عین حال پیگیری روابط خارجه با دیگر کشورها اعم از منطقه‌ای و غیرمنطقه‌ای مبتنی بر منافع و مصالح مشترک است.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: طرح دوم ما استمرار سیاست یک‌ساله گذشته با همت و جدیت بیشتر در صورت عدم پایبندی و عدم التزام آمریکا در بازگشت به توافق خواهد بود. به عبارتی پلان بی ما استمرار سیاست خارجی با قوت و جدیت بیشتر و بدون توجه به روند مذاکرات رفع تحریم‌ها خواهد بود.

کنعانی تصریح کرد: این در حالی است که مذاکرات در بحث رفع تحریم‌ها صرفاً منافع یک‌جانبه جمهوری اسلامی نیست و تاکید می‌کنم منافع طرف‌های مقابل نیز در این موضوع بیشتر نهفته است بنابراین فکر می‌کنیم طرف مقابل باید عقلانیت خود را اثبات کند و با درایت بیشتری در این زمینه اقدام کند.

وی درباره تحولات جاری عراق گفت: روابط ما با دولت عراق، روابط بسیار نزدیک، سازنده و توأم با منافع و مصالح مشترک است و به دلیل نوع رابطه خوبی که با همه جریان‌های سیاسی عراق از گروه‌ها و طوایف مختلف این کشور داریم، این روابط نزدیک و مستمر است و ما همواره در جهت کمک به برادران عراقی برای اینکه بتوانند شرایط بهتری را در این کشور رقم بزنند مسئولانه عمل کرده‌ایم و همواره در کنار آنها بوده‌ایم و انقطاعی در گفت‌وگو و ارتباط ما با برادران عراقی وجود ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مذاکرات با عربستان تاکید کرد: در مجموع گفت‌وگوی ما با طرف عربستانی در چارچوب موضوعات مشخصی است، ما هم در حوزه دوجانبه مسائل برای گفت‌وگو و تبادل نظر داریم و هم در حوزه منطقه‌ای. بنابراین هر موضوعی که فکر کنیم در اولویت گفت‌وگوهای ما با طرف عربستانی قرار دارد در چهارچوب تماس‌ها و گفت‌وگوهایی که با این کشور داریم طرح خواهد شد و مورد توجه و اهتمام قرار می‌گیرد.

کنعانی درباره موضع ایران درخصوص اظهار نظر وزیر دفاع رژیم صهیونیستی درباره نامطلوب بودن توافق برجام گفت: ما تاکید می‌کنیم به نفع دولت آمریکا است که روند گفت‌وگوهای رفع تحریم‌ها را بر مبنای مصالح و منافع ملی ملت آمریکا پیش ببرد و از سوی دیگر نقش رژیم صهیونیستی در موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی و مسائل مرتبط با جمهوری اسلامی ایران نقش مخرب بوده است.

وی افزود: ما انتظاری از رژیم صهیونیستی نداریم چراکه ماهیت این رژیم، ماهیت روشنی برای ملت‌ها است و نقش این رژیم در صلح ثبات و تحولات بین‌المللی همواره نقش مخرب بوده است؛ ما تاکید می‌کنیم آن چیزی که مرتبط با ما در ارتباط با مذاکرات است مصالح و منافع قانونی ملت ایران است و دولت آمریکا باید متناسب با منافع و مصالح ملت این کشور تصمیم بگیرد و اینکه رژیم صهیونیستی بخواهد در این ارتباط نقش منفی ایفا کند، تحول جدیدی نیست و انتظار دیگری از این رژیم وجود ندارد.

انتقام از قاتلان سردار سلیمانی فراموش‌شدنی نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره شایعاتی مبنی بر اینکه گفته شده شرط آمریکا برای احیای برجام صرف نظر کردن ایران از انتقام سردار سلیمانی گفت: موضع جمهوری اسلامی درباره ارتباط با ترور سردار سلیمانی روشن است و دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران هیچ موقع ترور ناجوانمردانه سردار بزرگ مبارزه با تروریسم بین‌المللی را توسط دولت آمریکا فراموش نمی‌کند.

کنعانی افزود: موضوع انتقام از قاتلان سردار سلیمانی فراموش شدنی نیست و قابل مصالحه و سازش هم نخواهد بود، ایران از همه امکانات خود استفاده می‌کند که قاتلان این سردار را به محکمه عدالت بسپارد و در این زمینه با جدیت و مسئولیت‌پذیری عمل می‌کند و این موضوع ارتباطی به موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها ندارد.

وی درباره اظهارنظر یک نماینده مجلس که تاکید کرده مردم نباید انتظار داشته باشند توافق برجام انتفاع اقتصادی بر زندگی آنها داشته باشد گفت: نظر نماینده مجلس را از خود وی سوال کنید. موضوعی که برای ما در روند مذاکرات رفع تحریم اهمیت دارد، انتفاع جمهوری اسلامی به‌ویژه از منافع اقتصادی است. ما انتظار داریم در سایه پایبندی طرف‌های مقابل به بندهای توافق هسته‌ای و برجام منافع اقتصادی جمهوری اسلامی هم تأمین و هم در بلندمدت تضمین شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: به عبارتی دیگر ما مذاکره برای مذاکره یا اتلاف وقت انجام نمی‌دهیم، موضوع اقتصادی برای ما مهم است و غیر از آن موضوعات دیگری هم در چارچوب توافق برجام وجود دارد که برای ایران مهم است.

کنعانی افزود: جمهوری اسلامی مذاکره را با هدف تأمین حداقل حقوق شناخته شده جمهوری اسلامی انجام می‌دهد و بر این موضوع پافشاری می‌کند و معتقد است که هر تحولی که مانع دستیابی جمهوری اسلامی و ملت ایران به منافع ناشی از برجام بشود برای ما قابل قبول نیست، ما در این مسیر با جدیت عمل کرده‌ایم و با جدیت مذاکره خواهیم کرد.

دولت آرژانتین حسن نیت خود را اثبات کند

وی درباره موضوع هواپیمای ایران و ونزوئلا در آرژانتین و پرونده آقای نوری و اسدی گفت: این موضوعات موضوعاتی هستند که جزوه پرونده‌های جاری ما در حوزه سیاسی و کنسولی و حقوقی قرار دارد و از این رو هواپیما متعلق به ونزوئلا و مالکیت آن در اختیار این کشور است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: موضوعی که برای ما حائز اهمیت است وضعیت ۵ هم وطن ایرانی است که اقدامات ما در این زمان همچنان ادامه دارد و هم در حوزه سیاسی گفت‌وگوها و مذاکرات در تهران و از طریق سفارت ما در بوینس‌آیرس دنبال می‌شود، در عین حال گفت‌وگوها با مقامات کشور ونزوئلا به عنوان کشوری که هواپیما متعلق به این کشور است، ادامه دارد.

کنعانی ادامه داد: هنوز در این ارتباط تحول خوشایندی رخ نداده است و ما همچنان بر ضرورت اینکه شهروندان ایرانی هیچ جرمی مرتکب نشده‌اند، تاکید می‌کنیم از این رو ضرورت دارد دولت آرژانتین حسن نیت خود را در این ارتباط اثبات کند و نسبت به آزادی بدون قید و شرط این افراد در اسرع وقت اقدام کنند چراکه آنها شهروندان ما هستند و جمهوری اسلامی ایران در پیگیری حقوق کنسولی شهروندان خود کوتاهی نخواهد کرد.

وی تاکید کرد: در ارتباط با نوری و اسدی همین پیگیری‌ها در سطوح مختلف ادامه دارد و هیچ موقع متوقف نبوده و جزو پرونده‌ها و موضوعات اولویت‌دار دستگاه دیپلماسی است و ما در این زمینه به مسئولیت‌های خودمان واقف هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: همچنین بر دیدگاه خودمان هم در ارتباط با آقای اسدی و هم در ارتباط با آقای نوری تاکید می‌کنیم که ضروری است هم دولت بلژیک و هم دولت سوئد به مسئولیت خود در این زمینه عمل کرده و نسبت به آزادی بی‌قید و شرط آنها اقدام کنند. این موضوعات را به طور جدی پیگیری می‌کنیم و حتی در ارتباط با آقای نوری در سطح وزیر هم اخیراً اقداماتی صورت گرفته است.

کنعانی درباره تقویت رابطه ایران و عربستان گفت: ما روابط‌مان را با عربستان سعودی در چارچوب موضوعات هسته‌ای نمی‌بینیم و ما دو کشوری هستیم که در منطقه حضور داریم. دو بازیگر مهم منطقه‌ای هستیم که منافع و مصالح مشترک دوجانبه داریم و می‌توانیم در موضوعات منطقه‌ای نقش دوجانبه و سازنده و مکمل داشته باشیم.

وی تصریح کرد: برای حل و فصل بحران‌های منطقه‌ای می‌توانیم نقش دوجانبه سازنده‌ای داشته باشیم و اینها موضوعاتی است که دو کشور را به یکدیگر مرتبط می‌کند و این موضوعات ارتباطی با موضوعات هسته‌ای و فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: فعالیت‌های هسته‌ای ایران فعالیت‌های قانونی و شناخته شده و مبتنی بر قوانین و مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و ما اساساً موضوعات مهمی با دولت عربستان سعودی داریم که می‌توانیم با یکدیگر همکاری و گفت‌وگو کنیم و به نقاط مشترک برسیم.

کنعانی خاطرنشان کرد: ما روابط‌مان را با کشورهای منطقه را مستقل از موضوعی به نام برجام و توافق هسته‌ای و مذاکرات لغو تحریم‌ها می‌بینیم و بر همین مبنا اتفاقات مثبتی را اخیراً شاهد بودیم لذا هم سفیر جدید کویت وارد شده و هم قرار شده دولت امارات سفیر خود را مجدداً اعزام کند.

وی ادامه داد: همین ادبیات و فضای مثبت در ارتباط با بسیاری از کشورهای همسایه در منطقه آسیای مرکزی و قفقاز و موضوعات دیگر وجود دارد بنابراین شرایط اقتضا می‌کند که ایران و عربستان هم مبتنی بر مصالح و منافع دوجانبه و هم مبتنی بر ضرورت‌های منطقه‌ای یک گام عملی جدید به سمت از سرگیری روابط سیاسی خودشان بردارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره موضوع آزادی زندانی ایرانی «ریچارد جان» در انگلیس گفت: ما درباره هیچ‌کدام از شهروندانمان که در بازداشت در کشورهای خارجی هستند مسامحه و غفلت نمی‌کنیم هرچند ممکن است زندانیان ایرانی که در زندان‌های برخی کشورهای دیگری هستند، پرونده‌های اتهامی آنها متفاوت باشد. یعنی ما چه در پرونده‌های مربوط به حقوق خصوصی و چه پرونده‌های مرتبط با برخی جرایم شخصی و فردی و زندانیانی که به دلایل واهی مانند پرونده‌های اتهامی در ارتباط با دور زدن تحریم‌ها و اقدامات ضدامنیتی بازداشت شده‌اند، مسامحه و غفلت نمی‌کنیم.

وی افزود: دستگاه دیپلماسی و وزارت امور خارجه بر مبنای وظیفه ذاتی خود و وظیفه‌ای که دولت به وزارت خارجه و دستگاه دیپلماسی محول کرده است، خارج از نوع جرم یا اتهامی که متوجه شهروندان ایرانی است از حقوق آن شهروند با همه امکانات قانونی، سیاسی، حقوقی و کنسولی دفاع می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما برای برخی شهروندان مذاکرات سیاسی می‌کنیم چراکه معتقدیم پرونده ماهیت سیاسی دارد و یا با اتهامات واهی دستگیر شده‌اند، از جمله اتهام مرتبط با دور زدن تحریم‌ها که ما معتقدیم که تحریم‌ها غیرانسانی و ظالمانه است و هم بازداشت اینگونه غیرانسانی است.

کنعانی خاطرنشان کرد: پیگیری این امور جزو وظیفه ذاتی وزارت خارجه است که از آنها حمایت کنسولی کند و زمینه حمایت قضائی را برای زندانیان از طریق اختیار وکیل فراهم کند، بنابراین موضوع زندانی جزو موضوعات مستمر پیگیری دستگاه دیپلماسی و بخش کنسولی وزارت خارجه است و در مواردی که نیاز است از طریق چارچوب‌های قضائی و موافقتنامه و معاهدات قضائی که بین ایران و دیگر کشورها وجود دارد، این موضوعات را به صورت خاص و عام پیگیری می‌کنیم.

ما در مورد روابط خارجی کشورها اظهارنظر نمی‌کنیم

وی درباره احیای کامل روابط دیپلماتیک مقامات رژیم صهیونیستی و ترکیه گفت: ما در مورد روابط خارجی کشورها اظهارنظر نمی‌کنیم. مواضع و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی در مورد رژیم صهیونیستی کاملاً مشخص است. ما معتقد هستیم رژیم صهیونیستی رژیم نامشروع، غیرقانونی و رژیم برخاسته از یک روند ظالمانه است و مشروعیتی برای این رژیم قائل نیستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: موضوع فلسطین موضوع جهانی است و فقط متعلق به ملت فلسطین نیست چراکه اشغال یک سرزمین در یک روند ظالمانه و غیرقانونی اتفاق افتاده است و ماهیت اشغال هر میزان که از آن زمان بگذرد، تغییر نمی‌کند و تبدیل به رخداد قانونی نمی‌شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره نیاز ایران برای توافق با آمریکا گفت: موضوع نیاز به توافق با آمریکا مطرح نیست بلکه موضوع بازگشت طرف‌های عضو در یک توافقی است که قبلاً شکل گرفته است و وجود دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: مذاکراتی که در حال انجام است بر مبنای توافقی است که قبلاً شکل گرفته است و ما به دنبال روابط با آمریکا برای روابط دوجانبه نیستیم. دولت آمریکا در یک روند غیرقانونی از یک توافق بین‌المللی خارج شده است و اکنون بعد از دو سال خواستار بازگشت به آن توافق است.‌

کنعانی یادآور شد: اکنون روند مذاکرات بر این موضوع متمرکز است که یک دولت خاطی و غیرملتزم چگونه می‌تواند به توافقی که قبلاً شکل گرفته و امضا شده است برگردد و جمهوری اسلامی ایران چگونه می‌تواند اطمینان حاصل کند که این دولت خاطی و ناقض توافق می‌تواند به تعهدات خود عمل کند.

کد خبر 598652

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.