پیشرفت‌هایی در مذاکرات وین صورت گرفته است

یک کارشناس ارشد مسائل هسته‌ای گفت: در مذاکرات وین پیشرفت‌هایی صورت گرفته است، اما باید احتیاط کرد.

به گزارش ایمنا، محمد مرندی اظهار کرد: پیشرفت کلی بوده، اما برخی مسائل همچنان نیاز به حل و فصل دارد. نمی‌دانم که به توافق می‌رسیم یا خیر و شانس دستیابی به توافق ۵۰ درصد است.

این کارشناس ارشد هسته‌ای تاکید کرد: تمام خواسته‌های ایران در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بوده و خارج از آن نبوده است.

وی در ادامه گفت: آنچه باقی مانده اختلاف‌های بین ایران و آمریکا بر سر برخی مسائل است؛ بین ایران با اروپایی‌ها و روسیه اختلافی وجود ندارد.

مرندی افزود: مهم برای ایران این است که پیشرفت‌ها را ببیند و تا جایی که پیشرفت ادامه دارد، مذاکرات هم ادامه خواهد داشت و آنچه برای ما اهمیت دارد دستیابی به یک توافق عادلانه است.

وی با بیان اینکه اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در تحمیل خواسته‌ها و تصمیمات خود بر ایران در خصوص توافق هسته‌ای شکست خوردند، گفت: موضوع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز شرطی در مذاکرات نبوده بلکه رسانه‌های غربی درباره آن بزرگ‌نمایی کرده‌اند.

وی در ادامه تأکید کرد: آمریکا بایستی تصمیماتی اتخاذ کند که دغدغه‌های ایران را برطرف سازد.

مرندی در پایان گفت: از برخی منابع اروپایی شنیده‌ایم که آمریکایی‌ها در برخی مسائل مربوط به توافق، تجدیدنظر کرده‌اند.

گفتنی است؛ دور تازه مذاکرات رفع تحریم‌ها پس از نزدیک به پنج ماه وقفه از پنجشنبه گذشته در پایتخت اتریش آغاز شده است. گفت‌وگوها در حالی به مراحل سرنوشت‌ساز رسیده که رسیدن به خط پایان و توافق نهایی معطل تصمیم‌های سیاسی غرب بویژه ایالات متحده آمریکا به عنوان طرف نقض کننده توافق سال ۹۴ است.

هیئت جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد: لازمه رسیدن به توافق، پایدار بودن رفع تحریم‌ها به نحوی تضمین شده است و اینکه موضوعی نباید به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران در آینده باقی بماند.

منبع: ایرنا

کد خبر 594440

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.