منابع لازم برای ساخت مسکن تخصیص نیافته است

یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: به گفته وزارت راه و شهرسازی هنوز منابع لازم برای ساخت مسکن تخصیص داده نشده است درحالی که بر اساس قانون، دولت باید تا پایان امسال دو میلیون واحد مسکونی ساخته و تحویل جامعه دهد.

به گزارش ایمنا، علی اصغرخانی در خصوص وضعیت بازار مسکن و روند اجرای قانون جهش تولید مسکن، اظهار کرد: به طور کلی از وضعیت بازار مسکن گلایه مند هستیم، اکنون حدود پنج ماه از سال ۱۴۰۱ گذشته است، اما اقدام مؤثری در بخش مسکن صورت نگرفته است، قانون نیز می‌گوید دولت باید در سال جاری ۲ میلیون مسکن را تحویل جامعه دهد، اما تاکنون اتفاق مؤثر و مفیدی در بحث مسکن رخ نداده است.

وی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی مدعی است که سازمان برنامه و بودجه در اجرای قانون جهش تولید مسکن همراهی لازم را ندارد، اظهار کرد: به عنوان نمونه بنا بوده در صندوق ملی مسکن ۲۵ هزار میلیارد تومان منابع جمع آوری شود اما اکنون یک ریال هم در این صندوق پول نیست. این استدلال وزارت راه و شهرسازی درست است.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دو مجموعه باید حوزه مسکن را تکان دهند؛ یکی وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی اصلی و دوم سازمان برنامه و بودجه است که باید حمایت مالی برای ساخت مسکن انجام دهد.

اصغرخانی تصریح کرد: این دو مجموعه هستند که می‌توانند در حوزه مسکن گام‌های مؤثری بردارند. سایر دستگاه‌ها نظیر وزارت نیرو، وزارت صمت و انبوه‌سازان نیز در این حوزه نقش آفرین هستند اما کار اصلی در دست این دو مجموعه است که امروز این دو مجموعه شرایط خوبی ندارند.

وی اضافه کرد: بنده در صحن مجلس به رئیس جمهور تذکر دادم که اگر فکری برای بازار مسکن نکنید سال آینده با بحران در این حوزه مواجه خواهیم شد.

بحران پیش‌روی بازار مسکن

این عضو کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: شخص رئیس جمهور به عنوان متولی اصلی باید به طور جدی در حوزه مسکن ورود کند و دولت را برای ساخت ۲ میلیون مسکن به خط کند. اگر این جدیت نباشد اتفاقی نخواهد افتاد. حرف و گفتار درمانی نتیجه نمی‌دهد.

وی گفت: در کشور، اگر حوزه مسکن به حرکت دربیاید ۲۸۶ رشته پشت سر مسکن به حرکت درخواهند آمد. از حوزه لوازم خانگی تا مصالح ساختمانی به حوزه مسکن وابسته‌اند. زمانی که حوزه مسکن به حرکت دربیاید تمام این بخش‌ها نیز رشد می‌کنند.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر نتوانیم اقدام مؤثری در حوزه مسکن انجام دهیم سال آینده قیمت‌های موجود در بازار چند برابر خواهد شد. ما در سال ۸۵۰ هزار واحد مسکونی نیاز داریم، قانون نیز گفته دولت باید سالی یک میلیون مسکن بسازد. سال گذشته که گامی برداشته نشد امسال نیز تاکنون کاری انجام نشده است، اما باید تا پایان سال دو میلیون مسکن تحویل جامعه دهد.

کد خبر 593990

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.